1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kandil’den Öcalan’a 7 sayfalık yeni mektup
Kandil’den Öcalan’a 7 sayfalık yeni mektup

Kandil’den Öcalan’a 7 sayfalık yeni mektup

İmralı Cezaevinde PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyetinin çözüm süreci kapsamında İmralı - Ankara ve Kandil arasında yürüttüğü mekik diplomasisi devam ediyor.

A+A-

 İmralı Cezaevinde PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyetinin çözüm süreci kapsamında İmralı - Ankara ve Kandil arasında yürüttüğü mekik diplomasisi devam ediyor. BDP heyeti, daha önce Abdullah Öcalan’ın Kandil’deki KCK yöneticilerine yazdığı 20 sayfalık mektubun yanıtını almak için dün Güney Kürdistan’a giderek Kandil Dağında KCK yöneticileri ile görüştü.

Bu arada Öcalan’ın Barzani’ye yazdığını ifade ettiği mektubun akibeti ile ilgili bir gelişme olup olmadığı hakkında bir bilgi verilmedi.

BDP’nin Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, KCK yönetiminin liderleri Abdullah Öcalan’a yazdığı 7 sayfalık yanıt mektubunu alarak İstanbul’a döndü. KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kalması veya gitmesinin çözüm sürecini etkilemeyeceğini savundu. 

Öcalan’ın 7 Aralık’ta BDP heyeti üzerinden Kandil’e gönderdiği 20 sayfalık mektubun yanıtını almak için BDP’nin Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken dün Güney Kürdistan’a gitti. Erbil’den Kandil dağına çıkan ve KCK yetkilileri ile görüşen BDP heyeti, KCK yönetiminin Abdullah Öcalan’a yazdığı 7 sayfalık yanıt mektubunu alarak bugün sabah saatlerinde İstanbul’a döndü. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, daha önce Öcalan’ın yazdığı mektubun yanıtı almak için Kandil’e gittiklerini ve oradan aldıkları 7 sayfalık mektubu Adalet Bakanlığı üzeriden Öcalan’a ileteceklerini söyledi. 

Bu hafta sonu İmralı Adası’na gideceklerini belirten Buldan, gidiş gününün bu hafta içinde netleşeceğini söyledi. BDP heyeti daha önce iki kez mektubun yanıtını almak için Kandil Dağı’daki KCK yönetimine gitmiş, ancak yanıt hazır olmadığından eli boş dönmüştü. Kandil’deki KCK yönetiminin Öcalan’a gönderdiği 7 sayfalık mektubun, örgütün bütün birimlerinin görüşleri alındıktan sonra kaleme alındığı kaydedildi. 

'Erdoğan’ın siyasi geleceği, süreci etkilemez'

Öte yandan Güney Kürdistan’da yayımlanan Kurdistan Niwê gazetesine konuşan KCK Yürütme Konseyi Eş başkanı Cemil Bayık, AKP ile CHP’nin çözüm kilidinin PKK’nin elinde olduğunu söyledi. Bayık, 'PKK olmadan Başbakan Erdoğan’ın kendini bu krizden kurtaramayacağını' söyledi: 'Bugüne kadar PKK ile hükümet arasında yapılan görüşmeler ve toplantılar, kanunsuz ve yasal dayanağı olmadan gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerin yasal dayanağı olmadığından taraflar arasında sıkıntıya yol açıyor. AKP kendini bu krizden kurtarmak istiyorsa PKK ile görüşmelerini yasal zemine dayandırıp, sorunun çözümü için demokratik adımlar atmalıdır. Bu krizden kurtulmanın başka yolu yoktur. Oslo ve İmralı’da yapılan görüşmeler, Erdoğan hükümeti ile gerçekleştirildi. Başbakan Erdoğan’ın kalması da gitmesi de bu çözüm sürecini etkilemez.' 

  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.