1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. KOLAY GELSİN SAYIN VALİM
KOLAY GELSİN SAYIN VALİM

KOLAY GELSİN SAYIN VALİM

A+A-

Dink’in öldürülmesi olayını araştırmak için Mayıs 2007’de Trabzon’a giden müfettişler Albay Ali Öz hakkında soruşturma izni verilmesi için Vali Nuri Okutan’dan talepte bulundu. Olay çok sıcak deliller çok tazeydi. Ancak Vali Okutan soruşturma izni vermedi.

Vali Okutan, Albay Öz'ü soruşturmadan korumakla kalmadı üstüne bir de Albay Öz'e plaket verdi...

Şimdi ise kamuoyu baskısı, olayların ayyuka çıkması ve astlarının Albay Öz hakkındaki ifşaatları karşısında Vali Okutan, soruşturma izni verdi.

Ancak sıcak delillerin yerinde yeller esiyor.

--------------------

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de İstanbul’da öldürülmesi olayında “ihmali olduğu” iddiasıyla Dönemin İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ve İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız hakkında soruşturma açılmasına izin veren Trabzon Valisi Nuri Okutan’la ilgili iki ilginç gerçek ortaya çıktı.

Dink’in öldürülmesi olayını araştırmak için Mayıs 2007’de Trabzon’a giden müfettişlerin Albay Ali Öz hakkında soruşturma izni verilmesi için Vali Nuri Okutan’dan talepte bulunduğu ama olumsuz yanıt aldıkları ve Vali Okutan’ın Ağustos 2007’de Albay Ali Öz’e plaket verdiği öğrenildi.

Ali Öz ve  Metin Yıldız’la ilgili geçtiğimiz günlerde ön inceleme yapan İçişleri Bakanlığı müfettişleri, Trabzon Valisi Nuri Okutan’dan soruşturma izni isteyince, 19 Temmuz’da bir toplantı yapan Trabzon İl İdare Kurulu soruşturma iznini vermişti.

SORUŞTURMA BİR YIL GEÇ GELDİ
Aynı Trabzon valisinin Dink’in öldürülmesinin üzerinden henüz 4 ay kadar bir zaman geçmesine rağmen Mayıs 2007’de Ali Öz ve diğer askerler hakkında soruşturma açılmasına izin vermediği öğrenildi. Avukatlar, geçen yıl Albay Öz yerine iki alt rütbeli subay için verilen iznin, cinayetin aleniliği ve il jandarma komutanlığının cinayeti önceden bildiğinin gizlenemez olması karşısında bir nevi kaçınılmaz olarak atılan yem olduklarını ileri sürmüşlerdi. Trabzon Valisinin bir yıl önce izin vermemesinin davanın ilerlemesini geciktirdiği de tartışılıyordu.

İKİ ASKERİN İFADESİNDEN SORUŞTURMAYA
Dink cinayetinde ihmalleri olduğu gerekçesiyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde haklarında açılan davanın ikinci duruşmasında hâkim önüne çıkan Jandarma istihbarat görevlileri Başçavuş Okan Şimşek ile Uzman Çavuş Veysel Şahin, Dink’in öldürüleceğini cinayetten 6 ay önce Coşkun İğci’den öğrendiklerini ve bu bilgiyi İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız’a aktardıklarını Yıldız’ın da İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’e de iletildiğini belirttiğini açıklamışlardı. İki asker, Albay Öz’ün konuyla ilgili hiçbir işlem yapmadığını da savununca müfettişler tekrar soruşturma başlatmıştı.

VALİDEN ALBAY ÖZ’E PLAKET
Albay Öz ve Yüzbaşı Yıldız’ın dışında kalan 4 askerin de haklarında soruşturma yürütülebileceğine dair ilgili yazıların Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği belirtildi. Soruşturma açılması beklenilen 6 askerin, izin kararının kendilerine tebliğ edilmesinin ardından geçecek 10 gün içinde Bölge İdare Mahkemesi’nde başvuruda bulunarak itiraz edebilecekleri açıklandı. Ayrıca, Türkiye 2. Lig B Kategorisi 4. Grupta maçlarını oynayan Arsinspor’un 14 Ağustos 2007’de düzenlenen 2007-2008 sezon açılışına katılan Vali Okutan etkinlik sonunda Dink’in öldürülmesi olayında ihmali gerekçesi ile soruşturma izni verdiği Albay Ali Öz’e plaket verdiği ortaya çıktı.

EMEKLİ YARBAY’DAN FARKLI SUÇLAMA
İl İdare Kurulu’nun, soruşturulmalarına gerek görmediği iki askerden emekli Yarbay Ali Oğuz Çağlar, Trabzon’da binbaşı rütbesiyle Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yürütmüştü. Trabzon’dan Diyarbakır’a tayin olan ve Yarbay rütbesine terfi ettikten sonra emekliye ayrılan Çağlar’ın, müfettişlere verdiği ifadede Öz’ün Trabzon’da usulsüz uygulamalar yaptığını ileri sürdüğü, Jandarma Genel Komutanlığı’nın da bu ifadeler üzerine Öz hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi. Öte yandan, müfettişlerin ifadelerine başvurduğu bütün astlarının Öz’e yönelik suçlamalar yaptığı iddia edildi.

Haber: Ayşegül Savaşta/Birgün

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.