1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kalın: Putin sınırları yeniden çizmek istiyor
Kalın: Putin sınırları yeniden çizmek istiyor

Kalın: Putin sınırları yeniden çizmek istiyor

A+A-

 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Ukrayna krizi bağlamında Rusya’nın sınırlarını yeniden çizmek istediğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı İbrahim Kalın, Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, gündeme dair farklı konulardaki soruları yanıtladı.

Enflasyon meselesi

DW’nin haberine göre, röportajda, Türkiye'de bir yıllık enflasyon oranının resmi verilere göre yüzde 50 olarak açıklanmasına ve buna bağlı olarak Türk ekonomisinin durumuna dair soruya yanıt veren Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir ekibi olduğunu ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

İçinde bulunulan sarsıntılı dönemin geçeceğine inandığını da kaydeden Kalın, ihracatın artırılarak rekor seviyelere çıkarıldığını kaydederek, enflasyonun da azalmasını umut ettiklerini ifade etti.

Bugüne dek gazetecilerin haklarında defalarca "batacakları" öngörüsünde bulunduklarını belirten Kalın, bunun hiçbir zaman yaşanmadığını ve bu öngörüde bulunan gazetecilerin, başka bir alanda çalışmaları durumunda "on kere kapı önüne konulmuş olacağını" savundu.

Ukrayna krizi

Türkiye'nin Ukrayna krizinde nerde durduğu sorusuna ise Kalın, 21’nci yüzyılın devletleri yeni zorlu sorunlarla karşı karşıya bıraktığını belirterek, döneme uygun biçimde prensiplerin de yeniden belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

İbrahim Kalın, bir yandan Rusya’nın her talebine cevap verilmese de Moskova'yı dinlemenin şart olduğunu, Moskova'ya yönelik yaptırımların da getirisi olmayacağını ifade etti.

"Rusya'yı dinlemek ve stratejik endişelerini anlamak gerekli" diyen Kalın, "Putin, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından 30 yıl sonra sınırları yeniden çizmek ve stratejik ittifaklarını yenilemek istiyor" öngörüsünde bulundu.

Ukrayna’ya SİHA satışı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Ankara'nın Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları (SİHA) satışı ve NATO ile ilişkilerine dair de, "NATO’nun dünyanın gördüğü en başarılı ve en önemli askeri ittifak olduğunu ve Türkiye'nin de NATO'da anahtar bir üye olduğunu" belirtti.

Bu durumun Türkiye'nin Orta Asya, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika‘da başka ittifaklarla birlikte çalışmayacağı, ilaveten Rusya ve Çin ile iyi ilişkiler yürütmeyeceği anlamına da gelmediğini vurgulayan Kalın, "Herkesle arayı iyi tutmak mümkün mü?" sorusuna verdiği yanıtta, dış politikada 360 derece bakışla hareket ettiklerini ve Türkiye'nin kendine uzanmış bir el varsa bunun hiçbir zaman reddetmeyeceğini aktardı. Coğrafi konumu gereği Türkiye'nin buna mecbur da olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Ankara'nın Kırım’ın işgalini tanınmadığını ve Rusya’nın Suriye’deki rolü ile Libya'daki paralı Wagner birliklerinin varlığını onaylamadığını da belirterek, "Ancak bu nedenle hemen savaşmak zorunda da değiliz" söyleminde bulundu.

Almanya-Türkiye ilişkileri

Kalın, Almanya’nın Avrupa‘daki en önemli ülke olduğunu ancak ikili ilişkilerin olmasını istedikleri düzeyde olmadığını belirtti.

İki ülke arasındaki büyük potansiyele dikkat çeken Kalın, ulaşılacak çok sayıda ortak hedef olduğunu ve Türkiye-Almanya ilişkilerinde stratejik çıkarlar ve tarihi bakış açılarının yenilenmesine odaklanmak gerektiğini söyledi.

Türkiye'de demokrasi

Gazetenin, Türkiye'de demokrasi açısından eksiklikler olduğu ve bunun nasıl giderilebileceği sorusuna da yanıt veren Kalın,  bu konudaki en büyük sorunun HDP olduğunu ifade etti.

HDP kendini demokratik bir parti olarak lanse etmesine rağmen emirleri PKK'den aldığını savunan Kalın, bunun kabul edilemez olduğunu ve "uluslararası sosyalist dayanışmanın kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın solu desteklediğini, bunun da ciddi bir sorun ve bir körlük" olduğunu dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.