1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kürdî Ve İslamî Medya
Kürdî Ve İslamî Medya

Kürdî Ve İslamî Medya

A+A-

Zamanında yazmıştım. Medyanın silah olarak veya uyutma aracı olarak kullanılmaması hakkında. Yani Etik / Ahlak ve Medya çok önemlidir. Keza içi dışı bir olmak, ikiyüzlü olmamak da önemlidir.

19 Mayıs olduğunu biz de biliyoruz ama halkımıza karşı, tarihimize karşı sorumluluğumuz vardır ve de inancımıza karşı sorumluluğumuz.

 

Diyarbakır, Kürdler açısından önemli bir merkez ve kutsal bir şehirdir. Bu şehrin kutsallığını dini ve milli açıdan herkes kabul ediyor. İslam,  Anadolu’ya bu şehirden giriş yapmıştır. Keza Mervaniler ve sonrasında da Kürdler açısından tarihi, siyasi, ticari ve kültürel başkentlik yapmıştır.

 

Bugün 19 Mayıs ve Kemalizm’in saptırmasıyla güya Mustafa Kemal gizlice (sonrasında kırmızı mühür yayınlandı da İngilizlerin geçebilir damgasını gördük) İstanbul’dan Anadolu’ya, Samsun’a çıkmışmış.

 

Oysa Padişah’ın emri ve parasıyla yola çıktığı, İngilizlerden izin alındığı, tekneye değil koca bir gemiye aleni olarak binildiği ve inildiği tarihi birer hakikattir.

 

Keza, Amasya genelgesinin orijinalinin okutulmadığı da biliniyor. Çünkü orada Kürd kelimesi vardır ve bu mübarek kelime resmi evraklarda yasaklanmıştır, sansüre tabi tutulmaktadır. Tıpkı 1925’e kadar Meclis tutanaklarındaki Kürdistan, Kürd, Kürdistan Mebusu kelimeleri gibi.

 

Bugün Diyarbekir’de yayınlanan tüm gazeteleri inceledim, Diyarbakır Söz, Olay, Mücadele, Haber Diyarbakır, Öz Diyarbakır ve diğerleri. Hepsinin ortak başlığı şu minval üzere; Gazi Mustafa Kemal  Kemal’in Gençliğe hediyesi Olan 19 Mayıs bayramı coşkuyla kutlandı.

 

Polis bülteni veya Genelkurmay Bülteni gibi. Oysa bire bir konuşmalarımızda bu zatlar İslami ve Kürdi duyarlılığa sahip olduklarını sık sık vurgularlar.

 

Çoğu tanıdık ve dost olan bu büyüklerimiz, kardeşlerimiz niye İslami ve Kürdî bir duyarlılık gösterip 23 Nisan ve 19 Mayısları ellerinin tersiyle itmezler de resmi söylemin kurbanı olurlar.

 

En çok satan DiyarbakırSöz gazetemizin logusunun yanında ("Basın hürdür sansür edilemez" Mustafa Kemal yazar ve yanında da Türk Bayrağı ) Bayrağı bir nebze anlamam mümkün de Mustafa kemal gibi bir zatın hür basın karşıtlığı, demokrasi karşıtlığı diktatörlüğü herkesin malumudur.

 

Gazetemizin saygıdeğer patronu Haci bey; İslami hassasiyetiyle bilinir ve canlı yayınlarda da bunu söyler. Ama Kemalizm ile İslamcılığı nasıl bağdaştırdığını da bugüne kadar söylemiş değildir.

 

Bu kadar açık yazmamın nedeni; Kürdlerin ve de Müslümanların bu ikiyüzlü yayın ve siyaset tarzını bırakmaları içindir.

 

Bu konuya girmişken son zamanlarda yayın hayatına başlayan ve önemli bir kesimin sözcülüğüne sahip, halk desteği de fazla olan Doğru Haber Gazetesinin yanlış yayın siyasetine de değinmemiz lazımdır.

 

Bendeniz cemaatin etkin olmasını, hayra taraf dönüşmesini isteyen biriyim. Tıpkı partinin dönüşmesini istediğim gibi. Bizim literatürü bilenler Cemaat ve partiden kimleri veya hangi çevreleri kastettiğimizi bilirler. Kendileri açısından ise zaten sorun yoktur.

 

Mesela ben olsam; o ki Kemalizm’e karşıyım, Siyonizm de benim düşmanımdır ( ki iddiaları bu yönde ). Türk Genelkurmay Başkanının İsrail’in Milli Gününe katılmasını haber yapar ve Kemalizm ile Siyonizm’in ilişkisini, Türkiye’nin birinci İsrail olduğunu,  Sebatay Sevi’nin müritleri olan Yahudi Müslümanların seksen yıllık iktidarlarını manşet yapardım.

 

Gel gör ki İslami basında tık yoktur. Doğruhaber de aynı yolun yolcusudur. Oysa aynı gazete Neçirvan Barzani’nin  İsrail’i sıradan bir devlet, diğer devletler gibi gördükleri (özel husumetlerinin olmadığı anlamında) yönündeki sözlerini işlemişlerdir.

 

Bu ve benzeri yayınlar; hasmı cepheden karşılayamayan, çalıyı dolanan çevrelerin tavrıdır. Hem İslami hem de Kürd basınından beklentimiz kendilerine çekidüzen vermesi ve okuyucuların da onlardan hesap sormasıdır (sakın bomba atmayın, e mail gönderin, sonra sorumluluk kabul etmem).

 

Bundan sonra bu işin takipçisi olacağız. 19 Mayısları İslami ve Kürdî hassasiyetle vermeyen ve benzer konularda yalpalayan, yanlış yapan kardeşlerimizi, Müslümanlarımızı, Kürdlerimizi uyaracağız. Onlar da bizi uyarsın.

 

-nasname.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.