1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Karamollaoğlu: Millet İttifakı artık partici bir yaklaşımla aday belirleyemez
Karamollaoğlu: Millet İttifakı artık partici bir yaklaşımla aday belirleyemez

Karamollaoğlu: Millet İttifakı artık partici bir yaklaşımla aday belirleyemez

A+A-

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, öne sürdükleri bütün şartları kabul etmesi durumunda AK Parti’yle seçim ittifakı kurabileceklerini söyledi.

Millet İttifakı’nın kazanabilmesi için partici bir yaklaşımla aday belirlememesi gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, ironik bir dille bu şartlardan birinin de kendisinin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi olduğunu kaydetti.

Saadet Partisi'nin ittifak kurma konusunda öne sürdüğü şartlar arasında yer alan “başkanlık sisteminden geri dönülmesi” şartını da yineleyen Karamollaoğlu Sözcü gazetesi yazarı Ruhat Mengi’ye konuştu. Karamollaoğlu’nun verdiği söyleşi özetle şöyle:

Gelecek seçimde Millet İttifakı'nın içinde olacak mısınız?

Bunu zaman gösterecek. Bu konuya şimdiden girmiyorum ama Millet İttifakı'nın hangi prensiplerle hareket etmesi gerektiğini ve edeceğini görüyorum, seçime doğru biz de nerede yer alacağımızı deklare edeceğiz.

Diyelim ki şartlar değişti, AKP sizi razı etti, birdenbire Cumhur İttifakı'na girme kararı almanız mümkün mü?

(Gülüyor) Beni cumhurbaşkanı adayı ilan ederlerse olabilir. Ben bu konuya girmem de derlerse ki “Abi gel seni cumhurbaşkanı adayı yapalım”, o zaman kavgasız dövüşsüz gireriz. Veya “Başkanlık sistemini değiştirelim” diyebilirler veya bugüne kadar bizim itiraz ettiğimiz bütün hukuksuzlukları ortadan kaldırır, yanlışlarından dönerlerse AK Parti ile ittifak yapabilirim. Dediğim gibi, bunlardan birisinin olması lazım.

17-25 Aralık olaylarına çok tepki vermiştiniz, bu nasıl değişebilir?

Tekrar getirirsiniz gündeme, sorumluları yargılarsınız, bu zor bir şey değil. Geçmişte de “AK Parti bütün yanlışlarından dönerse, AK Parti'yle olabilirim” dedim. Önce bu sistemi değiştirelim, güvenilir bir cumhurbaşkanı seçelim, ondan sonra da konuları görüşelim.

Cumhur İttifakı'nın adayı belli, Tayyip Erdoğan olacak. Millet İttifakı için ise Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener “Seçim yaklaşırken oturup adaya karar vereceğiz” dediler. Buna rağmen her gün medyada Millet İttifakı için aday tartışması yapılıyor. Hatta “Kimin aday olacağı Millet İttifakı'nı sarsıyor” diyenler var. Sayın Kılıçdaroğlu dışında, Millet İttifakı içinden veya dışından başka kimlerin aday olacağını düşünüyorsunuz? Mesela siz aday olmayı düşündünüz mü?

Geçen seçimde aday oldum, artık yaşım kemale erdi, bundan sonra aday olma talebim yok. Millet İttifakı'nın seçime yakın bir tarihte aday belirleyeceğini düşünüyorum, daha erken bir aday belirlemek isabetli olmaz çünkü kim aday olursa olsun Cumhur İttifakı'ndaki gibi tereddüt gösterilemeyen bir aday olmaz.

Kılıçdaroğlu aday olabilir ancak olduğu takdirde belli kesimlerden bir tepki de gelebilir, Meral Hanım da aday olabilir, ona karşı da başka kesimlerden tepki gelebilir. Milletin teveccühünü alması lazım, artık partici bir yaklaşımla Millet İttifakı bir aday belirleyemez. Bu ülkede AK Parti'nin ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin dışında herkesi kucaklayabilecek bir adayın bulunması zor değildir, bulunur mutlaka.

