1. HABERLER

  2. DİRENİŞ GÜNLÜĞÜ

  3. Kürt Gençliğine Nasihatler
Kürt Gençliğine Nasihatler

Kürt Gençliğine Nasihatler

A+A-

     Kürt Gençliğine Nasihatler

     İbrahim Sediyani

     Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde dün “karşıt görüşlü” Kürt gençleri arasında başlayan tatsız hadiseler, bizi ziyadesiyle üzdü.

     Bu olayların, her iki tarafın da zararına olduğunu sanırım söylemeye gerek yok. Kimin / kimlerin ekmeğine yağ sürdüğü ve hain emellerine hizmet ettiği ise, açık.

     Bu satırları kaleme almaktaki amacım, yaşanan hadisenin analizini yapmak değil. Hele hele “haklı – haksız” arayışına girmek hiç değil.

     Ben aralarında hiçbir ayrım yapmadan bu üniversiteli gençlere, her iki grubu da sevgiyle ve şefkatle kucaklayarak ülkemizin ve halkımızın umudu olan bu pırıl pırıl gençlerimize – eğer beni de bir kardeşleri olarak kabul ederlerse – birkaç “ağabey nasihati”nde bulunmak istiyorum.

     Ancak “Kürt geleneği”nde “büyüklerin nasihat etmesi”, biraz “azarlayıcı bir tonda” olur ki, bu gelenekten yetişmiş gençlerimizin o açıdan bana kızmadan nasihatlerimi dinleyeceklerine inanıyorum.

     Bundan 20 yıl önce, ben de Dicle Üniversitesi’nde sizin okuduğunuz o sıralarda okuyor, sizin slogan attığınız o bahçede slogan atıyor, sizin dayak yediğiniz o sokaklarda dayak yiyordum. Sizin bugün yaşadıklarınızın çok daha fazlasını ve daha acısını, ben iki yıl boyunca yaşadım orda.

     Bir de, sizler gençsiniz, delikanlılık çağındasınız. O yüzden yüreğinize, sizi kıpır kıpır yapan o “deli kanınıza” hitap edeceğim.

     Şimdi kendi aranızda kavga etmeyi bırakın da, beni iyi dinleyin. Birkaç nasihatim var size, eğer kabul ederseniz...

     * * *

     Sevgili Kürt gençleri;

     Zencîler fikirleri / ideolojileri farklı diye biribiriyle kavga eder; ama beyaz adamın gözünde hepsi de zencîdir.

     Beyaz adam asla siyâhları “dîndar, solcu, sağcı” diye ayırmaz. Onun gözünde sadece iki siyâh adam vardır: Beyazın efendiliğini kabul eden ve etmeyen.

     Beyaz adam dîndar zencîye solcu zencîyi kötüler, solcu zencîye de dîndar zenciyi. Böylece onun yerine biribirinizden nefret edersiniz.

     Sen istediğin kadar İslamcılık yap, Sosyalizm yap; asla beyaz olamayacaksın, beyazlarla bir ve eşit olamayacaksın. Sen siyâhsın ve iki seçeneğin var: Ya özgür siyâh, ya köle siyâh.

     Köleler arasında “ben haklıyım - sen haklısın” dâvâsı olmaz. Kölelerin tek dâvâsı, hürriyet ve istiklâl dâvâsı olmalıdır.

     Kutsal metinlerde şöyle yazıldığını biliyor musun: Özgür ve bağımsız olmayan; imam olamaz, yönetici olamaz, tanıklığı dahi kabul edilmez.

     Malcolm X derdi ki: “Özgürlüğümüz için tek yol vardır: Kendi aramızdaki tüm fikrî ayrılıkları bir kenara bırakıp, düşmana karşı birleşmek.”

     Sömürgecilerinizin ve onların türevlerinin / evlâtlarının size aşıladığı hiçbir itikad, fikir ve ideolojinin dâvâsını gütmeyin. Onlardan hediye aldığınız kitapları da yırtıp atın. Aranıza nifak ve ihtilaf tohumları ekmek, sizi biribirinize düşürmek için aşılıyorlar o fikirleri size. Çünkü biribirinizden nefret ederseniz, her ikinize de istediğini yaptırabilecektir. Ama eğer biribirinizi severseniz, asıl nefret etmeniz gerekenin kim olduğunu da kavrarsınız.

     Beyaz adamın Tanrı’sı ile siyâh adamın Tanrı’sı, hiçbir zaman aynı Tanrı olmamıştır. Bunu unutma! Ve sen kendi Tanrı’na hesap vereceksin. Hesaptan kork!

     Silâhı bırak, tespihi bırak, kitapları da bırak. Düşmanın senin eline ne verdiyse, hepsini bırak! Halaya tutuş halayaa. Seni halay kurtaracak!

     Silâhı, tek başına ateşlersin. Tespihi, tek başına çekersin. Kitabı, tek başına okursun. Fakat halay çekerken ilk yapman gereken, başkalarıyla ELELE tutuşmaktır.

     Onun için genç kardeşim, güzel kardeşim; onların senin eline tutuşturduğu ne varsa, at onları elinden. Onlar seni uyuşturmak, pasifize etmek içindir.

     Bırak elinden Lenin’i, Mao’yu; bırak elinden Afganî’yi, Abduh’u... Sen Malcolm X’e kulak ver.Senin gerçek kardeşin, özgürlük sesin O’dur, Malcolm’dur. Malcolm kardeştir.

     MAKALENİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.