1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Kürdistan’a özgürlük" diyen HDP Milletvekiline Meclis’ten çıkarılma cezası
"Kürdistan’a özgürlük" diyen HDP Milletvekiline Meclis’ten çıkarılma cezası

"Kürdistan’a özgürlük" diyen HDP Milletvekiline Meclis’ten çıkarılma cezası

A+A-

HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin’e, Meclis Genel Kurulu’nda kullandığı "Kürdistan’a özgürlük" sözleri nedeniyle Genel Kurul’a üç birleşim katılmama cezası verildi. Hakkında verilen ceza Meclis’te oylanan Maçin, Genel Kuruldan çıkarıldı.

Karar “Meclis İçtüzüğü gereği” alındı.

Meclis  Genel Kurulunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının 2022 yılı bütçelerinin görüşmeleri sürüyor.

Genel Kurulda, HDP milletvekilleri, bütçe üzerinde söz aldı.

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, "tarımı bitirme noktasına getiren iktidarın, rekor düzeyde ithalatçı politikalar yürüttüğünü" söyledi.

Eskiden "tahıl ambarı" olarak bilinen Türkiye'nin "ithalat ambarı"na dönüştüğünü savundu Sürücü, sarımsaktan, samandan mercimeğe kadar pek çok şeyin ithal edildiğini söyledi.

Konuşmasına Kürtçe devam edince sözleri kesildi

Sürücü, tarımsal girdilerin arttığını dile getirerek, "Biz, halkı boş tencereye, ekinsiz tarlaya, ucuz emeğe mahkum eden bu iktidarı emekçilerle, kadınlarla, gençlerle göndereceğiz”  diye konuştu.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Sürücü'nün sözlerine Kürtçe devam etmesi üzerine, milletvekillerince bir şey anlaşılmadığını belirterek konuşmasını Türkçe sürdürmesini istedi. Uyarıya rağmen devam etmesi üzerine konuşması kesilen Sürücü, Türkçe devam ederek konuşmasını tamamladı.

HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin de kürsüye sıvı yağ, nohut ve mercimek paketleriyle çıktı.

GAP ile sadece Türkiye'nin değil Ortadoğu'nun ihtiyacının da karşılanacağının söylendiğini anlatan Maçin, bölge insanının da işinin efendisi olacağı duygularıyla ümitlendiğini ifade etti. Maçin, ancak bunun bölge halkına bir şey kazandırmadığını, tersine yoksullaştırdığını, mülksüzleştirdiğini söyledi.

Tarıma ayrılan bütçenin şimdiden yüzde 50-60 kadük kaldığını iddia eden Maçin, mazotun dahi yüzde 50 zamlandığını, elektrik ve suya da zam geldiğini, gübre fiyatlarının arttığını söyledi. Maçin, "Bu bütçe hiçbir derde derman olmayacak" diye konuştu.

Yanında getirdiği gıda ürünlerini göstererek fiyat artışları ve ithalat yapıldığından bahseden Maçin, "Bu fiyat artışlarıyla, bırakın asgari ücretle çalışan insanların geçimini sağlamasını devlet memuru olan, işçi olan kesimlerin geçimini sağlaması mümkün değildir. Bu iktidar çalışan kesimlere insanca yaşama olanakları bırakmamış" değerlendirmesinde bulundu.

“Kürdistan'a özgürlük şiarıyla iktidara geleceğiz”

HDP olarak hakların örgütlü gücüyle çöküşe "dur" diyeceklerini savunan Maçin, "Geleceği biz inşa edeceğiz. Yeni Türkiye inşasında halkların kardeşliği ve birliğini biz sağlayacağız. Türkiye'ye demokrasi ve barış, Kürdistan'a özgürlük şiarıyla iktidara geleceğiz" ifadesini kullandı.

AK Parti'li milletvekillerinin bu sözlere tepkisi üzerine Meclis Başkanı Bilgiç, daha sonra tutanakları inceleyeceğini söyledi.

Maçin'e üç birleşim çıkarma ceza

HDP grubunun konuşmalarının tamamlanmasının ardından Meclis Başkanvekili Bilgiç birleşime ara verdi.

Bilgiç, aradan sonra yaptığı açıklamada, Nusrettin Maçin'in "Kürdistan’a özgürlük şiarıyla iktidara geleceğiz" ifadesinin Meclis İçtüzüğü'ndeki, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasına, Anayasa'da düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapma" kapsamında olduğundan, Meclisten geçici çıkarma cezası gerektirdiğini kaydetti.

Ayrıca tutanakların incelenmesinin ardından bu sözlerin tutanaklardan çıkarılmasına da karar verildi. Meclis Başkanı Bilgiç, Nusrettin Maçin’in savunma yapabileceğini söyledi.

Bilgiç, savunma yapmayan Maçin'e Meclis’ten 3 birleşim çıkarma cezası verilmesini oylamaya sundu. Oylamada, ceza verilmesinin kabul edilmesinin ardından Bilgiç, Maçin'in Genel Kuruldan ayrılmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.