1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürdistan’ın 220 bin varil petrolü Türkiye’de rehin tutuluyor
Kürdistan’ın 220 bin varil petrolü Türkiye’de rehin tutuluyor

Kürdistan’ın 220 bin varil petrolü Türkiye’de rehin tutuluyor

Irak Hükümeti, Kürdistan Bölgesi’nin petrolünü satın alan petrol şirketlerine dava açılması için hükümet avukatlarına talimat verdi, Türkiye Enerji Bakanlığı ise Bağdat ile Hewlêr’in uzlaşması durumunda petrol ithal etmeye devam edeceklerini açıklayarak ş

A+A-

Irak Hükümeti, Kürdistan Bölgesi’nin petrolünü satın alan petrol şirketlerine dava açılması için hükümet avukatlarına talimat verdi, Türkiye Enerji Bakanlığı ise Bağdat ile Hewlêr’in uzlaşması durumunda petrol ithal etmeye devam edeceklerini açıklayarak şimdiye kadar ithal edilen 220 bin varil petrolün gelirinin Bağdat’a gidebileceği sinyalini verdi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Irak hükümet yetkilisi, Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, ‘Bu çok ciddi bir mesele. Çünkü Kürdistan’ın petrolünü almak isteyen herkes bu işin yasadışı olduğunu ve kaçakçılığa girdiğini bilmelidir’ dedi.
 
Geçtiğimiz ay Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye üzerinden dünya piyasalarına ulaştırdığı petrol miktarı 60 bin varili geçerken Irak Hükümetinin ihracata tepkisi sürüyor. Irak Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi’nin %17’lik bütçe payını kısma tehdidinden sonra uzlaşı arayışları başladı ancak henüz bir sonuca varılamadı. Öte yandan Irak Hükümeti ile Türkiye’nin diplomatik ilişkilerinde de petrol ihracatı nedeniyle bir gerginlik söz konusu.
 
Türkiye Enerji Bakanlığı yakında Bağdat-Hewlêr-Ankara arasında üçlü bir anlaşma imzalanabileceğini açıkladı.  Anlaşma sağlanıncaya kadar 220 bin varil Kürdistan petrolü Türkiye limanlarında bekletilmeye devam edecek. Bağdat-Hewlêr arasında bir uzlaşı sağlanamaması veya Irak Hükümeti’nin dava yoluyla Kürdistan Hükümeti’ne cezai yaptırım uygulaması durumunda ise söz konusu 220 bin varil petrolün geliri Bağdat’a gidebilir.
 
Uluslararası petrol şirketleri de geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamayla Bağdat, Hewlêr ve Ankara arasında bir uzlaşı sağlanıncaya kadar Kürdistan Bölgesi’nden petrol almayacaklarını duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.