1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. 'Kolluk Kuvvetleri Ölçüsüz ve Orantısız'
'Kolluk Kuvvetleri Ölçüsüz ve Orantısız'

'Kolluk Kuvvetleri Ölçüsüz ve Orantısız'

27 Mart 2014 tarihinde Polislerin Van’ın Beşyol Meydanı’ndaki Grand Otel önünde ateş açmaları sonucunda 26 yaşındaki Kadir İnan göğsünden vurulması üzerine Van Mazlumder şubesi bugün saat 14,30'da bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Basına ve kamuoyuna;

27 Mart 2014 tarihinde, Mahalli Seçimlere üç gün kala sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemleri altına alınan siyasi bir partinin düzenlediği miting sonrasında, polislerin Van’ın Beşyol Meydanı’ndaki Grand Otel önünde ateş açmaları sonucunda 26 yaşındaki Kadir İnan göğsünden vurulmuştur. Miting alanında müdahaleyi gerektirecek derecede olayların vuku bulmaması karşısında kolluk kuvvetlerinin ölçüsüz ve orantısız bir şekilde herhangi bir yasal yetkiye dayanmadan görev sınırlarını aşan keyfi uygulamalarla bu tarz ölüm ve yaralanmalara sebebiyet vermesi kabul edilemez.

Böylece 25 Mart 2014 tarihinde Diyarbakır Silvan’da 10 yaşındaki Mehmet EZER’in polisin attığı gaz fişeğiyle son iki gün içerisinde iki kişinin yaşam hakkını hedef alan hak ihlalleri meydana gelmiştir.

2007 yılında içeriğinde yapılan değişiklikle polisin silah kullanma yetkisini arttırmak sureti ile keyfi silah kullanımına imkân tanınması, bununla beraber keyfi silah kullanımından doğan suçların cezasız bırakılması, bu güne kadar 152 sivil insanın yaşam hakkını ihlal etmiş, etmeye de devam etmektedir.

Bireyin güvenliğini sağlamakla yükümlü olması gereken kolluk kuvvetlerinin, bireyin güvenliği açısından tehdit oluşturması trajiktir. Bu ihlaller devletin sorunları güvenlik odaklı çözmesi refleksinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla yasa koyucular yasaları birey eksenli düzenlemeli, “devletin güvenliği” , “devletin bekası” anlayışından vazgeçmelidirler.

Nitekim dün miting sonrası Van’da yaşanan bu olayda kalabalığa rağmen otele en az 16 merminin Grand Otele isabet edecek  şekilde rastgele ateş açılması, tanınan yetki konusundaki endişelerimizi haklı çıkarmıştır. İnsan haklarının koruyucusu olması gereken kolluk kuvvetlerinin, insan hakları ihlalcisi konumuna düşmüştür. Keza gösterilerde yoğun ve kullanma talimatına aykırı, kişiyi hedef alacak bir şekilde kullanılan gaz fişeklerinin bireylerin güvenliğini tehdit ettiğini, bu haliyle tehdit etmeye devam edeceği gibi aynı zamanda anayasal bir hak olan “Toplantı ve Gösteri Hakkını” da sınırlandırmaktadır.

Son iki gün içerisinde meydana gelen olayların Diyarbakır ve Van olması, “Çözüm Süreci” konusunda da hassasiyetsiz bir yaklaşım olduğu kanaati oluşturmaktadır.

Siyasi ve idari sorumluların bu “süreç”  konusunda hassas olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Aksi halde insanların yaşamlarına kast eden ihlaller söz konusu olup bu suçluların cezasız bırakılması, “Çözüm Süreci’ni kimin sabote ettiği sorusunu sorduracağı gibi, sürecin taraflarından biri olan devletin samimiyeti sorgulanır hale gelecektir.

PVSK’nın içeriğinin uluslararası standartlara uygun olarak düzenlemesi talebi ile MAZLUMDER Genel Merkezi düzeyinde başlatılan ve bütün şubelerince yürütülen “Dikkat Polis Geliyor Kampanyası” çerçevesinde şunları tekrarlamakta fayda görüyoruz;

Dün Van’da yapılan miting sonrasında polislerin ateş açması sonucu yaralanan  Kadir İnan başta olmak üzere, polisin neden olduğu ihlaller etkin bir biçimde soruşturulmalı, sorumluları yargı önüne çıkarılmalıdır.

Polisin silah kullanma yetkisini belirleyen PVSK bireyin güvenliğini sağlayacak bir biçimde ve uluslararası standartlara uygun olarak yeniden düzenlenmelidir.

Son olarak polislerin Diyarbakır Silvan ve Van’da yaraladığı Mehmet EZER ve Kadir İNAN’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygılarımızla.

Mazlumder Van Şubesi adına

Yakup Aslan


 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.