1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürt çocuklarına 'x ve w' yasağı devam ediyor
Kürt çocuklarına 'x ve w' yasağı devam ediyor

Kürt çocuklarına 'x ve w' yasağı devam ediyor

Diyarbakır\'ın Bismil ilçesinde yeni doğmuş erkek çocuğuna \"Cigerxwin\" ismini vermek isteyen Tayip Karagöz adlı yurttaş, nüfus cüzdanı almak için gittiği Bismil İlçe Nüfus Müdürlüğü\'nde çocuğunun isimde \"X, W\" harflerinin bulunması gerekçesiyle redde

A+A-

Bismil'de yeni doğmuş bir çocuğa verilen "Cigerxwîn" ismi, "x ve w" harfleri nedeniyle Nüfus Müdürlüğü'ne takıldı. Çocuğuna başka isim vermesi yönünde telkinde bulunması üzerine duruma tepki gösteren baba çocuğuna nüfus cüzdanı çıkarmadan evine döndü. Aynı Nüfus Müdürlüğü'nün bir süre öncede çocuklarına Warjin ismini koymak isteyen aileye izin vermediği ortaya çıktı. 
 
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yeni doğmuş erkek çocuğuna "Cigerxwin" ismini vermek isteyen Tayip Karagöz adlı yurttaş, nüfus cüzdanı almak için gittiği Bismil İlçe Nüfus Müdürlüğü'nde çocuğunun isimde "X, W" harflerinin bulunması gerekçesiyle reddedildi. Çocuğuna Cigerxwin ismini vermek istediğini söylediği görevlinin kendisine 'X,W,Q harflerinin bulunmadığı hangi ismi istiyorsan yazabiliriz, yalnız bu harflerin bulunduğu isimleri veremiyoruz' dediğini aktaran baba Karagöz, buna tepki olarak çocuğuna başka bir isimde nüfus cüzdanı çıkarmadan evine döndü. Çocuğuna nüfus cüzdanı çıkaramayan baba Karagöz, karşılaştığı hukuksuzluğa tepki gösterdi. 
 
Warjin de yasak!
 
Kürt sorununun çözümünün tartışıldığı bir dönem içerisinde bulunulmasına rağmen Kürtçe isimlerin hala yasak olmasına tepki gösteren Karagöz, bunu da şu sözlerle ortaya koydu: "Çözüm sürecin başlatıldığı böylesi bir süreçte ve açılımlardan hak, adalet, eşitlikten söz eden AKP hükümetine çağrıda bulunmak istiyorum, ben bir Kürt baba olarak kendi evladıma istediğim ismi veremiyorsam, hangi hak ve adaletten bahsedebiliriz. Hangi çözüm sürecinden bahsedebiliriz. Kürtlerin karşısına çıkıp 'sizin haklarınızı, kimliğinizi, dilinizi tanıyacağım' diyor. Ama halen de isimlerin yasak olduğu bir ülkede yaşıyoruz." 
 
Aynı Nüfus Müdürlüğü'nde iki ay önce de ailesi tarafından "Warjin" ismi koyulan bir çocuğa isminde "W" harfi bulunmasından dolayı yine nüfus cüzdanı verilmediği öğrenildi. 
 
Hani X Q W harflerin kullanılmasının önü açılacaktı?
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekim 2013 tarihinde bizzat açıkladığı "Demokratikleşme Paketi" ile birlikte Türk Ceza Kanunu'nda, belirli harflerin kullanılmasından dolayı var olan cezaları kaldıracaklarını ifade etmişti. Aradan geçen zamana rağmen kapsamlı bir anayasal değişikliğe ihtiyaç duyulmadan giderilebilinecek olmasına rağmen konunun sürümcemede bırakılması çocuklarına Kürtçe isim vermek isteyen ailelerin önünü kapatmaya devam ediyor.

diha

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.