1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kemanger için kampanya
Kemanger için kampanya

Kemanger için kampanya

A+A-

Öte yandan Kemanger'in 'kıpır kıpır atan kalbinin kendisinden daha isyankar bir çocuğa nakledilmesi' için yaptığı başvuru da reddedildi.

Temmuz 2006'da tutuklanan ve PKK
üyesi olduğu iddiasıyla idam cezası alan Kürt öğretmen Ferzad Kemanger, her an idam edilme tehlikesi altında bulunuyor.

Kalbini bağışlama isteği reddedildi

Kemanger, Tahran yakınındaki Kerec (Recai Şahr) cezaevinde organlarını bağışladı. Ancak Doğu Kürdistanlı kaynaklar Kemanger'in organlarının da reddedildiğini belirtiyor.

Ferzad Kemanger, Temmuz 2006'da meslektaşları Ferhad Wekili ve Eli Heyderiyan ile birlikte tutuklandı. Sine'nin Dehgulan ilçesinde yaşayan Enwer Hüseyn Penahi ve Erselan Ewliyayi isimli iki öğretmen de 4 Ağustos'ta ikinci kez idam cezasına çarptırıldı. Kemanger
PKK, diğer dört öğretmen ise PJAK
üyesi olmakla suçlanıyor. Hiçbirine duruşmalarda kendilerini savunma imkanları verilmedi.

33 yaşındaki Kemanger, hücresinden İran İstihbarat Bakanı Kolaam-Hoseyn Ezhei'ye yazdığı mektubunda, kalbinin atmasına izin verilmesini istiyordu. Kemanger mektubunda 'Hangi dili konuşuyor olursa olsun, kalbimin bir başkasının göğsünde atmasına izin verin. Tek istediğim, onun, nasırlı ellerinin kalınlığı eşitsizliklere karşı öfke kıvılcımlarını canlı tutacak bir işçinin çocuğu olmasıdır' diyordu.

6 metrekare hücrede 7 kişiyle kalıyor

Devrim mahkemesi tarafından 25 Şubat 2008'de birkaç dakika süren basına kapalı bir duruşma sırasında hakkında idam cezası verildi. Yargı Erki Sözcüsü Ali Rıza Cemşidi, Mayıs 2008'de yaptığı açıklamada Kemanger'in idam cezası aldığını doğruladı. 11 Temmuz'da da bu ceza Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı. Avukatı Halil Bahramiyan, Kemanger'in dosyasında hakkındaki iddialara ilişkin tek bir kanıt olmadığını kaydediyor.

172 ülkede 30 milyon eğitimci ve eğitim çalışanını temsil eden Uluslar arası Eğitim, Kemanger'in bugün Tahran'da işkencesiyle meşhur Evin Cezaevi'nin 209 nolu bölümünde 6m2'lik bir hücrede 7 tutuklu ile birlikte kaldığını belirtiyor. Kemanger'in ağır sağlık sorunları olduğu kaydediliyor.

Uluslar arası Eğitim, Uluslar arası Sendikal Konfederasyon, Uluslar arası Ulaşım İşçileri Federasyonu, Uluslar arası Af Örgütü ve LabourStar isimli işçi sitesi Kemanger hakkındaki idam cezasını kaldırılması için kampanya yürütüyor. LabourStar, Kemanger'in kurtulması için binlerce sendikacının İranlı makamları sorgulaması gerektiğini kaydetti. Kemanger için imza kampanyası bir çok internet sitesinde yürütülüyor.

  • http://syndicalisme.wordpress.com/2008/08/18/sauver-farzad-kamangar/

  • http://www.labourstart.org/cgi-bin/solidarityforever/show_campaign.cgi?c=455

  • http://www.ei-ie.org/fr/news/show.php?id=832&theme=rights&country=iran

  • http://www.amnesty.org/en/library/asset/MDE13/075/2008/en/bec5a581-2e78-11dd-a024-1d23853b0ef1/mde130752008eng.html

  • http://www.amnesty.org/en/library/asset/MDE13/075/2008/en/9b92c36d-3070-11dd-97ef-698f8250a2df/mde130752008fra.html 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.