1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılıçdaroğlu: AB iki yüzlü
Kılıçdaroğlu: AB iki yüzlü

Kılıçdaroğlu: AB iki yüzlü

CHP lideri Kılıçdaroğlu, hükümet hakkında konuşan AB yetkililerinin, kapalı kapılar ardında farklı kapının önünde ise farklı şeyler söylediğini savundu, AB'yi iki yüzlü davranmakla suçladı.

A+A-

Seçim sonrasında ilk kez gazetecilerle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB Komisyonu'nun, Türkiye ilerleme raporunu seçim nedeniyle ertelemesini eleştirdi. “Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye ile ilgili ilerleme raporunu seçim sonrasına ertelemiş olması yanlış olmuştur" diyen Kılıçdaroğlu, "Avrupa Birliği, Türkiye karşısında iki yüzlü bir siyaset izliyor. Kapalı kapıların ardında hükümetle ilgili eleştirel bir dille konuşuyorlar, kapının önüne çıktıklarında farklı şeyler söylüyorlar. Bu tutum Avrupa’nın etik değerleriyle de bağdaşmıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, "AKP, uygar dünya karşısında meşruiyet arayışı içinde. Bu meşruiyeti kazanabilmek için Avrupa’ya her tavizi verebilecek durumda. Avrupa da bunu biliyor ve istifade etmek istiyor" ifadelerini kullandı.

CHP lideri, '2010'daki Anayasa değişikliğini destekleyen AB'nin baskıcı bir rejim kurulmasında rol oynadığını' söyledi.

"2010’daki anayasa değişikliklerinin Türkiye’yi baskıcı bir rejime götüreceğini o zaman Avrupa Birliği’ne söyledim. Ama onlar demokrasi ileri gidecek diye desteklediler. Ama bunun sonucu Türkiye’de tek adam yönetimi kurulmuştur. Dolayısıyla bu baskıcı rejimin kurulmasında Avrupa Birliği’nin 2010 yılında hükümete verdiği desteğin de rolü var. Bunu şimdi fark ettiler ama atı alan Üsküdar’ı geçti."

Kılıçdaroğlu'na, iktidara yakın Star Gazetesi yazarı Cem Küçük'ün Doğan Grubu'ndaki bazı gazetecilerin işten çıkarılması talebi hakkındaki görüşleri de soruldu. Kılıçdaroğlu, 'çok ağır bir cüret' olarak nitelendirdiği bu sözleri Meclis'e taşıyacağını söyledi ve şunları ifade etti:

"Ahmet Davutoğlu’nun balkon konuşmasının mürekkebi kurumadan bir yandaş gazeteci gazeteleri dizayn etmeye kalkışıyor. Bu talepler demokrasiye darbedir. Göbels sürecinin başladığını gösteriyor. Bu kişiye bu cesareti veren kimdir? Başbakan Ahmet Davutoğlu ise bu takdirde onun balkon konuşmasına ters düşer. Cumhurbaşkanı ise daha vahim bir durum ortaya çıkar. Bir gazetecinin meslektaşlarının görevlerine son verilmesini talep etmesi görülmüş bir şey değildir. Buna Davutoğlu’nun “Sen kim oluyorsun” demesi lazım, eğer balkon konuşmasında samimi ise. O gazetenin patronunu arayıp bu sözleri düzeltmesini istemelidir.”

Kaynak:Aljazeera

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.