1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. Kurban Bayramı Tüm İslam Alemine Mübarek Olsun/ ufkumuzhaber
Kurban Bayramı Tüm İslam Alemine Mübarek Olsun/ ufkumuzhaber

Kurban Bayramı Tüm İslam Alemine Mübarek Olsun/ ufkumuzhaber

Sözlükte “yaklaşmak, yakın olmak, Allâh’a(rahmetine) yakınlaşmaya vesile olan şey”  anlamlarına gelen kurban, Allah'a yaklaşmayı, samimiyet, teslimiyet ve şükrü ifade eder. Kurban, tüm ibadetler gibi kulu önce kendi öz benliğine, sonra Allah’a yaklaştırır

A+A-

 

Kurbanın maldan sunuluyor olması anlamlıdır. Burada verilmek istenen mesaj kulun, Rabbinin kendisine bahşettiği nimetlerle Ona yakınlaşması gerektiğidir. Böylelikle insan, kendisine emanet edilen malı, Allah yolunda feda ederek o maldan gerçek manada istifade edebilmiş olur.

Kurban ibadeti, insanoğlunun dünya serüveni ile yaşıttır. Hac suresi 34. Ayeti-i kerimede: “Biz her ümmet için kurban kesmeyi bir ibadet kıldık” diye buyurulmaktadır. Maide suresi 27. Ayet ise Hz. Âdem’in iki oğlunun kurban sunduklarından bahseder.

Kurban, Hz. Âdem’in iki oğlunun kıssasında samimiyet, Hz. İbrahim ve oğlunun örneğinde ise teslimiyetin ifadesidir.

Kurban ibadetinin ifa edileceği günler aynı zamanda “Hac” ibadetinin de ifa edileceği günlerdir. Sözlükte “gitmek, yönelmek, ziyaret etmek” manalarına gelen hac, imkânı olan her Müslümanın, belirli bir zaman içinde Kâbe’yi, Arafat ve Mina’yı ziyaret ederek belli bazı dînî görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı ibadeti ifade eder.

İbrahim (a.s) ve oğlu İsmail (a.s) Kâbe’nin temelle­rini yükseltip: “…Ey Rabbimiz! Bizden bunu kabul buyur...”( Bakara, 127.) demişlerdi. Yüce Allah da onlara: “kendilerine ait bir takım yararları yakînen görmeleri için..” ( Hacc, 28) insanları oraya davet etmelerini emir buyurdu. Pek çok sembolik ibadeti içerisinde barındıran hac ibadeti, dünya metaının değersizliğini, tüm inananların renk, dil, ırk, makam-mevki vs. gözetmeksizin eşit olduğunu gösteren, adeta mahşerin bir provası niteliğindedir.

Hac suresi 37. Ayet-i kerimesi kurban ile samimiyet arasındaki bağa dikkat çekerken, aynı surenin 39. Ayetinde ise haccın kirlerden arındırmasına işaret edilir. Hac ve kurban ibadetlerindeki esas mesaj, “dünyevileşmeye” hayır! diyebilmektir. Bu ibadetlerin gerçek maksadının hasıl olabilmesi, Allah yolunda en sevdiğinden ve dünyevi makamlardan vazgeçebilmeyi gerektirir.

Müslümanlar belki de tarihte ilk kez bu yıl, hac ibadetini sembolik küçük bir kitlenin dışında ifa edemeyecekler. Hepimizin yüreğini hüzne boğan bu tablo, bizlere fırsatlardan elden gitmeden hayırlı amellerde acele etmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmalıdır. Zira ölüm amel işleme imkânını insanın elinden alacaktır. Bu sebeple Resulullah (s.a.s.): “bütün zevkleri kökünden yok eden ölümü çokça hatırlayınız. (Tirmizî, Kıyâmet, 26) ” diye buyurmakta ve bizleri hayırlı ameller işlemekte acele etmeye davet etmektedir.

Ufkumuz Haber ailesi olarak Haccın ve Kurban Bayramının İslam Ümmetine ve tüm insanlığa hakkıyla kulluğa açılan bir eyleme, tövbeye ve arınmaya dönüşmesini temenni eder ve tebriklerimizi sunarız.

Editörya

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.