1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kerkük-Yumurtalık saldırısının maliyeti 501 milyon dolar
Kerkük-Yumurtalık saldırısının maliyeti 501 milyon dolar

Kerkük-Yumurtalık saldırısının maliyeti 501 milyon dolar

Kürt petrolünü, dünya piyasalarına ulaştırmak için Türkiye’ye taşıyan Kerkük – Yumurtalık Petrol Boru Hattı’na, Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK tarafından sabotaj düzenlenmesi, 501 milyon dolara maloldu.

A+A-

Kürt petrolünü, dünya piyasalarına ulaştırmak için Türkiye’ye taşıyan Kerkük – Yumurtalık Petrol Boru Hattı’na, Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK tarafından sabotaj düzenlenmesi, 501 milyon dolara maloldu.

Kürdistan Bölgesi 1 Temmuz’dan bu yana direkt petrol ihracatına başladığı halde memur maaşları ödenemiyor.

Maliye Bakanlığı’ndan 18 Ağustos’ta yapılan açıklamada, “Bu açıklamanın yapıldığı ana kadar Temmuz ayında satılan ün karşılığı olan paradan Kürdistan Bölgesi ve Türkiye’deki hesaplara herhangi bir miktarın aktarılmadığını” duyurmuştu.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın, neden para gönderilmediği konusunda açıklama yapması gerektiği belirtilen açıklamada, Kürdistan Parlamentosu’nun Temmuz ayında satılan petrolü araştırması istenmişti.

Maliye Bakanlığı’na dün yanıt veren Doğal Kaynakları Bakanlığı, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı’na düzenlenen sabotajda zararın 501 milyon dolara yükseldiğini iletti.

Açıklamada, “Toplan kazancın 850 milyon dolar olması beklenirken, boru hattına 1 Temmuz ile 17 Ağustos arasında yapılan saldırıların verdiği direkt zarar ile sabotaj sonrası çalınmaya başlanan petrolün faturası 501 milyon dolar oldu” denildi.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Abdurahman, Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın dün petrol parasından 75 milyon doları hesaba transfer ettiği bilgisini verdi.

Bu para miktarının ancak Peşmerge Güçleri’nin maaşlarına karşıladığını söyleyen Ahmed Abdurrahman, Pazar günü ödemeye başlanacağını ifade etti.

Bozulan anlaşma

Erbil ile Bağdat hükümetlerinin 2 Aralık 2014’te imzaladığı anlaşma, Kürdistan Bölgesi’nin Kerkük petrolü dahil günlük 550 bin varil petrolü Irak Petrol Ajansı (SOMO) üzerinden ihraç etmesini hükme bağlamıştı. Bunun karşılığında Bağdat’ın Erbil’in yüzde 17’lik bütçe payı ile memur maaşlarını göndermesine karar verilmişti.

Ancak geçen zaman içerisinde Bağdat, anlaşma şartlarını yerine getirmedi. Her ay Bağdat’tan ortalama 1 milyar dolar gelir bekleyen Erbil, Ocak’ta 250 milyon dolar, Şubat’ta 300 milyon dolar, Mart’ta ise 400 milyon dolar alabildi.

Erbil, Ankara ile 2013 yılında petrolün Ceyhan Limanı’ndan dünyaya satışı konusunda anlaşma yapmıştı. Kürdistan Bölgesi Hükümeti anlaşma süresinin “50 yıl” olduğunu açıklarken, 2014 başında başlayan sevkiyattan elde edilen gelirin Halkbank’ta açılan bir hesapta tutulduğunu açıklanmıştı.

Türkiye engel olmayacak

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Safin Dizayi, bu adımı ciddi boyutlara ulaşan ekonomik krizin çözümü için attıklarını açıklayarak, “Türkiye’nin petrol anlaşmasına bağlı kalacağına dair güvence verdiğini” dile getirmişti.

“Bu sistemin oturması bir kaç ay sürebilir. Ancak bir şekilde bu işi en doğru biçimde uygulayacağuz” diyen Sefin Dizayi, Merkezi Irak Hükümeti’nin 2015’in ilk 6 ayında göndermesi gereken 6 milyar dolar yerine sadece 1 milyar 800 milyon dolar para gönderdiğini belirmişti.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre, 2015’in ilk altı ayında Kerkük’ten 76 milyon 639 bin 881 varil petrol ihraç edildi. Bir varil petrol 54 dolardan hesaplandığında, toplam gelir, yaklaşık 4 milyar 140 milyon dolara tekabül ediyor.

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynakları Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Temmuz ayında Kürdistan Bölgesi günlük 600 bin varil petrolü Ceyhan üzerinden ihraç etti.

Erbil, bu tarih içinde Bağdat’a iki kargo halinde 500 bin varil petrol teslim etti.

Kürdistan Bölgesi’nin Temmuz’un sonuna kadar 16 milyon varil petrol satması öngörülmüştü.

Barzani uyarmıştı

Başbakan Neçirvan Barzani'nin, Erbil'de 13 Mayıs'ta, Irak Parlamentosu'nun Kürt üyeleriyle, Merkezi Irak Hükümeti'yle sorunları değerlendirirken, "Bağdat anlaşma şartlarına uymazsa, anlaşmadan çekiliriz" diyerek, bağımsız kararlar alacaklarını belirtmişti.

Irak, 143 milyar varil ile dünya petrol rezervlerinin yüzde 8,7'sine sahip. Bu petrolün 45 milyar varillik kısmı Kürdistan Bölgesi’nde bulunuyor.

Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde son yıllarda ortaya çıkan doğalgaz kaynaklarının da 3 trilyon metreküp büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Bu rezerv, Avrupa’nın 70 yıllık ihtiyacını karşılayacak hacimde.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.