1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Kürdistan’ın bağımsızlık süreci başlamıştır'
'Kürdistan’ın bağımsızlık süreci başlamıştır'

'Kürdistan’ın bağımsızlık süreci başlamıştır'

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Kürdistan Öğrenciler Birliği’nin düzenlediği konferansta Kürdistan’ın bağımsızlık sürecinin başladığına işaret ederek “Bağımsızlık referandumunda Kürt halkının evet diyeceğine inanıyorum” dedi.

A+A-

“BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNU GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Bağımsızlık referandumunun gerçekleşmesi konusunda kesinlikle geri adım atmayacaklarının altını çizen Mesrur Barzani şöyle konuştu:“Referandum ve bağımsızlık konusunda hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Bu yıl içerisinde bağımsızlık referandumunu gerçekleştireceğiz. Bu referandumla bütün dünyaya Kürt halkının bağımsızlık konusundaki düşüncesinin bu olduğunu söyleyebileceğiz. Uluslararası toplum da Kürt halkının iradesine saygı göstermesi gerekir.”

“KÜRTLERİN BUNA İNANMASI GEREKİR”

Kürdistan'ın özgürlük mücadelesinde şehit olanlar için saygı duruşu

 

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı ve Kürdistan Demokrat Parti (KDP) Politbüro üyesi Mesrur Barzani, konuşmasının devamında Kürdistan’ın bağımsızlık sürecinin başladığını ve Kürtlerin bağımsızlığa giden yolda üst bir aşamada olduğunu belirterek şöyle devam etti:“Kısa bir sürede bu amacımıza ulaşmayı umut ediyorum. Herkes, Kürtlerin bağımsızlığı hak ettiğinin farkındadır. Son yüzyılda Kürt halkının önüne birçok engel ve sorun çıktı. Ama herkesten önce, Kürtlerin bağımsızlığa inanması ve bu sürece destek vermesi gerekir. Başka halkların bizim üzerimizde hüküm sürmesi ve bizim adımıza kararlar vermesi kabul edilemez ve bizim bunu beklememiz düşünülemez.”

SİYASİ PARTİLERİN DESTEĞİ

Mesrur Barzani, Kürdistan’daki tüm siyasi partilerin Kürdistan Başkanı Mesud Barzani öncülüğünde Kürdistan’ın bağımsızlığına desteklerini bildirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi:“Bu çalışmaları yürütmesi için özel bir komite kurulmuştur. Biz bu konuda geri adım atmayacağız ve Kürdistan’ın bağımsızlığı referandumunu her şart altında gerçekleştireceğiz.”

“ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER”

Konferanstan bir kare

 

Ulusların kendi kaderini tayin hakkının uluslararası sözleşmelerce kabul edilmesine vurgu yapan Güvenlik Komitesi Başkanı Mesrur Barzani şunları söyledi:“Biz, her halk gibi eşit ve özgür yaşamak istiyoruz ve biz, bizim olmayan başka bir hakkın talebinde bulunmuyoruz. Ama biz, diğer uluslardan daha az hakları kabul etmiyoruz ve bu haklarımızın savunucusu olacağız. Uluslararası sözleşmelerde belirtildiği gibi, her halk ve ulus gibi kendi kaderimizi tayin etmek istiyoruz.”

“YAN YANA VE BARIŞ İÇERİSİNDE YAŞAMAK İSTEDİK”

Güvenlik Komitesi Başkanı Mesrur Barzani Konuşmasının sonunda Bağdat-Erbil ilişkilerine değinen Mesrur Barzani, tarihsel süreç içinde Kürtlerin büyük acılarla karşılaştığına dikkat çekerek, şunları söyledi:“Halkımıza karşı enfal gibi jenosidler uyguladılar, her yönden yaşamımızı olumsuz etkilemeye çalıştılar. Maaşlarımızı kestiler, ambargo uyguladılar. Ama bütün bu uygulamalara rağmen halkımızın bağımsızlık iradesini kıramadılar. Biz Bağdat ve komşu ülkelerle ile iyi ilişkiler geliştirmek, barış ve huzur içinde, yan yana ve sorunsuz bir şekilde yaşamak istedik.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.