1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılıçdaroğlu: Davanın bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmiyorduk
Kılıçdaroğlu: Davanın bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmiyorduk

Kılıçdaroğlu: Davanın bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmiyorduk

A+A-

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasını “milli iradeye darbe” olarak değerlendirerek, "Bu davanın bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmiyorduk. Niçin? Yargıcın tutanaklara geçen ifadesi var. Bu ifade Soylu’ya söylenmiştir diye bir ifadesi var. Bunu söyleyen ve duruşma tutanaklarına geçen bu ifade üzerine ne beklersiniz? Beraat beklersiniz. Ertelense de ben beraat çıkacağını düşünüyordum" diye konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de bu sabah yayınlanan İsmail Küçükkaya’nın sorularını cevapladı.

“İnadına demokrasinin bütün kurallarını bu ülkeye getirmek için mücadele edeceğiz. Bu ülkenin halkı demokrasi, yargı bağımsızlığı istiyor” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları özetle şöyle:

"Olay bir kişi olayı değil; bir demokrasi, bir insan hakları, milli iradeye darbe vurup vurmama olayıdır. Öteden beri bir süreç var zaten. Bu süreç ne yapmak istiyor? Kendi iktidarını pekiştirmek istiyor. Ben koltukta kalayım Türkiye yanabilir, Çocuklar yatağa aç girebilir. Aramızda dağlar kadar fark var. Onlar hukuk dışı yola saparak, yargıçların güçlerini arkalarına alarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Biz de halkın gücünü halkın iradesini kazanmak istiyoruz. Eğer bu ülkede adalet varsa istinaftan bir şekliyle dönecektir. Gerçekten ülkede adaletin zerreciği kalmışsa bunun istinaftan dönmesi lazım. Aşağıdaki yargıç bu kararı verdi. Bunun aşamaları var. Elini vicdanına koyan bir yargıç 16 milyonun seçtiği bir belediye başkanının bir ifadesi dolayısıyla, siz alıyorsunuz bunu hem mahkûmiyet hem de siyasi yasaklı hale getiriyorsunuz. Bunun kabul edilebilir tarafı var mı? Yok tabii. Vicdan sahibi olan herkes karşı çıkar. Bu işin sağı solu yok. Bu iş bir hukuk, insan hakları, demokrasi olayıdır. Siz yargı ya demokrasiye sahip çıkacak ya da yok derse o zaman yargıyı da kaldırmamız lazım. Bir kişi karar veriyor ona göre işlem yapılıyor anlamına geliyor. Bütün bunlara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu mücadele aynı zamanda bir demokrasi ve insan hakları mücadelesidir. Türkiye’de bir değişim yaşanıyor, Türkiye hukuka doğru akan bir nehir gibi gidiyor. Göreceksiniz demokrasinin, insan haklarının, güzelliklerin nasıl olduğunu herkes görecek.”

Kılıçdaroğlu, “Karar istinafta onanırsa ve İmamoğlu'nun yerine AKP'li bir isim gelirse ne yapacaksınız?” sorusuna da şu cevabı verdi:

“Ben kararın onanacağına dair bir düşünceye sahip değilim. Bu ülkenin namuslu hakimleri var. Bu adaletsizliğe dur diyeceklerdir. Adaletsizliğe dur demek Mevlana’nın deyişiyle dikene su vermek demektir. Eğer bir parça zerre kadar adalet, ahlak, fazilet duygusu kalmışsa buna hayır bu kadar olmaz deyip bunu reddetmeleri gerekiyor. Bunu bekliyoruz.

