1. HABERLER

  2. MAKALELER

  3. Kürdistan ve Goran Hareketi
Kürdistan ve Goran Hareketi

Kürdistan ve Goran Hareketi

Goran Hareketi, dış dünyada sadece İran ile ilişki kurmakta, bu hareketin İran dışında bir dış bağlantısının olmaması çok ciddi soru işaretlerine yol açmaktadır. İran ile kurulan tek boyutlu ilişki, Goran Hareketi’nin İran’ın politikalarını Kürdistan’da g

A+A-

Kürdistan, KDP ve KYB’nin etkin ve belirleyici olduğu iki siyasi yapı tarafından yönetilen bir bölgesel yönetim sistemine sahip olmakla bilinmektedir. Süreç içerisinde Kürdistan’ın varlığının ve birliğinin devamı için KDP-KYB işbirliğinin farkına varan taraflar, karşılıklı olarak uyumlu bağlar ve kanallar oluşturmuşlardır. 2009 yılına kadar KDP-KYB stratejik ortaklığı, etkili bir şekilde Kürdistan Bölge Yönetimi’ni idare etmeyi başarmıştır. 2009 yılında KYB içinden kendisine GORAN (Değişim) Hareketi adını veren yeni bir muhalefet hareketi doğmuştur. 2009, 2010 ve 2013 yıllarında yapılan seçimlerde Goran Hareketi, Irak ve Kürdistan Parlamentolarında önemli sandalye sayılarına kavuşmuş, Kürdistan’da KDP ile hükümet ortağı konumuna gelmiş bulunmaktadır. Yapılan seçimlerde beş yüz bin civarında oy alan Goran Hareketi, ciddi bir sosyal ve siyasal desteğe sahip bir siyasi yapıdır. Mevcut siyasi tablo çerçevesinde Goran Hareketi, Kürdistan’da KDP’den sonra ikinci büyük siyasi hareket konumundadır.

Goran Hareketi’nin lideri Nuşirvan Mustafa’dır. Goran Hareketi, Kürdistan Bölge Yönetimi’nde reform ve değişim arzusunu ifade eden bir muhalefet hareketi olarak ortaya çıkmıştır. Mesut Barzani ve Celal Talabani, Kürdistan Bölgesi dışındaki bütün Kürtler arasında çok saygın bir yere sahip olmalarına rağmen, Nuşirvan Mustafa’nın dünya Kürtleri arasında bir karşılığı bulunmamaktadır. Nuşirvan Mustafa, Mesut Barzani’ye karşı olumsuz bir duruşa sahip olmakla bilinmektedir. Mesut Barzani’ye karşıtlık temelinde olarak şekillenen bu duruş, dünya Kürtleri arasında Nuşirvan Mustafa’nın tutumunun kaygıyla değerlendirilmesine neden olmaktadır. Nuşirvan Mustafa’nın Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye düşmanlığı kaygıyla izlendiği gibi, Goran Hareketi’nin Kürdistan’ın birliğini, güvenliğini ve istikrarını bozacak iç ve dış politikalar izlemesi de kaygıyla takip edilmektedir. Goran Hareketi’nin demokratik muhalefet ihtiyacını karşılayan etkili bir dinamiğe dönüşmek yerine, Kürdistan’ın birliğini ve güvenliğini tehdit eden istikrarsızlaştırıcı bir faktöre dönüşmesi üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir noktadır.

Goran Hareketi, sadece Kürdistan Bölgesi ile sınırlı bir harekettir. Goran Hareketi’nin ve Nuşirvan Mustafa’nın dünyayla ilişkileri ve ilgileri bulunmamaktadır. Şimdiye kadar Goran Hareketi’nin Kürdistan Bölge Yönetimi’nin dünya ölçeğinde tanınması konusunda bir katkısı bulunmamaktadır.

Goran Hareketi, dış dünyada sadece İran ile ilişki kurmakta, bu hareketin İran dışında bir dış bağlantısının olmaması çok ciddi soru işaretlerine yol açmaktadır. İran ile kurulan tek boyutlu ilişki, Goran Hareketi’nin İran’ın politikalarını Kürdistan’da gerçekleştirmeye ve uygulamaya çalışan bir yapı olarak gündeme gelmesine neden olmaktadır. KDP ve Mesut Barzani, bütün dünya ülkeleri ve uluslararası kurumlar ile bütün düzeylerde ilişki kurarak Kürdistan Bölgesi’nin saygın ve etkili bir konuma gelmesi için yoğun çaba sarf etmektedirler. Goran Hareketi, sadece İran ile ilişki içinde olmanın bugünün dünyasında ve Ortadoğusun da yeterli olmadığını, hatta böylesi tek boyutlu bir ilişkinin tehlikeli olabileceğinin farkına vararak KDP-KYB ve Başkan Barzani’nin dünya ile çok boyutlu ilişkiler kurma şeklindeki dış politikasının önemini anlaması gerekmektedir.

Goran Hareketi, Başkan Barzani’nin görev süresinin uzatılmasına engel olmak için olumsuz politikalar uygulamaktadır. Kürdistan’da farklı siyasal yapıların olması siyasal ve toplumsal çoğulculuk açısından sağlıklıdır. Ancak Goran Hareketi’nin bölge devletlerinin güdümünde bir harekete dönüşmesi, Kürdistan’ı dış müdahalelere ve krizlere açık hale getirmektedir. Kürdistan’ın birliği, güvenliği ve özgürlüğü KDP-KYB-Goran Hareketi arasında yeniden inşa edilecek stratejik bir işbirliğine bağlıdır. Bağdat ve Tahran karşısında Kürdistan’ın zayıf düşmemesi, Kürdistan’ın uluslararası düzeyde saygınlık ve etkinlik kazanması için Başkan Barzani’nin liderliğinin vazgeçilmez nitelikte bir ihtiyaç olduğunun farkına varması lazımdır. Goran Hareketi değişime Başkan Barzani’nin liderliği etrafında Kürdistan’ın birliği ve güvenliği etrafında kenetlenme ile başlayabilir. Peşmerge’nin DAİŞ çetelerine karşı organize ettiği Şengal’i özgürleştirme harekatının başladığı bugünlerde, Goran-KDP ittifakına çok ihtiyaç vardır.

Bilal Sambur /BasNews

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.