1. HABERLER

  2. DÜŞÜNCE - YORUM - ANALİZ

  3. Kürdistan-Amerika ilişkilerinde güz rüzgarları
Kürdistan-Amerika ilişkilerinde güz rüzgarları

Kürdistan-Amerika ilişkilerinde güz rüzgarları

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Amerika ziyaretinin ertelenmesi, zayıflayan Hewlêr-Washington ilişkilerine yeni bir boyut kazandırırken, Amerikalı bir siyaset uzmanı, iki önemli Kürd partisinin Amerika tarafından unutulduğunu belirterek, Kürdi

A+A-

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Amerika ziyaretinin ertelenmesi, zayıflayan Hewlêr-Washington ilişkilerine yeni bir boyut kazandırırken, Amerikalı bir siyaset uzmanı, iki önemli Kürd partisinin Amerika tarafından unutulduğunu belirterek, Kürdistan-Amerika ilişkilerinin endişe verici bir hal aldığını söyledi.
 BasNews’te birkaç gün önce yayınlanan bir haberde, geçtiğimiz hafta yapılması planlanan Barzani’nin Washington ziyaretinin ertelenmesinin nedenini açıklamıştık. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la bir telefon görüşmesi yapan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) halen Amerika’nın terör örgütleri listesinde yer almasının kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve bu yüzden de Barzani’nin Wahsington ziyareti ertelenmişti. Biden, telefon görüşmesinde Barzani’ye iki partinin de terör örgütleri listesinden çıkarılması için ciddi bir çaba sarfedeceği sözünü vermişti.
 
Geçtiğimiz yıl boyunca Hewlêr’in BeyazSaray’la ilişkilerinin zayıflamasında Irak ve Suriye’deki son durumun etkili olduğunu düşünen uzmanlar, ABD’li demokratların ordunun Ortadoğu ve Irak’taki iç karışıklıklara yeniden müdahale etmesinden endişelendiklerini ve bu yüzden de Kürdistan-Amerika iişkilerinde de uzunca bir süre soğuk rüzgarların estiğini tahmin ediyordu.
 
Son gelişmeleri BasNews için değerlendiren Amerika Tenessee Tehc Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Michael Gunter, ‘Kürdistan Bölgesi’nin iki büyük partisinin terör örgütleri listesinde unutulmuş olması, herkes tarafından çok abartılan ABD Hükümeti gibi bir bürokratik yapının ikili ilişkileri pek önemsemediği anlamına gelir. Irak gibi sürekli ABD’nin gündemini meşgul eden ve bir türlü istikrar ve huzura kavuşamayan bir bölgede böyle bir şeyin unutulmuş olması zor aslında. Ancak Amerika’nın bir zamanlar Nelson Mandela’yı da terörist olarak adlandırdığını unutmamalıyız’ diye konuştu.
 
Terör örgütleri listesi 2001 yılındaki 11 Eylül saldırılarından sonra hazırlanarak ABD yönetimi tarafından kabul edildi. Herhangi bir devlete karşı silahlı saldırılarda bulunan bütün örgütlerin dahil edildği bu liste güçlü, orta ve zayıf tehdit oluşturan örgütler şeklinde bir sınıflandırmayla üç bölümden oluşuyor. PDK ve YNK listenin üçüncü bölümünde, yani zayıf tehdit oluşturan örgütler bölümünde yer alıyor.
 
Bir başka Amerikalı siyaset bilimi uzmanı, Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi Öğretim Üyesi Thomas Ambrosso, BasNews’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Amerika’nın Irak Kürdlerine yönelik  şöyle bir siyaseti var: Merkezi hükümetin iktidarına karşı olmadıkları sürece desteklenecekler. Şu anda Washington yönetiminin tutumundan bu siyasetin devreye sokulduğu görünüyor. Ayrıca merkezi hükümetin izni olmadan Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye’ye petrol ihracatı yapmaya başlaması da bunda etkili oldu.”
 
Kürdistan İttifakı’nın Irak Parlamentosu’ndaki milletvekillerinden Dr. Mehmûd Osman, PDK ve YNK’nin halen Amerika’nın terör örgütleri listesinde yer almasına ilişkin BasNews’e yaptığı açıklamada Kürd sorununa ilişkin Amerika’nın şimdiye kadar sadece seyirci kaldığını kaydetti.
 
“Zaten 30 yıllık süreçte Amerika  her zaman PDK ve YNK’yi terörist örgüt olarak kabul etti. Bunca yıldan sonra Amerika’dan bir umudumuzun olması şaşırtıcı” diyen Osman, Amerika’nın Kürdistan siyasetinin eskiden beri aslında değişmediğine dikkat çekiyor.  Kanada’nın da Güney Kürdistan partilerine karşı aynı yaklaşımı sergilediğini berliten Osman, bu ülkelerin ittifak halinde her zaman Saddam yanlısı bir tutum sergilediğini ve bazı YNK yöneticilerini terörist olarak adlandırdığını söyledi.
 
İkili ilişkilerin son dönemde daha sorunlu bir hal aldığını vurgulayan Osman, ‘Umarım Başkan Barzanî, ziyaretin ertelenme sebebini açıklayarak kamuoyunu rahatlatır. Bu şekilde Kürdistan’daki bütün siyasi güçlerden destek göreceği gibi bu konunun gündeme gelmesiyle Amerikan hükümeti ve kamuoyu da meseleyi tartışarak çözüm arayışlarına yönelir. İki tarafın da ilişkilerin güçlendirilmesi için yapılması gerekenlere yoğunlaşmasını temmeni ediyorum” dedi.
 
Amerika’ya giden PDK ve YNK üyesi çok sayıda Kürd mülteci, partilerinin terör örgütleri listesinde olmasından dolayı yaklaşık 10 yıldır Amerika’da kaldıkları halde kendilerine oturma izini verilmiyor.

BasNewa

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.