“O yargıçları da biliyoruz”

Seyyar mahkemeler ve seyyar hâkimler var. Bakıyor bir dava düzgün namuslu bir yargıca düşmüş, istedikleri gibi bir karar çıkmayacak o hakimi değiştiriyorlar, seyyar hakime kararı sen vereceksin diyorlar. Bunun bir kısmını cumhurbaşkanının avukatları yapıyor bir kısmı doğrudan doğruya Erdoğan’ın talimatıyla oluyor. Biz bütün bunları biliyoruz. O yargıçları da biliyoruz. Kim olduklarını da gayet iyi biliyoruz. Kendi partilerinden devşirip getirdiler kürsüye oturttular. Bir partili nasıl olur da hakim koltuğuna oturabilir. Bir hakim veya bir savcı seçime girmek isteyebilir. Kendi yaslarında özel bir hüküm var seçimi kazanırsa zaten milletvekili oluyor kazanamazsa geri dönemiyor. Bu maddeye rağmen bir grup hakim ve savcı aldılar. Orada üyelik yapmış insanları getirdiler hakim koltuğuna oturttular. Kimin itiraz etmesi lazım HSK ve Adalet Bakanlığı ‘bu olmaz’ demesi lazım. Niçin? HSK’nın da bağımsız iradesi yok. Oraya da kendi istedikleri yargıçları atadılar bugün Erdoğan ne dese altına koşulsuz imza atarlar. Bütün bunlara rağmen kilit noktalarda bunlar var ama onların altında erdem sahibi bir adalet ordusu da var. Biz onları da gayet iyi biliyoruz. Bu kararlardan acaba sadece ve sadece bir iki kişi mi üzüntü duyuyor? Hayır efendim adalet camiası bundan üzüntü duyuyor. Milli iradeye darbe. 16 milyon İstanbullunun oyunu yok sayıyorsunuz. Bu davanın bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmiyorduk. Niçin? Yargıcın tutanaklara geçen ifadesi var. Bu ifade Soylu’ya söylenmiştir diye bir ifadesi var. Bunu söyleyen ve duruşma tutanaklarına geçen bu ifade üzerine ne beklersiniz? Beraat beklersiniz. Ertelense de ben beraat çıkacağını düşünüyordum.

“Parlamentonun da iradesini gaspettiler”

Seçimle geçen seçimle gitmeli. Seçimle gelen darbe ile gitmemeli. Bu ülke darbelerden çok çekti yetmez mi ya! İmamoğlu’na yapılan da açıkça bir darbe. 'Sen kim oluyorsun da İstanbullulara hizmet ediyorsun, hizmeti bana edeceksin diyor." Bir tehdit var bunun içinde. Bir kişinin tehdidi bize sökmez. Bu kardeşinizi linç girişimi ile karşı karşıya bıraktılar. ‘Acaba Kılıçdaroğlu geri adım atar mı?’ Sizin feriştahınız gelse biz geri adım atmayız. Biz yasakçı anlayıştan yola çıkmayız. Ama bunlar yasakçı. Parlamentonun da iradesini gaspettiler. onun için bütçe görüşmelerinde gazi meclisi demişlerdi. gazi meclisi karıştırmayın bu meclis gazi meclisi değildir bu meclis iradesi ipotek altında olan bir meclistir. o nedenle ona parlamentodaki güçlerine güveniyorlar. yargı üzerine baskı kurarız diyorlar. kimin üzerinde baskı kırarsanız kurun bu millet demokrasiye aşıktır.”

İmamoğlu davası süreci adaylık belirleme takvimini etkiler mi?

Bu gelişmenin altılı masanın cumhurbaşkanı adaylı belirleme sürecini etkilemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Biz öteden beri attığımız her adımı belli bir kararlılıkla ve bilgi birikimi şeklinde ilerlediğini biliyoruz. Acele etmiyoruz kararlılıkla ve altı liderin ortak iradesiyle bir metin oryaya çıkarmaya çalışıyoruz. Altı liderin altında çok güçlü kadrolar var. Ne yaparsa yapsınlar hiç kimse Ekrem Bey'i İstanbullulara hizmet etmekten alıkoyamayacaklar. hiç kimse moralini bozmasın herkes geleceğe umutla baksın. Gençlere seslenmek istiyorum, sakın üzülmeyin. Çünkü sandığa gideceksiniz otoriter bir yönetimi kendi oylarınızla değiştireceksiniz. gençler tarihe not düşecekler, dünya siyaset tarihine not düşecekler, 'biz otoriter bir yönetimi, demokratik yöntemlerle değiştirdik' diyecekler. Zulümleri, baskıları artacak, pek çok kurumu çalışamaz hale getirecekler farkındayım ama artık sonları geldi” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.