1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. KAZANMAYA ÇALIŞMAK
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

KAZANMAYA ÇALIŞMAK

A+A-


Allah'a imandan sonra en çok vurgulanan ve dikkat çekilen konu, şüphesiz ahirete iman konusudur. Ahiret, ölümle dünya hayatının sona ermesiyle berzah ile yeni bir başlangıçtır, kesinlikle bir son değildir. Ahiret; dünyada yapılan her fiilin hesabının sorulacağı, mutlu bir yaşam veya azap çekilen yer olacaktır.

Bu anlayış, kişilerde bir kontrol mekanizması oluşturur. Çünkü Allah göğe yükseleneni gökten ineni, yere gireni ve yerden çıkan bilir. Kim zerre kadar iyilik yaparsa karşılığını verir. Kimde zerre kadar kötülük yaparsa onun da hesabını sorar. İnsanlarda ahiret inancı zayıfladığından, unutulduĝundan ya da göz ardı edildiğinden dolayı salih davranışlarında azalma, münker davranışlarında artma olduğu görülmektedir. Seyyiat alabildiğince artmış, hassenat ise azalmıştır. İnsanlar ahiretlerini kazanmak için dünyalarını değerlendirmek yerine, ahireti unutup tamamen dünyalarına yönelmişlerdir.

Temel hedef dünyada daha çok mal toplamak, daha yüksek bina yapmak, daha yüksek makam elde etmek için elli takla atmak olmuştur. İslam dini sadece bir etiket, Müslümanlık kimlik olmuştur. Namaz, oruç gibi bireysel ibadetler rafa kaldırılmış; doğruluk, sadakat, vefa, hasenat, yardım, iyilikte bulunmak gibi güzel ahlak unutulmuştur. Dünyaya bağlılık o dereceye vardı ki birileri gökdelenlerde mutsuzken, birileri de barınmak için çadır bulmazlar. Birileri fazla yemekten aldığı kilolardan kurtulmak için para dökerken, birileri karnını doyurmak için çöpleri karıştırmaktır. Sonsuz olan ve içindeki nimetleri saymakla bitmeyen ahiret aleminin kazanma yeri dünyadır. O halde ahiret aleminde istenilen sonucu elde etmek, din gününün sahibi olan Allah'ın rızasını kazanmak için bütün gücümüzle çaba göstermemiz gerekir.

Rızayı ilahinin nelerde olduğunu en ince detayına kadar öğrenip, güncel hayatımızda uygulamamız gerekir. Aynı şekilde Allah'ı kızdıran, azabına neden olan fiil ve davranışları öğrenip onlardan sakınmak gerekir. Ahirette, pişman olup ah! keşke dememek için bir an önce bütün günahlarımızdan tövbe ederek bir saniyemizi bile boşa geçirmeden sevaplarımızı maksimum düzeye çıkarak, Rabbimizin: "Ey imanın huzuruna kavuşmuş insan! Sen O’ndan razı, O da senden hoşnut olarak Rabbine dön. Böylece has kullarımın arasına sen de katıl. Cennetime gir!" bahtiyarlığını kazanmaya çalışmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.