1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kaplan: Başbuğ konuşmamalı
Kaplan: Başbuğ konuşmamalı

Kaplan: Başbuğ konuşmamalı

A+A-

DTP Şırnak Merkez İlçe 2. Olağan Kongresi'nde konuşan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, barışı kimseden dilenmeyeceklerini, 72 milyon halk gücü ile getireceklerini belirterek, üç aşamalı bir çözüm formülü sundu.

DTP Şırnak Merkezİlçe 2. Olağan Kongresi Şırnak Belediyesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Kongreye Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, DTP Şırnak İl Başkanı Halil İrmez, Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Balveren Belediye Başkanı Abdurrezak Yıldız, Kumçatı Belediye Başkanı Abidin durak'ın yanı sıra yüzlerce partili katıldı.

Kongrede saygı duruşu ve divan seçiminin ardından konuşan Divan Başkanı Rojhat Dilsiz, DTP'nin seçim sürecinde gösterdiği başarıya tahammül edilemediği için yoğun baskı ve tutuklamalara maruz kaldığını belirterek, kongre sürecinde halktan yoğun bir ilgi ve katılım gördüklerini ifade etti. Daha sonra söz alan DTP Şırnak İl Başkanı Halil İrmez kongre süreçlerinin partiler açısından taze kan anlamına geldiğini ifade ederek, seçilen arkadaşımız yoğun bir misyon ve sorumlulukla görevlerini yapacak ve herkesin de destek sunacağını belirtti.

'AKP mayın yasasıyla Meclis'e mayın döşemiştir'

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Türkiye'nin sorunlarını namuslu siyasetin çözebileceğini vurgulayarak, Mayın Yasası'nın Meclis'ten geçmesi esnasında utanç sahnelerinin yaşandığını dile getirdi. Kaplan, 'Bu sınır boylarında bizler yaşıyoruz, bizim çocuklarımız bu mayınlarda kolları kopuyor, yaşamlarını yitiriyor. Buradaki halka hiç sormadan yabancı şirketlere peşkeş çekiyorlar. Biz şunu söyledik bu topraklar orada yaşayan halkların topraklarıdır, onlara verin. Buradan Cumhurbaşkanı Gül'e sesleniyorum, bu mayın yasasıyla AKP meclise mayın döşemiştir. Meclisin içinde diyalog ortamını ortadan kaldırmıştır. Bunu veto ediniz, noter olmadığınızı kanıtlayınız' dedi. Yüzde 38 oy oranıyla AKP'nin Türkiye'nin çoğunluğunu temsil etmediğini anlaması gerektiğini belirten Kaplan, Başbakan'ın DTP'nin yaptığı açıklamaları çarpıttığını belirterek, 'Başbakan dün ne diyor, DTP orduya silah bırak diyor. Allah sana sağlık selamet versin sayın başbakan, öyle diyen bir parti lideri, bir parti var mı? Yok niye çarpıtıyorsun' diye sordu. DTP olarak operasyonların durdurulmasını istediklerini aktaran Kaplan, 'Biz diyoruz ki operasyonlar durursa hiç kimse ölmez, bu arada da siyaset görevini yapsın' dedi.

'Başbuğ konuşmamalı'

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Amerika'daki açıklamalarına da değinen Kaplan, 'Sayın Başbuğ, Amerika'da katıldığı bir toplantıda diyor ki köklerini kazıyana kadar devam edeceğiz diyor. Sayın Başbuğ sen memursun, sen hükümetim emri altında bir memursun, sen konuşmayı bırak siyasilerin konuşsun, senin amirlerin konuşsun. Başbakan konuşsun, Sayın Cumhurbaşkanı konuşsun' dedi. Kaplan, operasyonların durdurulmasını istediklerini ifade ederek, 'Dün Uludere'de, Besta bölgesinde operasyona çıkan birlikten bir asker kardeşimiz yaşamını yitirdi. Şimdi bunun sorumlusu kim? Bu askeri operasyona gönderen, emri veren kim, Başbuğ mu, Erdoğan mı? Kimse sorumlu odur' dedi. Kaplan Başbakan Erdoğan'ın çocuklarını Amerika'da okullara gönderirken, 20 yaşındaki halkın çocuklarını mayınların üzerine sürdüğünü belirterek, 'Bu mu vicdan, bu mu adalet' diye sordu.

'En büyük namussuzluk postalın önünde esas duruşa geçmektir'

Kaplan Siyasette en büyük namussuzluğun çetelerden, darbecilerden, işkencecilerden yana olup postalın önünde esas duruşa geçmek olduğunu belirterek, 'Türkiye ne kaybettiyse 86 yıldır bundan kaybetmiştir' dedi. Kaplan barış için atılacak adımların önemine değinerek, başbakan'ın bu tarihi fırsatı ve sorumluluğu algılayamayacak kadar bir çift kişilik sergilediğini söyleyerek başbakana seslendi: 'Bir tarafta bu devlet faşizan uygulamalar yaptı diyorsun bir tarafta Kürt sorunu yoktur diyorsun, bir tarafta Kürt sorunu vardır alt kimlik üst kimlik diyorsun. Hangi kişiliğinizi alalım konuşalım söyler misiniz. Üniformalı Recep paşayla mı, yoksa kravatlı Tayip Erdoğan'la mı hangisiyle konuşalım' diye sordu.

'Barışı kimseden dilenmeyeceğiz'

Kaplan, barışı kimseden dilenmeyeceklerini belirterek, 'barışı isteyen 72 milyon vatandaş var. Barışı alttan örgütleyerek halkla getireceğiz' dedi. Kaplan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tarihi fırsat açıklamasına işaret ederek, 'Ben de Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan olarak üçlü bir formül öneriyorum. Birinci aşamaya 3 O diyorum. Bir: Operasyonları durdurun çatışmasızlık ortamını sağlayın. İki: Ortamı oluşturarak çözümü konuşalım. Üç: Ortak vatanda konuşalım. İkinci aşamada ise 3 D diyorum. Diyalog, dayanışma ve demokrasi. Üçüncü aşamada ise somut adımlar atılmalı. Buna da 3 A diyorum. Bir: Anayasa reformu. İki: Adalet ve eşitlik. Üç: Af. Sadece içerdekilere ve dağdakilere değil bu işte günahı olan herkese Allahtan af diliyorum' dedi.

Konuşmaların ardından seçime gidildi. Tek liste ile yapılan seçimde merkez ilçe başkanlığına A. Menaf Sapmaz seçilirken, yönetime de Selman Uysal, Sedik Külter, Nahida İrmez, Salih Baysal, Mehmet Kartal ve İbrahim Ayan seçildi.DİHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.