1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Kırmızı kitap' eline nasıl geçti?
'Kırmızı kitap' eline nasıl geçti?

'Kırmızı kitap' eline nasıl geçti?

A+A-

Adem Yavuz Arslan / Bugün

Balbay’ın ‘Kırmızı Kitap’ı

Daha da çok konuşulacak gibi. Kulislere göre Balbay'da gizlilik derecesi çok yüksek evraklar çıktı. Hatta bunlar arasında Milli Güvenlik Siyaset Belgesi, nam-ı diğer 'Kırmızı Kitap' da var. Bir gazetecide 'Kırmızı Kitap' ne arar? Sadece MGK üyelerinin görebildiği 'Kırmızı Kitap' Balbay'a nasıl sızdı?

Bu sorunun cevabını bulabilmek için Silivri'deki mahkeme ile Ankara arasında yoğun bir trafik var. Birden fazla kurum 'çok gizli' evrakların nasıl sızdırıldığı sorusuna cevap arıyor. Soruşturma bitmiş değil. Ama mahkemeye ulaşan veriler çok daha ilginç bir tabloyu ortaya koyuyor.

Önce hatırlatalım. Kırmızı Kitap olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni (MGSB) 'devletin yol haritası' olarak tanımlamak mümkün. MGSB son olarak 2005'te yenilendi ve 24 Ekim 2005'te; Sezer başkanlığındaki MGK toplantısında kabul edildi. Bu belge 'çok gizli' olduğu için yazımı ve dağıtımı prosedüre bağlı. Tarihi MGK öncesi özel kuryelerle belgenin son taslağı MGK Genel Sekreterliği tarafından kurul üyelerine gönderildi.

Başbakan Erdoğan dahil her üyeye teslim edilen kopyaya bir kod veriliyor. Toplantı günü taslaklar görevliler tarafından toplanıp son şekli verildikten sonra yeni bir kodla üyelere tekrar dağıtılıyor. İşte Balbay'da çıkan 'çok gizli' Kırmızı Kitap'ın izini süren mahkeme taslaktaki koddan kimden sızdığını tespit etti. Üstelik Balbay'da çıkan Kırmızı Kitap ile orijinali birebir aynı.

Mahkemenin bu süreçte nasıl bir yol izleyeceği henüz bilinmiyor. Ama 'Kırmızı Kitap'ı paylaşan dönemin kuvvet komutanının adı 367 tartışmalarında da gündeme gelmişti. Hatırlanacağı üzere aynı komutanın, dönemin mahkeme başkanı Tülay Tuğcu'ya "367 konusunda istenilen yönde karar almazsanız, ordu darbe yapacak" dediği iddia edilmişti. Tuğcu'nun da "bunu çocuklarıma anlatamam" diyerek tepki verdiği, hatta ağladığı haberlere konu olmuştu. Yine aynı ismin yüksek mahkeme üyelerinden Deniz Kuvvetleri kökenli üyesi Serdar Özgüldür ile görüştüğü, 367 için lobi yaptığı ortaya çıkmıştı.

Silivri'nin nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor. Fakat 'gazeteciliğin ötesinde' işler yaptığı net olan Balbay'ın uzun süre daha tartışma konusu olacağı kesin. Bu arada ilginç bir ayrıntı da şu: Piyasa da ki Balbay kitapları arasında söz konusu günlüklerini kullanarak yazdığı bir kitabı yok.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.