1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kıdem tazminatı açıklaması
Kıdem tazminatı açıklaması

Kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatıyla ilgili bir işverenin sorusu üzerine, hem çalışanın hem de işverenin yararına olacak, sürdürülebilir ve hakkaniyetli bir sistemi kurmak zorunda olduklarını söyledi.

A+A-

 

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Merkezi'nde düzenlenen, "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" projesi basın toplantısına katılan Müezzinoğlu, çalışma hayatında milli seferlik projesi başlattıklarını ve bu kapsamda 1.5 milyon istihdam hedefine ulaşmak amacıyla çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Müezzinoğlu, işsiz gençlere seslenerek, "Çalışmak isteyen 1.5 milyon genç kardeşimizin yanındayız. Zaman zaman iş beğenmemezlik gibi bir tabloyla karşı karşıyayız. Ancak o çalışmak isteyen gençleri de daha iyi motive etmeliyiz. Biz matematik medeniyetinin değil önce rahmet ve bereket medeniyetinin mensuplarıyız. Yani çalışmak isteyen kardeşlerimiz bir yerden ipin ucunu tutmak, hiç olmadı kahvede köşede zamanı heba etmek yerine az olsun ama bereketiyle gel üretime katkı sağla" ifadelerini kullandı.

'İŞ HUKUKUNDA ÖNEMLİ SIKINTILAR VAR'

İşveren ile çalışan arasında iş hayatını düzenleyen hukukta önemli sıkıntıların olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, bununla ilgili olarak önümüzdeki dönemde Adalet Bakanlığı ile iş mahkemeleri kanununda ilgili tarafların katılımıyla bir çalışmayı yapacaklarını belirtti.

Toplantıda TÜMSİAD üyelerinin sorularını da yanıtlayan Müezzinoğlu, kıdem tazminatıyla ilgili bir soru üzerine hem çalışanın hem de işverenin yararına olacak, sürdürülebilir ve hakkaniyetli bir sistemi kurmak zorunda olduklarını dile getirdi.

'KIDEM TAZMİNATI GÜVENLİ BİR ADRESTE BİRİKMELİ'

"Kıdem tazminatının özü doğru ancak şu andaki pozisyonu çok yanlış" diyen Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Bir çalışanın hak ve hukukunun 5 yıl, 10 yıl, 15 veya 20 yıl sizin kasanızda birikmesi doğru değil. Bugün kasa uygunsa yarın bunun uygun olup olmayacağını bilmiyoruz. Biz nasıl bakanlık olarak primleri her ay sonu sizden alıyorsak, alamadığımız zaman şu veya bu cezaya muhattapsanız diyorsak burada da kıdem tazimanatı, işçinin hakkı, sizin kasanızda birikmemelidir. O, güvenli bir adreste birikmelidir. Güçlü bir sisteme ihtiyacımız var. İnşallah bu yıl merkeze çalışanın hak ve hukukunu koruyan güvenceli hakkaniyetli, sürdürülebilir bir sistemi beraber çalışacağız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.