1. YAZARLAR

  2. Hilâl Kaplan

  3. KPSS hırsızlığı ya da ‘haram porsiyon’
Hilâl Kaplan

Hilâl Kaplan

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

KPSS hırsızlığı ya da ‘haram porsiyon’

A+A-

Temmuz 2010’da yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’nın, yani devletin öğretmen atamalarında başvurduğu sınavın iptal edilişini, ÖSYM “bazı usulsüzlüklerin meydana geldiği kanaatine varıldığından” diye açıklamıştı. Bu ‘nazik’ açıklamanın aslı, soruların çalındığı şüphesiydi.

Önceki sınavlarda tüm soruları doğru cevaplayan sayısı iki ya da üçken, o sene tam 350 kişi ful çekmişti. Daha da ilginci, bu ‘başarılı’ kişilerden 20’sinin evli çiftlerden çıkmasıydı! Nikâhta kerâmet vardır ama bu kadar da olamaz, değil mi?

Peki, sınav iptal edildikten sonra bu başarılı insanlar, sadece dört ay sonraki KPSS’de ne yapmışlardı? Ömer Çelik’in CHP soru önergesine cevabına göre, 100 net ve üzeri yapmış 3.227 kişiden 1.175’i yeni sınava girmemişti. Sınava girenlerinse sadece 76’sı, 100 net üzeri alabilmişti.

Ful çeken 350 ‘dahi’ninse 148’i nedense ikinci sınava girmemişti. Girenlerinse sadece ikisi, 100 netin üzerine çıkabilmişti. Tekrar edelim: Kopya şüphesiyle iptal edilen sınavda 120’de 120 çekenlerin sadece ikisi sonraki sınavda 100 netin üzerine çıkabilmişti!

Dünkü Yeni Şafak’ta çıkan bir haber de bu sınavdaki ‘üstün başarı’ sahipleri hakkında ilginç bilgiler içeriyordu:

“Soruların çalındığı gerekçesiyle iptal edilen 2010 KPSS’sinde 120 sorunun hepsine birden doğru yanıt vererek ‘ful çeken’ler arasında ünlü gazeteci M.B.’nin yengesi A.B.’nin de bulunduğu ortaya çıktı. Hile karışan sınavda derece yapan A.B, ne hikmetse, düzenlenen ikinci sınava girmedi. A.B’nin erkek kardeşinin eşi A.A. da 120 soruda 118 net yapmıştı. Sınav iptal edildi, ikincisinde ancak 60 doğru yapabildi.”

Demek ki sadece belgeler değil, sınav soruları da bavul bavul taşınmış. Haberden devam edelim:

“2010 KPSS’deki paralel oyunu gözler önüne seren A.B’nin, İzmir’de cemaatin bir dershanesinde öğretmenlik yaptığı ortaya çıktı. Eşi Y.B’nin de 2010 yılına kadar cemaatin dershanelerinde öğretmenlik yaptığı, şimdi ise devlet okulunda öğretmen olduğu öğrenildi. İptal edilen sınavda şüpheli olan adayların birçoğunun cemaat dershanelerine gittiği ortaya çıkmıştı.” (http://www.yenisafak.com.tr/gundem/tamamen-tesaduf-2027072)

2010 KPSS üzerine soruşturma açılır açılmaz, polis 10 ilde yaptığı KCK operasyonları kapsamında ‘suçlu’yu bulmuştu. Bugün adını bile hatırlamadığımız “KCK-Joker” isimli çete her şeyin sorumlusu olarak medyaya lanse edilmişti. Tabii kopya çektiğinden şüphelenilen 330’a yakın kişinin neden Gülencilerin kurumlarında çalıştığı sorgulanmadı, hatta gündeme bile getirilmedi.

Yüz binlerce insanın alın teri dökerek girdiği bir sınavın sorularına konmak, üstelik bunu ‘ülkenin anahtarı bize verildi’ yalanına sığınarak yapmak, göz göre göre kul hakkına girmekten çekinmemek, oyunu ortaya çıkınca da suçu başkasına atmak için emniyet-yargıdaki kliğine topu atmak... 

17-25 Aralık darbe teşebbüsüyle, hırsızlıkla mücadele adı altında ülkeyi cebine atmayı düşünenlerin planları suya düşmeseydi, bugün KPSS'nin ‘kronik dahileri’ her tür devlet kadrosunda yer tutacak, etrafa da ‘haram lokma yemedim’ diye caka satacaktı. Haramı porsiyon porsiyon yediklerinden olabilir mi dersiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar