1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Kandil'i fethetmeyin'
'Kandil'i fethetmeyin'

'Kandil'i fethetmeyin'

A+A-
DTP Çanakkale İl Örgütü'nün olağanüstü kongresinde konuşan DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a seslenerek 'Sıkılan yumruklarla barış sağlanmaz. Kandil'i fethedeceğinize Çanakkale'deki, Diyarbakır'da halkın yüreğini fethedin' dedi.

DTP Çanakkale İl Örgütü Olağanüstü Kongresini Belediye Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirdi. Kongreye DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Batman Milletvekili Bengi Yıldız, DTP PM Üyesi Sait Bozan'ın yanı sıra İHD, ÖDP ve EMEP temsilcileri de katıldı. 'Özgür insanı yaşa ve yaşat' ve 'DTP'yi susturma silahları sustur' pankartlarının açıldığı salonda sık sık 'Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan', 'Biji serok Apo' ve 'Savaşa hayır barış hemen şimdi sloganları atıldı. Divan başkanlığı yapan DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız açılış konuşması yaparak, Çanakkale Savaşı'nda yaşamını yitirenlerin Türkiye'de ortak vatan ve birlikte yaşam için bedel ödediğini ifade etti. Bir ulusun 60 yılda yaratılamayacağını belirten Yıldız, 600 yıllık bir kültürün mirasçısı olduklarını kaydetti.

'Halkların ortak mirasını barış ve özgürlükle harmanlayacağız'

Yıllarca Türk ve Kürt halkının birlikte yaşadığını vurgulayan Yıldız, zamanla oluşturulan anayasalarla Kürt kimliğinin yok sayıldığını belirtti. Ortak vatan ve birlikte yaşam için Çanakkale savaşında gösterilen ruhun Türkiye'de örnek olduğunu kaydeden Yıldız, 'Türkiye'nin temel problemi geçmişini yok etmesidir. Anayasa'nın halkların varlığını ret eden bir yanı var. Biz yıllardır bunun acısını yaşıyoruz. Parlamentoda çok dilliğin ve çok kültürlülüğün mücadelesini veriyoruz. Halkların ortak mirasını barış ve özgürlükle harmanlayacağız. Çanakkale'deki barış ve hoşgörü tüm Türkiye'ye egemen olsun' dedi.

'Cumhuriyeti kuranlara ihanet etiler'

Yıldız'ın ardından konuşan Sırrı Sakık da, Çanakkale Savaşı'nı hatırlatarak, Kürt kimliğini kabul eden 1921 anayasasından sonra çıkarılan 1924 anayasasında Kürt varlığının ret edildiğini ifade etti. 'Cumhuriyeti kuranlara ihanet ettiler' diyen Sakık, Başbakan Recep Tayip Erdğoan, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve CHP Lideri Deniz Baykal'ın Türk halkı için istediklerini, DTP'nin de Kürt halkı için istediğini belirtti. Ortak bir vatan için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü ifade eden Sakık,'Çanakkale'de yatan şehitlerimizin ruhuna uygun bir cumhuriyet istiyoruz' dedi. Yerel seçimler ile Kürtlerin 'şer cephesini' yerle bir ettiğini belirten Sakık, Kandil'in de ayrı vatan ve federasyon istemediğini, ortak vatan ve birlikte yaşam istediğini söyledi. Halkın defalarca muhatabı gösterdiğini dile getiren Sakık şöyle konuştu: 'Ama onlar hala İran'a, Irak'a, Suriye'ye ve ABD'de çözümü arıyorlar. Çözüm Çanakkale'de, İstanbul'da, Diyarbakır'dadır. Çözüm 70 milyondur. Ancak hala Kürt halkının uzattığı barış eline karşılık, sınır ötesi operasyon, gözaltı ve tutuklamalarla cevap veriyorlar. Biz dağdakileri hayata katma, silahları gömme çabası içindeyken, onlar sınır ötesi operasyon yapıyorlar. Siz bu operasyonlarla sorunu çözemezsiniz.'

'Kandili fethedeceğinize halkın yüreğini fethedin'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kürt sorunu konusundaki söylemlerinin olumlu olduğunu ve barış umudu yarattığını ifade eden Sakık, umudunu kaybetmek istemediklerini aktararak, 'Sıkılan yumruklarla barış sağlanmaz' dedi. Başbakan Tayip Erdoğan'ın Kürt sorunu konusundaki yaklaşımlarını eleştiren şunları söyledi: 'Erdoğan ne kadar Türk halkının temsilcisiyse, DTP de o kadar Kürt halkının temsilcisidir. Şuanda bir çatışmasızlık durumu var. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekir. Her iki taraf elini tetikten çekmelidir. PKK elindeki silahları gömmeli ancak hala operasyonlar devam ediyor. Operasyonlar çözümün olmayacağını hayat gösterdi. Kandili fethedeceğinize, Çanakkale'deki Diyarbakır'daki halkın yüreğini fethedin. Türk ve Kürt gençlerinin ölümü bir zulümdür. Ölen emekçi halkın çocuklarıdır. Üst düzey askeri yöneticilerinin hiçbirisinin çocuğu orada askerlik yapmıyor. Akan kanı durdurmak bizim için namus borcudur. Halkın çocukları üzerinde siyaset yaptırmayız. Dayak da yesek zulmün önünde eğilen namerttir.'

Yapılan konuşmaların ardından kongrede, faaliyet ve mali raporlar okunarak, tek liste ile oylamaya geçildi.

DİHA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.