1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Kürd-Türk petrol anlaşmasına onay için 3 şartımız var'
'Kürd-Türk petrol anlaşmasına onay için 3 şartımız var'

'Kürd-Türk petrol anlaşmasına onay için 3 şartımız var'

Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin eş-Şehristani, Merkezi yönetimin, Türk petrol boru hatları aracılığıyla yapılacak ihracat konusunda, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ile imzalanan anlaşmaları onaylamak için 3 şartının olduğunu dile getirdi.

A+A-
Bu konuda Türk yetkililerle yaptığı konuşmalara değinen Şehristani, 'Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve diğer yetkililerle görüşmelerimde petrolün Türkiye üzerinden dünya pazarına ihracı konusundaki istediğimizi vurguladım. Ancak bu, Bağdat’taki Irak merkezi yönetiminin bilgisi ve onayı dahilinde olmalıdır' şeklinde konuştu.
 
Merkezi yönetimin, Türk petrol boru hatları aracılığıyla yapılacak ihracat konusunda, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ile imzalanan anlaşmaları onaylamak için 3 şartının olduğunu dile getiren Şehristani, bunları, 'İhraç edilecek petrol miktarının ölçümü, petrolün dünya piyasasındaki değeriyle satılması ve petrol satışından elde edilecek gelirin New York’taki Irak Kalkınma Fonu’na yatırılması' şeklinde sıralayarak, 'Çünkü Irak, BM Güvenlik Konseyi’nin petrol gelirlerinin fona aktarılması konusundaki kararlarına riayet ediyor' diye konuştu.
 
Türkiye’nin ekonomik anlamda gelişme katettiğini dolayısıyla petrol ve doğalgaz kaynaklarına ihtiyaç duyduğuna değinen Şehristani, Türkiye üzerinden halihazırda Irak petrolünün yanı sıra gelecekte de doğalgaz ihracatının artması için çaba gösterdiklerini ifade etti.
 
'Türkiye ile Irak’ı birbirine bağlayan binlerce yıl öncesine uzanan tarihi ilişkilerimiz var' ifadesini kullanan Şehristani, 'İlişkimiz bütünlük esası ve iki ülke halkının ilişkilerinin geliştirilmesi üzerine kurulu, yalnızca ekonomik, kültürel ve toplumsal işbirliği üzerine kurulu değil' dedi.
 
Türkiye’nin Türk firmalarını Irak’ta çalışmaları konusunda teşvik ettiğini belirten Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin eş-Şehristani, inşaat, enerji, elektrik, petrol ve doğalgaz sektöründe birçok Türk şirketinin ülkede aktif olarak çalıştığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.