1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kürdistan’ın Ankara Temsilciliği’ne Mali Engel
Kürdistan’ın Ankara Temsilciliği’ne Mali Engel

Kürdistan’ın Ankara Temsilciliği’ne Mali Engel

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Türkiye’de açmayı planladığı temsilcilik, yaşanan mali kriz nedeniyle ertelendi.

A+A-

 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, geçen yılın Temmuz ayında Türkiye’nin başkenti Ankara’da temsilcilik açacaklarını duyurmuştu.

 

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Sorumlusu Fellah Mustafa, “İki tarafta diplomatik ilişkileri geliştirmek amacıyla Ankara’da temsilcilik açılmasına karar verdi. Ancak yaşanan mali kriz nedeniyle bu süre biraz daha uzayacak” dedi.

 

Temsilciliğin önemine dikkat çeken Felah Mustafa, “Hükümet harcamalarında azalmaya gidildi. Mevcut şartlarda yeterli bütçeye sahip olamadığımızdan dolayı da Türkiye’de temsilcilik açma olanağını bulamadık” diye konuştu.

 

14 ülkede temsilcilik

 

Kürdistan Bölgesi’nin Almanya, İngiltere, ABD, İran, Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya, Rusya, Polonya,Avusturulya, İsveç, Belçika ve İsviçre’de olmak üzere toplam 14 temsilciliği bulunmaktadır.

 

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Yurseverler Birliği (KYB) Türkiye Temsilcisi Behroz Gelali ise, şunları söyledi:

 

“Türkiye ve Kürdistan’daki firmalar arasında büyük sorunlar yaşanıyor. Hükümete öncelikle İstanbul’da ticaret ofisi açmalarını, ardından da  temsilciliğe geçmeleri önerisinde bulundum. Ticaret ofisinin bulunmamasından dolayı çok fazla sorunla karşılaşıyoruz” dedi.

 

KYB’li Behroz Gelali, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Türkiye’de Kürdistan Bölgesi Temsilciği tam olarak tanımlanmadı. Irak Anayasası kapsamında olması halinde Irak’ın dünyadaki diğer ülkelerde başkonsoloslukların da birçok sorunun çözümüne yönelik Kürtlere ait önemli bir bölümü olması gerekiyor. Ancak bu yapılmıyor.”

 

4 Kürt partisinden temsilcilik

 

Kürdistan Bölgesi, 1992 yılından sonra Türkiye ile ilişkilerinde yeni bir sürece geçti. Özellikle son birkaç yılda ilişkilerin güçlenmesine rağmen Erbil-Ankara hattında yanlızca Kürt partileri temsilcilik açabildi.

 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurseverler Birliği (KYB), Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) ve Kürdistan İslami Hareket Partisi’nin (Bızutnewe) Türkiye’de temsilcilikleri bulunuyor.

 

Yekgırtu Başkanlık Konseyi üyesi Nasreddin Sindi, konuya ilişkin şunları dile getirdi:

 

“İran ve Türkiye’de temsilciliğimiz var. Geçen yıl resmi olarak Ankara’da da temsilcilik açtık. Çünkü bu ülkeler Kürdistan Bölgesi’ni önemsiyor.”

 

IŞİD öncesine kadar Musul’da konsolosluğu bulunan Türkiye’nin Erbil’de ve Irak’ın Basra kentinde konsoloslukları bulunuyor.

 

Ankara’nın Süleymeniye’de ise konsolosluk açması bekleniyor.

 

Ankara’nın Süleymaniye’de konsolosluk açmasına ilişkin ise Felah Mustafa, “Gerekli hazırlıkların çoğu tamamlandı. Açılış tarihine de Türkiye Hükümeti karar verecek” dedi.

 

Süleymaniye İl Meclisi üyesi Rekewt Zeki, Süleymaniye’de Türk Konsolosluğu’nun açılmasının önünde siyasi engelin bulunmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

 

“Konsolosluğun açılması halinde Süleymaniye halkına büyük kolaylık sağlayacak. Çünkü vize için Erbil’e gitmek zorunda kalıyoruz. Bununla beraber Süleymaniye’de İran firmalarından sonra Türkiye firmaları da ikinci sırada bulunuyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.