1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürt Çocuklarına Ceza Yağdı
Kürt Çocuklarına Ceza Yağdı

Kürt Çocuklarına Ceza Yağdı

A+A-

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi, M.Ö (15) ve İ.S'nin (16) “Örgüt adına suç işlemek ve örgüt propagandasında bulunmak” suçlamasıyla çıkarıldıkları ilk duruşmada çocuklara, 8 yıl 2'şer ay hapis cezası verdi. Ayrıca mahkeme, üç aydır tutuklu bulunan çocuklara verilen cezanın miktarını nazara alarak iki çocuğun tutukluluk hallerinin devamına da karar verdi.

08.03.2009 tarihinde Barbaros Mahallesi Emin Ağa Caddesi üzerinde yapılan gösteriye katılarak Abdullah Öcalan ve PKK lehine slogan atıp ve ardından da polise taş atıkları iddiasıyla gözaltına alınan M.Ö (15) ve İ.S (16) isimli çocuklar, 09.03.2009 tarihinde çıkarıldıkları sorgu hâkimliği tarafından tutuklanıp cezaevine konulmuşlardı.

İHD: "ADANA, KÜRT ÇOCUKLARINA CEHENNEME DÖNÜŞTÜ"

Mahkemenin çocuklara verdiği cezaların ve bu yargılamaların tümünün çocuk hakları sözleşmesi başta olmak üzere, uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirten İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı Ethem Açıkalın; “Sadece bir taş atmak ve üç slogan atma iddiasının karşılığı 5 yıl cezaevi olamaz. Üstelik bu iki çocuğun yasadışı slogan attıklarının ve polise taş attıklarının tek delili de polislerin ifade ve tutanaklarıdır. Başkada her hangi bir delil yoktur. Üstelik bu yargılamaların tümü çocuk hakları sözleşmesi başta olmak üzere, uluslararası sözleşmelere aykırı yapılıyor. ÇHS ve uluslararası belgelere göre çocukların tutuklanıp cezaevine konulması en son başvurulması gereken yöntem olarak ön görmüştür. Ama Adana'da tutuklanma tedbiri ilk başvurulması gereken yöntem oluyor. Tutuklanan çocukların sözleşmelerde en kısa sürede tekrar salı verilmesi ön görülürken Türkiye'de tutuklanan çocuklar aylarca yıllarca cezaevinde tutuluyor. Yine uluslararası sözleşmelerde çocuklara hapis cezası en son verilmesi gereken yöntem olarak ön görmesine rağmen, Adana'da çocuklara ilk yöntemin ceza vermek adeta bir yöntem haline getirilmiştir. Yine çocukların yargılamalarındaki en büyük hukuksuzluklardan biri de çocukların halen özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde yargılanmalarıdır.” dedi.

Adana'nın Kürt çocuklarına cehenneme dönüştüğünü belirten Açıkalın; “Son 11 ay içerisinde Adana'da M.Ö (15) ve İ.S (16) ile birlikte ceza alan Kürt çocuğunun sayısı 69'a ulaştı. 69 çocuğa indirimlerden toplam 300 yıl hapis cezası verildi. Adana Kürt çocuklarına nasıl cehenneme dönüştüğünün göstergesi olduğunu yukarıda belirttiğimiz hususlar ve rakamlar su götürmeyecek kadar gözler önüne seriyor.” dedi.

İLKHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.