1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Kenan Evren Yargılanmalıdır'
'Kenan Evren Yargılanmalıdır'

'Kenan Evren Yargılanmalıdır'

A+A-

Kenan Evren'in “insanlığa karşı suç” işlediğini kaydeden Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, AKnews'e şunları söyledi:

“Geçici 15. maddenin kaldırılması çok önemli. Hızla gerçekleştirilmeli, çok gecikmiş bir karar. Yalnızca Kenan Evren değil, o dönemdeki tüm beş generalin yargılanmasının ötesinde, ayrıca onlara yardım ve yataklıktan danışma meclisi, o dönemde Anayasa'yı hazırlayanlar, bizi bu hayata mahkum edenlerin tamamı yargılanmalı.”

“İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı yok” diyen Fincancı, “Bu da insanlığa karşı bir suçtur. Bir milyon insanı gözaltına alıp, işkenceden geçirmek ve sistematik olarak belli bir siyasi gerekçe ile bunu yapmak, insanlık suçudur. Bu suçlarda zamanaşımı yoktur. Türkiye'nin kendi yasasında da yok” dedi.

Fincancı, Kenan Evren'in Ertuğrul Özkök'e verdiği mülakatta “Halkım evet derse intihar ederim” sözlerini de değerlendirdi. Fincancı, şöyle konuştu:

“O kendi bileceği iş. Bence çok öncesinden zaten bu yaptıklarından pişmanlık duymalı ve kendisiyle ilgili bir sorgulamaya gitmeliydi.”

AKnews'e konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Kenan Evren'in yargılanabilmesi için önce Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılması gerekiyor. Ama başka bir problem daha var; ne yazık ki işlediği iddia edilen suçlara ilişkin olarak bir çok suça ilişkin zaman aşımı süresi dolmuş durumda. Geçici 15. maddenin kaldırılması da pratikte çok fazla yararı olmayacak. Ama en azından yargı önüne çıkarılması, belki bundan sonra psikolojik bir etki olur, toplum açısından bir moral olur” dedi.

'En ağır cezaya çarptırılmalı'

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Muharrem Erbey ise, Evren'in “en ağır cezaya çarptırılması gerektiğini” belirterek, şunları söyledi:

“Kenan Evren kesinlikle yargılanmalı. İdam edilenlerin failidir ve 12 Eylül gibi büyük bir cenderenin büyük bir kabusun, baş kahramanı, baş aktörüdür. Türkiye'nin demokrasiden bu kadar çok uzak kalmasının yegane sebebi 12 Eylül Cuntası'nın insanlık dışı uygulamalarıdır.”

Zamanaşımı konusuna da değinen Erbey, “Her şey yasaya bağlı, kanuna bağlı. Yasa değişirse bence sorun çıkmayacaktır. Yargılanmalı ve en ağır cezayı almaladır. Yargılanmaları demokrasiye çok büyük bir katkıdır, yargılanmamaları Türkiye'de demokrasinin yara alması anlamına gelir” dedi.

'Özel kanun çıkarılmalı'

AKnews'in sorusunu yanıtlayan MAZLUM-DER Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Selahattin Çoban, hükümetin ve muhalefetin somut adım atmasını istedi. “Evren'in yargılanması geç alınmış bir karar olur. Hem iktidar hem muhalefet kararını almalı ve yargılanması için kanun gerekiyorsa kanun, yönetmeliklerde değişiklik gerekiyorsa, değişiklik yapmalı” diyen Çoban, şunları söyledi:

“Evren bugün 'intihar ederim' diyor. Bu söylemleri suçluluk psikolojisidir. Çünkü kendi yaptıklarının doğruluğundan emin olsaydı, 'her yerde, her zaman ifade verebilirim' derdi.”

“Gerekirse hem Anayasa'da hem de TCK maddelerinde yeni eklemeler ve değiştirmeler yapılmalı” diyen Çoban, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yargılanması için gerekirse özel kanun çıkarılır. Ama ne yazık ki iktidar ve muhalefet sadece söylemde bu tür şeyleri dillendiriyor. Önemli olan somut adım atmalarıdır. Kenan Evren diyor ki 'Bütün TSK yargılanmalı'. Bu söylemiyle aslında suçunu paylaşmak istiyor. Fakat Genelkurmay Başkanı olduğu için, kendi talimatıyla her şey yapılmış ve bu darbenin en baş aktörüdür. Kendisiyle birlikte diğerleri de yargılanmalı.”

AKnews

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.