1. YAZARLAR

  2. Muhsin KIZILKAYA

  3. Kürt Açılımı: Seçim sürecinde bir restleşme...
Muhsin KIZILKAYA

Muhsin KIZILKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Kürt Açılımı: Seçim sürecinde bir restleşme...

A+A-

 

 

Son günlerde Kürt açılımı konusunda Hükümet ile BDP ve diğer dinamikler arasında bir restleşme dönemi yaşanmaktır… Her şeyde önce karşılıklı iki büyük hata yapılmıştır. Birincisi geçtiğimiz aylarda Habur’dan yapılan girişler; İkinci ise BDP’li sivil yöneticilere ve milletvekillerine karşı gösterilen tutumlardır. Bir çok sivil yönetici tutuklanmıştır bu da ister istemez bir tepki yaratmıştır…Sivil iradeyi ortadan kaldırırsanız alan boşaltmış olursunuz.Sivil iradeyi ortadan kaldırırsanız yasadışı oluşumlarla oturup anlaşamayacağınıza göre bir muhatapsızlık sorunu ortaya çıkar.
 
Bu iki hata süreciyi bu noktaya taşımıştır… Çözüm sürecinin bittiği kanaatinde değilim. Bu süreç çok sancılı geçecektir. Barışa hemen ulaşmak diye bir düşünce söz konusu olamaz çünkü yılların getirdiği bir savaş hali var ortada. Uzun süren bir savaşın sonucu hemen alınamaz. Kaldı ki Kürt sorununun çözümlenmesini istemeyen, bu savaştan nemalanan gruplar her iki tarafta da mevcuttur.
 
Seçim sürecine girildiği için bu yönde restleşmeler gayet doğaldır. “Bunun halka yansıması nasıl oluyor” diye bir soruya ise şu yönde yanıt verilebilir… İnsanlar açılım konusunda umutlu. Savaşı bitirmeyi pek çok insan istiyor… Özellikle Güneydoğu’da yaşayan insanlarla ilgili bu yargıya varmak gerçekçi olacaktır. Ak Parti’ye karşı en büyük güvensizlikleri ise Kürt siyasetçilere karşı gösterilen tutum… Sivil yöneticilerin, Belediye başkanlarının tutuklanmaları konusunda Ak Parti, yoğun bir tepki topluyor.Tabi bu tepki bir çok zaman sokaklara yansıyor ancak çocuklarla güvenlik güçleri arasında bir taş atmaca oyunu olarak göze çarpıyor….Devlet ise bu oyunu fazlaca ciddiye alarak demokratikleşmeye gösterdiği hassasiyeti çoçuklara gösteremiyor.
 
Kısacası Kürt açılımı süreci kaldığı yerden devam edecektir. Bu konuda bölge halkının farklı arayışlara farklı alternatiflere gireceği konusunda iyimser değilim.Özellikle de son günlerde ‘Kılıçdaroğlu rüzgarı’ ile CHP bölgede bir alternatif olur mu? düşüncesi gerçeklikten uzaktır. Bölge halkı Kılıçdaroğlu’na Deniz Baykal’dan daha çok tepki göstermektedir çünkü bir Dersimli olan Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu konusunda nasıl bir yol izleyeceğini yaptığı ilk açıklamada göstermiştir.  
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.