1. YAZARLAR

  2. Mehmet OCAKTAN

  3. Kaybeden bir ülkenin hikayesi böyle yazılıyor
Mehmet OCAKTAN

Mehmet OCAKTAN

Karar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaybeden bir ülkenin hikayesi böyle yazılıyor

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile başlayan kabus günlerinin sonu bir türlü gelmiyor. Yasama ve yargının devre dışı kaldığı, hiçbir denetleyici kurumun bulunmadığı bu alaturka sistemin temelini artık ‘kuvvetler ayrılığı’ değil, kuvvetler birliği oluşturuyor.

Yasama, yargı ve yürütme dahil devletin bütün kurumları tek kişide toplandığı için siyasal iktidar hiçbir şartta hesap vermek durumunda değil. Doğal olarak sistemin hesap verilebilir bir özelliği olmadığı için de kelimenin tam anlamıyla otokratik bir model.

İşte tam da bu yüzden Türkiye’de olup bitenleri ya da toplumun her gün yaşadığı temel problemlerin çözümü ile ilgili beklentileri normal bir demokratik sistemle kıyaslamak mümkün değildir. Çünkü mahkum olduğumuz bu alaturka sistemde Merkez Bankası bağımsız değildir, yargı bağımsız ve tarafsız olmadığı gibi evrensel hukuk normları da geçerli değildir, ekonomi piyasa gerçeklerine göre işlemez, eğitim çağdaş dünyanın verili gerçeklerine göre değil, her şeyin bağlı olduğu liderin muhayyel dünyasına göre şekillenir.

yazının devamı

Önceki ve Sonraki Yazılar