1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kasım: Fitneyi Engellemek İçin İslami Birlik Gerçekleşmeli
Kasım: Fitneyi Engellemek İçin İslami Birlik Gerçekleşmeli

Kasım: Fitneyi Engellemek İçin İslami Birlik Gerçekleşmeli

A+A-

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım, direnişin Lübnen içerisinde düşmanının olmadığını, Hizbullah ile Müstakbel partisi arasındaki görüşmenin sadece bir görüşmeden ibaret olmadığını, Lübnan’ın menfaatlerinin gerçekleştirilmesi yönünde olumlu birer adım olduğunu belirtti.

İmam Sadık toplantı sarayının açılışında konuşan Kasım, “Yaşadığımız vatan, hepimizin vatanıdır. Biz, ulusal birliğe çağırdığımız zaman, birimizin diğerine karşı ayırt edilmemesi üzerinde ittifaka varıyoruz. Bazılarımızın tercihlerine saygı duyuyoruz. Siyasi ihtilaflarımızı, Taif anlaşmasının çatısı altında düzenliyoruz. Lübnan’ı, geleceğimizi, nesillerimizi korumak için ulusal birliğie, İslami birliğe çağırıyoruz. Lübnan, İsrail’e karşı mücadele verdiğinde herkes zafer kazandı. Tüm Lübnanlılar, İsrail’e karşı ordusuyla, halkıyla, direnişiyle zafer kazandı. Düşmanın bir tek olduğu çok nettir. O da İsrail’dir. Bizim, Lübnan’da düşmanımız yok. Lübnan’daki herkes bir tek düşmana karşı aynı konumdadır. Siyasi ihtilaflarımız var. Fakat bu ihtilaflarımız bizleri düşman yapmıyor” dedi

Buna ilave olarak Kasım “Dün, Lübnan’da fitne çıkartanlara darbe indirmek, onlara “aramızda yeriniz yok, sizin projelerinizin bizim ihtilaflarımız üzerinde uygulanması mümkün değildir” demek için Seyyid Hasan Nasrullah ile Saad Hariri bir araya geldi. Bilinsin ki bu görüşme şekli değildir. Bu görüşme siyasi ihtilafları düzene sokmak ve fitne yolunu kesmek için gerçekleştirilmiştir” dedi.

Fitne yolunun kesilmesi için İslami birliğin sağlanması gerektiğini kaydeden Kasım, Temmuz zaferinin bölge halkları için yeni zaferlerin başlangıcı olacağını belirtti.

İmam Sadık toplantı sarayının açılışına katılan Lübnan Meclis Başkanı Nebih Beri ise, İsrail işgal düşmana karşı mücadele için ulusal savunma stratejisinin etrafında birleşilmesi çağrısında bulunarak siyasi ve alanı ıslah etmek için değişim vaktinin geldiğini söyledi.

Berri, herkesin katılımını sağlayacak bir şekilde Anayasa ve Taif anlaşmasına uygun olarak devlet ve toplum hayatını yeniden tesis edilmesi gerektiğini kaydetti.

Trablus’ta son dönemde meydana gelen olaylara değinen Berri, Trablus ve kuzey Lübnan’ın güvenliğini, tüm Lübnan’ın güvenliği olarak kabul ettiklerini söyledi.

isra haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.