1. YAZARLAR

  2. Ali BAYRAMOĞLU

  3. Kebap ve terör
Ali BAYRAMOĞLU

Ali BAYRAMOĞLU

Karar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kebap ve terör

A+A-

Bir akıl yürütme düşünelim. Verili dış bir gerçeği, örneğin bir ideal düzeni, onun ahlaki-siyasi varsayımlarını mutlak doğrular olarak kabul etsin.

Her keskin inanç gibi, bu akıl yürütme de, doğal olarak, bu gerçeğe mesafeli her durum ve iddiayı, ona yönelik tasarlanmış bir tehdit, bir hamle olarak görecektir.

Bu durumda, tüm yanlışların, aksamaların, bozulmaların, karşı hamlelerden, bu hamleleri yapan faillerin niyetlerinden, çarpık bakışlarından kaynakladığını varsayacaktır. Yaşanan her bunalım, her karışıklık, her başarısızlık onu planlayan, üreten, harekete geçiren, ciddi etki ağına sahip güçlere işaret edecektir. Denklemde özne hep tek boyutlu ve tek yönlü davranışa sahiptir. Ya kurar ya bozar. Kurucu özne “ben”i, “biz”i, bozan özne “öteki”yi ifade eder.

O zaman, bu akıl yürütme için, siyaset, “doğru” bakışı temsil edenlerin bu düşmanlarla yapılan mücadelesinden oluşur. Siyasi başarı, bu mücadele kaynaklarını seferber etme kabiliyetiyle ölçülür. Eylem esas, çatışma doğaldır, farklılıkları, etkileşimi ifade eden siyaset anlayışı tümüyle devre dışıdır.

yazının devamı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.