1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. Koca, eşinin anne-babasına karşı olan sorumluluklarına engel olabilir mi?/Maarif
Koca, eşinin anne-babasına karşı olan sorumluluklarına engel olabilir mi?/Maarif

Koca, eşinin anne-babasına karşı olan sorumluluklarına engel olabilir mi?/Maarif

A+A-

 

Soru: Kadınların eşlerine kaşı mı yoksa anne babalarına karşı mı daha cok şer'i vazifeleri bulunmaktadır? Örneĝin koca haklı veya haksız her hangi bir delilden dolayı eşinin anne babası ile görüşmesine izin vermediĝi takdirde kadının bu konudaki vazifesi nedir? Kocasının sözünü mü dinlemeli yoksa anne babasının hakkını mı eda etmeli? Bu durumda anne-babaya karşı sıla-ı rahim hangi şekilde yerine getirilmeli?


 

Cevap: Eĝer koca, haksız yere eşinin anne babasına karşı sila-i rahimi kesmesini taleb eder ise, kocanın anne-baba hakkıyla çelişki oluşturan böyle bir talebte bulunmaya hakkı yoktur. Ayrıca anne-babaya karşı sıla-i rahim bir hak olarak tanımlanamaz. Bu tanım, dakik değildir. Anne-babayı ziyaret, onların hakkı olmaktan çcok insan için ilahi bir tekliftir.

Eĝer kadın, eş ve anne-babaya karşı olan vazifesinde iki arada kaldığı takdirde, hangisinin maslahata daha uygun olduĝunu belirlemeli. Örneĝin eĝer anne-babaya sila-i rahimde bulunamıyorsa, bu irtibatı kesmemeli, her hangi bir yol ile onlar ile irtibat halinde olmalıdır. Ayrıca koca haklı olsa dahi yine de evlilik hakkına riayet etmelidir. Ama anne baba hasta olsa dahi rivayetlerden bizlere ulaşanlara göre eĝer koca bu ziyaretin gerçeklesmesine razı deĝilse kadının gitmemesi ve eşinin sözünü dinlemesi gerekir. Elbette bu sıla-i rahimin terk edilmesi anlamında deĝildir. Zira bir telefon açmak onların halini bile sormak sıla-i rahim amellerindendir.

Îkinci nokta ise şudur ki, maalesef ailelerimiz hak, hukuk ve şer’I vazifelerini tam anlamı ile bilmemektedirler. Eĝer bilselerdi bu tür soruların sorulması da anlamsız olurdu. İnancımız şu ki, ailelerin büyük bir bölümü vazifelerinden habersizdirler. Vazifelerini bilenler, çok az bir kısmı temsil etmektedir ama ne yazık ki, bilenler bile bu hukuka riayet etmemektedir. Örneĝin eĝer koca eşini sıla-i rahimden men ederek ne kadar büyük bir günah işlediğini bilse idi hiçbir zaman bu işi yapmazdı. Ve aynı şekilde kadın eşinden izinsiz dışarı dahi çıkmaması gerektiĝini bilse idi hiç bir şekilde bundan rahatsız olmazdı. Örneĝin eĝer kadın eşine itaat ederek alacaĝı sevabı bilseydi eşinin sözünden çıkmazdı.

Sonuç olarak evlenme çaĝında olan gençlere tavsiyemiz şudur ki, evlenmeden önce ne gibi sorumluluk, hakk- hukukunuzun olduĝunu araştırın, eĝer sorumluluklarınızı İslam dairesi içerisindeki kurallara göre uygularsanız dünya hayatını cennete dönüşür.

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.