1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürt, Arap, Fars ve Türk ulusları arasında müzakere çağrıları
Kürt, Arap, Fars ve Türk ulusları arasında müzakere çağrıları

Kürt, Arap, Fars ve Türk ulusları arasında müzakere çağrıları

A+A-

Başkan Barzani, Irak Daimi Anayasasında bulunan 140.maddenin de uygulanmasının anayasal bir mesele olduğunu ve bu maddenin uygulaması gerektiğini söyledi.

Irak’ın Sesi’ne konuşan Başkan Barzani, " Ba’s rejiminin yıkılmasından sonra Kürtler Irak’ta etkili bir rol üstleniyor. Ba’s rejimi yıkılmadan önce de Kürdistan Bölgesi bir çeşit bağımsız devlet idi. Ancak Kürdistan Parlamentosu Iraklı kardeşlerle kendi isteğiyle birlik çerçevesinde yaşamaya karar verdi. Bu açıdan da Kürtler yeni Irak’ta esas bir rol üstleniyor " dedi.

 

Bazı Iraklı tarafların Kürtlerin konumunu ve rolünü kenarda bırakmak girişiminde bulunması konusunda Başkan Barzani, bu çabaların ortada olmadığını, Kürtlerin Irak’taki konumunun ve ağırlığının azaltılamayacağını çünkü Irak Daimi Anayasasına göre Kürt halkının haklarının tanındığını hatırlattı.

 

Kürt, Arap, Fars ve Türk ulusları arasında müzakere çağrıları hakkında Başkan Barzani, bu müzakerenin hedefinin bölgedeki bu dört ulusu yakınlaştırmak olduğunu söyleyerek,  Kürtlerin, şiddet tarafının birbirini anlama ve müzakere yoluyla reddedilmesini ve şiddetten uzak bir şekilde bölgedeki sorunlara çözüm bulunmasını temenni ettiğini söyledi.

 

Irak Daimi Anayasasında bulunan, Kerkük ve sorunlu bölgeler meselesininin çözümünü öngüren 140.madde hakkında Başkan Barzani, " Bu anayasal madde uygulanmalı. Çünkü Kerkük meselesi tarihi bir sorundur. Eğer bu mesele çözülmezse Irak’ın durumu kötüye gider " dedi.

 

PNA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.