1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürdistan’ın 70 milyar varil petrolü ve 2 trilyon metreküp doğalgazı var
Kürdistan’ın 70 milyar varil petrolü ve 2 trilyon metreküp doğalgazı var

Kürdistan’ın 70 milyar varil petrolü ve 2 trilyon metreküp doğalgazı var

A+A-

Dünya’nın ikinci petrol zengini ülkesi olarak bilinen Irak'ta 150 ile 200 milyar varil petrol rezervinin bulunduğunu söyleyen Kürdistan Bölge Hükümeti Doğal Kaynaklar Bakanlığı Danışmanı Keyvan Siveyli; “lrak’ın 150 ile 200 milyar varil petrol rezervinin bulunduğu tahmin ediliyor. Bunun yüzde 40’ı Kürdistan Bölgesi’nin topraklarında bulunuyor. Bu da yaklaşık 70 milyar varil ham petrol demektir. Irak ayrıca 3 trilyon metreküp ile dünya’nın yüzde 2 doğalgaz’ına da sahip. Irak’ın yüzde 80 doğalgazı da yine Kürdistan’da bulunuyor.” dedi. 

Kürdistan Bölge Parlamentosu’nun bir süre önce petrol yasasını onaylanması ardından Kürt Hükümeti’nin bir çok yabancı petrol şirketiyle imzaladığı anlaşmaların Hewlêr ile Bağdat arasında gerginliğe yol açtığını belirten Keyvan Siveyli; “Gerginlik, lrak Petrol bakanlığının kişisel tutumundan kaynaklanıyor. Kürdistan Bölge Hükümeti’nin tüm petrol anlaşmaları yasaldır ve lrak anayasasının ülkenin doğal kaynaklarının çıkartılması ve işletilmesi ilgili maddeye dayanarak yapılmış anlaşmalar olduğunu” ifade etti.

Siveyli, Arap medyası’nın da Kürtlerin petrol anlaşamalarını “kanunsuz ve yasadışı” olarak nitelendirdiğini kayddederek şunları söyledi: “Kürtler, petrol çıkartma ve üretme tekolojisini Kürdistan’da getirmemek için bu suçlamalar yapılıyor. Fakat, Kürdistan Hükümeti’nin politikası, petrol teknolojisini getirmektir. Irak’ta 1902 yılında petrol bulundu. Irak’ın geçmiş tüm hükümetleri Kerkük dışında Kürdistan’ın hiçbir bölgesine petrol teknolojisini getirmedi.”

Kürtler petrol teknolojisini getirmekten ve yabancı petrol şirketleriyle yasalar çerçevesinde anlaşmalar yapmaktan kararlı olduğunu söyleyen Keyvan Siveyli; “Irak’ın bir çok bölgesinde petrol yatakları yavaş yavaş kuruyor. Kürdistan bölgesinde Kerkük dışındaki tüm bölgelerde 200 yıla yetecek kadar 70 milyar varil petrol rezervi var.” dedi.

Avesta Zerdeşt-Süleymaniye  - dengeazad.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.