1. YAZARLAR

  2. M. Şakirê Koçer

  3. Kürdistan'da Tarihsel Mazlumiyet
M. Şakirê Koçer

M. Şakirê Koçer

Yazarın Tüm Yazıları >

Kürdistan'da Tarihsel Mazlumiyet

A+A-

Tarihsel mazlumiyet Kürdistan tarihinde İslam öncesine kadar uzanmakata. Demirci Kawa destanı, tarih kaynaklarının naklettiğine göre yaklaşık 2600 küsür yıl önce meydana gelmiştir. Bu destan Şerefnamede de mitolojik tarzda yazılı bulunmaktadır. İslam, tarih sahnesine çıkınca ve tarihe damgasını vurunca, İslam ın halklar tarafından anlaşılması ve kabulü oranında, mazlumiyetin bertaraf edilmesi söz konusu oldu. Bu durum Kürdlerde de mazlumiyetten kurtulma umudunu doğurarak Kürdlerin ekserisinin İslama girmesini sağladı.

Kürdler İslamla adeta yeniden dirildiler. Dinde, felsefede, kültürde, edebiyatta, sanatta, bilim ve teknikte adeta bir Rönesans yaşandı. Sahabeler arasında yaşanan talihsiz savaşlar, İslamın evrensel devrimini olumsuz etkiledi. Özgürlüğün, adaletin, hukukun biricik elçisi İmam Ali şehid edildi. Muaviyenin despotik, ama İslam kisveli yönetimi, mazlumiyetin tekrar tutsak halklara geri dönüşünü doğurdu. Artık Allah ın arzı, fırsatı ele geçiren kavimlerce paylaşılıp bölüşüldü.

Kürd halkı, fırsatçı hanedanlar tarafından ya savaşlara çağırıldı, yada kenara terk edildi. Kürd Ebu Müslim Horosani nin Abbasilere yardım edip Emevileri bertaraf etmesi bunun acı bir örneğini teşkil etmektedir.

Allah ın toprağını Kürdleri hesaba katmadan paylaşanlar, Kasrı Şirin Anlaşmasında da (1639 da bu antlaşma Osmanlı Türkleri ile Farslar arasında imzalandı.) aynı suçu işlediler ve Kürdistan ikiye bölündü. Daha sonra tanınmış ünlü Kürd şair ve düşünürü Ahmed Xaniye '' Vi zemani her kesek mi'maré diwaré xwe ye'' dedirten ve İslamın müntesiplerine bir görev olarak yüklediği müspet milliyetçiliğe sevk eden saikte, bu adaletsiz paylaşım olsa gerek. Kürdlere danışmadan topraklarını kendi aralarında paylaştıran, Kürdlerin itirazı söz konusu olunca da kanla bastıran sahte kardeşler, Lozan Anlaşmasında dış düşmandan da onay alarak aynı suçu işlediler. Türkler, Farslar, Araplar bir parçasıda Rusya ya kalacak şekilde bu sefer Kürdistan ülkesi beş parçaya bölündü.

Bu adaletsiz ve acımasızca bölüşme Kürd halkında tarihsel ve derin sosyo kültürel travmalara, Kürd toplumunu negatif olarak etkileyen ve zaafa uğramasına neden olan gelişmelere neden oldu. Yakın tarih bu müstemleke kavimlere yada devletlere haklı gerekçelerle başkaldıran 28 ayaklanmayı kayd ediyor. Her Kürd Ayaklanması çok zalimane ve kanlı şekilde bastırılıyor.Kürdlere sadece kanlı şiddet değil, bununla birlikte kültür emperyalizmi de dayatılmakta. İslam üzerinden maneviyat tüccarlığı yapılmakta. Kardeşlik, dindaşlık, ümmet sakızları her zaman çiğnenip, balon balon yapılıp patlatılmakta. Bu istilacı kardeşlerimiz! bütün bunları dış düşmanlarımızın yardımları ile (Amerika-İngiltere-Fransa-İtalya ve benzeri devletler.) gerçekleştirdiler.

Son gelinen nokta, evrensel bir enkaz. Sorun uluorta yerde halen durmakta. Hala İşgal devam etmekte, hala Kürdistan ın milli serveti ve zenginlik kaynakları çalınmakta. Halen mazlumiyet, mahkumiyet, mahrumiyet, mağduriyet ve esaret devam etmekte. Müslüman kardeşlerimiz! Kürdistan kısmı hırsızlık malı olan bir misaki milliye yemin ederek bizimle muamele yapmakta. Dahası bize bir çakıl taşını bile vermemeye and içmektedirler. Kürdistanda zaman zaman, yer yer gelişen iyileşmelere rağmen bu böyledir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.