1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. 'Kürdistan halkına hizmet için göreve geldim'
'Kürdistan halkına hizmet için göreve geldim'

'Kürdistan halkına hizmet için göreve geldim'

A+A-

Başbakan Mesrur Barzani, imtiyaz için göreve gelmediğini vurgulayarak, “Bu göreve hükümetle birlikte tüm Kürdistan Bölgesi halkına hizmet etmek için geldim” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Başkent Erbil’de Ortadoğu Araştırma Enstitüsü (MERI) tarafından düzenlenen panelde konuştu.

Seçimlerden sonra Kürdistan Bölgesi’nde yeni hükümeti inşa sürecinin uzun sürdüğünü ifade eden Barzani, buna rağmen Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ve kabinedeki diğer bakanlarla uyumlu bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Barzani, “Göreve başladığımız ilk gün tüm bakan arkadaşlarımza şunu söyledim; biz halka hizmet için göreve geldik, hükümette bu hizmeti yerine getirebilmemiz için bir araçtır. Hükümete katılan tüm siyasi taraflar hükümet programını yazmıştır. Dolayısıyla ortak bir programa sahibiz ve hepimiz bunu uygulamakla görevliyiz dedik” şeklinde konuştu.  

Bağdat’la ilişkiler

Erbil-Bağdat ilişkilerini de değerledniren Başbakan Mesrur Barzani, “Hükümeti inşa ettiğimizde ilk olarak Sayın Başbakan Yardımcısı ve bakan arkadaşlarla Bağdat’a gittik. Bu sadece iyi niyet göstergesi için değildi. İki önemli başlık için gittik. Birincisi güvenlik ve tartışmalı bölgeler konusuydu. Diğer ise bütçe, petrol ve doğalgaz meselesiydi. Ilk başlıkta önemli adımlar da attık. Bağdat’ın güvenliği Kürdistan Bölgesi’nin güvenliğini etkiler. Bağdat istikrarlı olursa Kürdistan Bölgesi de istikrarlı olur, bunun tersi de doğrudur. Geçmişte yaşanan güvenlik boluğundan yararlanan IŞİD, Suriye sınırından Irak’ın içlerine kadar birçok bölgeyi işgal etti. Bu yüzden yine aynı güvenlik boşluğuna izin vermememiz gerekiyor. bunun için biz 2014’ten önceki gibi ortak koordine merkezi oluşturulmasını önerdik” diye konuştu.

Tartışmalı bölgeler konusunda da Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi çerçevesinde çözüm aranması gerektiğini ifade eden Barzani, “Biz 140’ın Maddenin tamamen uygulanmasınını savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’nin 2014’ten sonra petrol ihracatına başladığını hatırlatan Mesrur Barzani, sözlerine şunları ekledi:

“Tabi bunun da sebepleri vardı. Erbil-Bağdat ilişkilerinin kötüye gitmesi, Kürdistan Bölgesi’nin sistematik bir şekilde Bağdat’taki karar mekanizmasından uzaklaştırılması ve gerçek ortaklık şartlarının ortadan kaldırılması, IŞİD belasının Kürdistan’a yönelmesi ile oluşturulan 1050 kilometrelik cephe hattı ve 2 milyondan fazla gözçedenin Kürdistan Bölgesi’ne gelmesi, petrol fiyatlarının 100 dolardan 30 dolara kadar düşmesi gibi tüm bu unsurlar Kürdistan Bölgesi’nin ağır bir mali yükün altına girmesine neden oldu. Hem hükümeti çalışır kılmak ve hem de çalışanlarına maaş ödeyebilmek için mali kaynağa ihtiyacı vardı. Bu nedenle petrol ihracatına başlandı.”

Petrol konusunda Bağdat ile yeni süreçte görüştüklerini ifade eden Başbakan Mesrur Barzani, Irak hükümetinin Kürdistan halkına borçlu olduğunu ve sorumluluğu gereği bunu ödemesi gerektiğini Abdi Abdulmehdi hükümetine de anlattıklarını söyledi.

Mesur Barzani Iraklı göstericilerin haklı ve meşru taleplerini desteklediklerine işaret ederek, “Fakat bugün yaşananların Adil Abdulmehdi hükümetine yüklenmesini doğru bulmuyoruz. Bunun sebebi birikmiş sorunların çözülmemesidir” diye konuştu.

Yolsuzluk ve çevre konusu

Hükümet olarak başlıca çalışmalarının yolsuzluğa karşı mücadele olduğunu vurgulayan Barzani, “Yolsuzluğun ortadan kaldırılması için her türlü çabayı gösterdik, göstereceğiz. Yolsuzluk da sadece mali değil, işini tam yapmamak da yolsuzluğun farklı bir biçimidir” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi doğasının korunması gerektiğine dikkat çeken Mesrur Barzani, bunun sadece bir şirketin, bir kurumun veya tek başına hükümetin işi olmadığını ifade ederek, “Tüm Kürdistanlı bireyler Kürdistan’I büyük evleri gibi görmelidir. Nasıl ki evlerini temiz tutuyorlar, çevremizi de öyle temiz tutmalıdırlar” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.