1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "Kürt Çalıştayı" Toplanıyor
"Kürt Çalıştayı" Toplanıyor

"Kürt Çalıştayı" Toplanıyor

A+A-
Kürt birliğinin gelişmesi ve Kültürel hakların güvenceye alınması için, Kürt siyasi parti temsilcileri, dernek, inisiyatif ve aydınlardan oluşacak “Kürt Çalıştayı” toplanıyor.

13-15 Haziran'da Diyarbakır'da gerçekleştirilen Demokratik Toplum Kongresi'nde (DTK) alınan karar doğrultusunda, Kürtler arasındaki birliğin sağlanması ve kültürel hakların güvenceye alınması için atölye çalışmaları ve çalıştay yapılması kararı alınmıştı.

1. Çalıştay, 25-26 Temmuz'da Diyarbakır'da yapılacak. Çalıştayın hazırlıkları DTK' da seçilen Çağrı Grubu tarafından yürütülüyor. Çağrı Grubu içerisinde DTK Sözcüsü Hatip Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, Diyarbakır Eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu da yer alıyor.

Farklı Kürt fraksiyonlarının bir araya gelip, ulusal ve kültürel haklar konusunda ortak paydalarda buluşulması ve uzlaşılması için yapılacak Çalıştay için, bir de Çağrı Metni hazırlandı. “Kürt Birliği, Kültürel Haklar ve Çatışmasızlık” başlığı ile hazırlanan çağrı metninde, Kürtlerin birlik, beraberlik ve dayanışma gerekliliğinden söz ediliyor.

Çağrı Grubu başta Kürt Birliği (TEV-KURD) olmak üzere birçok Kürt demokratı, İslami ve liberal çevre ile görüştü. TEV-KURD çevresinde genel eğilim “katılacağız” biçiminde şekillenirken, kesin kararın üç gün sonra verileceği öğrenildi. Konu hakkında konuşan TEV-KURD Sözcüsü Avukat Sabahattin Korkmaz, “Sayın Abdullah Demirbaş ve Sayın Hatip Dicle gelip bizimle görüştüler. Amaçlarını açıkladılar. Biz de bu konuyu kendi aramızda değerlendiriyoruz. Şuan ortaya çıkan genel kanaat, katılacağız şeklinde. Ancak kesin kararı birkaç gün sonra vereceğiz. Çünkü üye ve yöneticilerimiz ile bu konuyu geniş ele almamız gerekiyor.”

KADEP, Şoreşgerên Demokrat, Toplum Der, Mizgîn ve birçok Kürt İslami çevresi de yapılacak 1. Çalıştaya davet edildi. Çalıştaya hangi çevrenin katılacağı 23 Temmuz'a kadar netleşecek.

AKnews
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.