1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Kürdistan’daki siyasi partilerden ortak hareket vurgusu
Kürdistan’daki siyasi partilerden  ortak hareket vurgusu

Kürdistan’daki siyasi partilerden ortak hareket vurgusu

A+A-

 Başkan Neçirvan Barzani’nin talebi üzerine bir araya gelen Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi parti liderleri, Rojava’daki savaşın durudulması, barış ve diyalog yolunun tercih edilmesi için birlikte çaba gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani bugün Kürdistan Parlamentosu’nda grubu bulunan siyasi parti liderleri ile bir araya geldi.

Toplantıya ilişkin Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan yapılan açıklamaya göre, toplantıda Kürdistan Bölgesi’ndeki durum, Erbil-Bağdat ilişkileri ve Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonu ile bu durum karşısında Kürdistan’daki partilerin ortak tavrı konularında görüş alışverişinde bulunuldu.  

Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın resmi talebi üzerine gerçekleşen toplantıda, “bölgede yaşanan gelişmeler ve Irak ile Kürdistan Bölgesi’nin içinden geçtiği süreç karşısında duyulan sorumluluk gereği” Kürdistan’daki siyasi tarafların ortak görüş sahibi olması gerektiğinin önemine değinildi.

Kürdistan’daki siyasi taraflar, Kürdistan Bölgesi’ndeki öncelikli konuların ele alınması için bu tür toplantıların devam etmesi konusunda hemfikir olduklarını dile getirerek, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nın en yüksek yasal ve anayasal merci olarak Kürdistan’daki tüm tarafları bir araya toplayan çatı rolü oynamas gerektiğini belirtti.   

Toplantıya katılan taraflar, Irak hükümeti ile ilişkilerde tek vücut olunmasına, Irak’taki siyasi taraflarla Kürt halkının haklarının garanti altına alınması temelinde diyalog kurulması gerektiğine vurgu yaptı.  

Suriye’deki durum ile bölgedeki kargaşanın da ele alındığı toplantıda, Kürdistan Bölgesi halkını ve çıkarlarını korumak için gerçekçi siyaset izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Toplantıya katılan taraflar, savaşın bir an önce sonlandırılması, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü ve Suriye’deki tüm bileşenlerin haklarının garanti altına alınması için tüm tarafların diplomatik çabalarını seferber ederek bu konuda birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaptı.

Toplantıya katılan taraflar şunlar:

– Kürdistan Demokrat Partisi

– Kürdistan Yurtseverler Birliği

– Değişim Hareketi (Goran

– İslami Topluluk Partisi (Komel)

– İslami Birlik Partisi (Yekgırtu)

– Ulusal Birlik İttifakı  

– Türkmen Kalkınma Partisi

– Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi

– Kürdistan Komünist Partisi

– Asuri Hareketi

– Türkmen Cephesi

– Kürdistan İşçi ve Emekçi Partisi

– Türkmen Refom Partisi

– Asuri-Suriyani Halk Meclisi

– Millet Listesi

– Ermeni Listesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.