Sayın Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli “Seçim 2023'te olacak” demelerine rağmen kısa süre sonra kendilerinden başlayarak tüm partiler erken seçim havasına girdiler, devamlı anketler yapılıyor, cumhurbaşkanı adayları ve seçimi üzerine yoğunlaşma, hummalı bir faaliyet var, neden acaba? Erdoğan'ın tekrar aday olabilmesi ancak erken seçim olursa mümkün olacağına göre muhalefet partilerinin erken seçim istemesi çelişki değil mi?

Halk sıkıntı içinde, iktidarın uygulamalarından memnun değil, muhalefet bunu görüyor, psikolojik üstünlük sağlamak açısından da mutlaka erken seçim istemesi lazım. Başlangıçtan beri erken seçimin; seçime bir seneden daha az kalan noktaya gelmeden olamayacağını söyledim. Yani “Erken seçim ancak 2022'nin sonundan itibaren konuşulabilir” dedim. Cumhurbaşkanı, sizin de söylediğiniz gibi yeniden aday olmak istiyor. Bunun en önemli şartı bugünkü durumda erken seçime gitmek, bu yapılmazsa aday olamıyor.

Yani aslında erken seçime gidecek ama söylemiyor mu?

Bundan sonra söylemek zorunda kalacak. Çünkü aday olmak istiyorsa, erken seçimden başka çözümü yok. Erken seçim dediğiniz zaman, seçim tarihinden bir ay önce yapılan seçim de erken seçimdir. Bu da 2022 yılının sonu gibi görünüyor. Bu tarih neden önemli, çünkü Seçim Kanunu'nda değişiklik yapmak istiyorlar, bu değişikliğin yürürlüğe girebilmesi için Anayasa'ya göre üzerinden en az bir yıl geçmiş olması lazım. Onun için Meclis açılır açılmaz bu gündeme gelecek ve büyük ihtimalle ekim ayı içinde Seçim Kanunu'ndaki değişiklikleri belirleyecekler ve böylece önümüzdeki sene ekim ayından itibaren erken seçim büyük ihtimalle yapılacak.

Metropol Araştırma Şirketi tarafından Ağustos'ta yapılan ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy verecekler yüzde 10.1 azalarak yüzde 48.1'den 38'e gerilemiş. Avrasya'nın 21 Ağustos anketinde ise AKP oyu yüzde 29 görünüyor. Türkiye genelinde oylarında hızlı bir düşüş varken Sayın Erdoğan kaybedeceği bir seçime girer mi, seçim yaklaşırken bir nedenle erteleme yapılması mümkün mü?

Böyle bir seçime girmek istemez de alternatifsiz. Alternatif olağanüstü hale sığınarak seçime girmemektir. Bu, zaten prestij kaybeden Cumhurbaşkanı'nın tamamen tükenmesi manasına gelir. Bir cumhurbaşkanı hukuku çiğneyerek nefsini bütün kamuoyu önünde öne çıkarırsa kendini bir daha toparlayamaz. Siz ne olacak da seçime gitmekten vazgeçeceksiniz? Zorbalık mı yapacaksınız, polis devleti mi kuracaksınız, bunlar insanların aklından geçer de tatbikata koymak mümkün değildir. Onun arkasından çok daha büyük hadiseler meydana gelebilir, bir adım atarsınız, siz altında kalırsınız. Zorla savaş çıkarırlarsa onu bilmem, ben bütün bu ihtimallere rağmen seçimin zamanında yapılacağına inanıyorum.”

Karamollaoğlu’ndan HDP’ye: Siyasette tehdit olmaz

Karamollaoğlu, Ruhat Mengi’nin HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın muhalefeti iktidara karşı ortak ittifakta buluşmaya çağırdığı yazısısna ilişkin de, “HDP'nin de toplumun geriye kalanını ciddiye alması lazım derim. Yani alınmadığı takdirde ne yapacaklar? Gidip AK Parti'yi mi destekleyecekler, desteklesinler o zaman. Siyasette tehdit olmaz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.