1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kalın: Erdoğan ile Trump tatlıya bağladı, ekonomik tehdit geride kaldı
Kalın: Erdoğan ile Trump tatlıya bağladı, ekonomik tehdit geride kaldı

Kalın: Erdoğan ile Trump tatlıya bağladı, ekonomik tehdit geride kaldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Beştepe'te gerçekleşen kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı.

A+A-

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Kabine Toplantısı gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

 

Kabine toplantısında ağırlıklı olarak Türkiye'nin iç ve dış güvenliği meselelerinin ele alındığının altını çizen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, terörle mücadelenin kararlıkla sürüleceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 23 Ocak'ta Rusya'ya gideceğini kaydeden Kalın ziyaretin bir gün süreceğini söyledi.

Kalın bir soru üzerine "İdlib konusunda dünkü tavrımız neyse bugün de o" diye konuştu. Suriye'deki güvenli bölgenin Türkiye'nin kontrolünde olacağını vurgulayan Kalın, ABD'nin YPG ile ilişiğini kesmesi gerektiğini yineledi.

Sözcü, ayrıca S-400 füzelerinin alımıyla Patriotların arasında bir ilişki kurulamayacağını belirtti.

Sözcü Kalın'ın açıklamasından satır başları şöyle:

'TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLI BİR ŞEKİLDE MÜCADELE EDİLECEK'

— İç ve dış tehditlerle ilgili stratejiler etraflı bir şekilde ele alındı. Dışişleri Bakanımızın da bir sunumu gerçekleşti. ABD'nin Suriye'den çekilme kararı sonrasında yaşanan gelişmeleri takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da takdim konuşmalarında Türkiye'nin iç ve dış güvenlik meselesinde hiçbir şekilde tereddüte mahal bırakmayacak şekilde kararlılıkla mücadeleye devam edileceğini belirttiler. Terörle mücadele ve Türkiye'yi hedef alan terör örgütleriyle mücadele her satıhta devam edecek. Bu PKK/YPG, FETÖ, DEAŞ olabilir. Bunlara karşı bütün imkanlar seferber edilmek suretiyle mücadele kararlı bir şekilde devam edecektir.

'23 OCAK'TA RUSYA'YA ZİYARETİ OLACAK'

-23 Ocak Çarşamba günü sayın Cumhurbaşkanımızın Rusya'ya ziyareti olacak. Burada Suriye konusu konuşulacak. Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye gelmesi bekleniyor. Bu konular netleşince sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

'İDLİB'DE GÖRECE OLARAK İSTİKRARLI ORTAM TESİS ETMİŞTİR'

— İdlib mutabakatı ve ateşkesi çerçevesinde o bölgede yaklaşık 10 km. askeri güçlerden arındırılmış bir bölge oluşturuldu. Oranın güvenliği bizim tarafımızdan sağlanıyor. Çemberin dış tarafında Ruslar, iç tarafında bizim askerlerimiz var. İdlib'te yaşayan sivillerin can ve mal güvenliğinin sağlanmalı. İdlib'de görece olarak istikrarlı ortamın bulunduğunu ifade edebiliriz. Bu Cumhurbaşkanımızın diplomatik başarısı olarak kayda geçti.

'İDLİB'DEKİ AMACIMIZ BAŞTA NE İSE BUGÜN DE ODUR'

— İdlib'deki amacımız başta ne ise bugün de odur. Oraya sıkışmış insanların can ve mal güvenliğini korumaktır. Burada Rus tarafının da rejimi bu konu hakkında uyarması ve kontrol altında tutması gerekmektedir. Bizim 12 tane askeri gözlem noktasında bulunan askerlerimiz bu güvenliği sağlamak amacında oradalar.

'BİZ DE AMERİKALILAR'A BİR KAĞIT VERDİK'

-Bolton bize 5 maddelik bir dosya verdi. Bu 5 madde ana başlıklarıyla ABD'nin buradan çekilmeyi teyit eden bir metindir. DEAŞ'la mücadele devam edecektir. Koalisyonun bir parçası olarak hava sahasında olacağını teyit eden bir kağıt. Biz de kendi kağıdımızı verdik. Çekilme kararı çerçevesinde terör örgütlerine buna DEAŞ, PYD/YPG-PKK'ya alan verilmemesinin altını çizdik. Ayrıca verilen silahların toplanması, askeri üslerin dağıtılması ya da Türkiye'ye devredilmesi konularını biz de ifade ettik. Bununla ilgili müzakereler devam ediyor. Bir kısmı kamuoyuna yansıdı.

 

'ABD ARTIK PYD/YPG UNSURLARIYLA İLİŞKİSİNİ KESMELİDİR'

— ABD'nin artık kendileri için maliyet haline gelen PYD/YPG unsurlarıyla artık ilişkisini kesme zamanı gelmiştir. Bunu Suriye'nin toprak bütünlüğü içerisinde biz yapabiliriz. Burada aradan terör örgütünü çıkartmamız halinde bu planı çok daha kolay, yerel aktörleri de devreye sokarak yapabiliriz. Bu konudaki görüşmelerimiz devam edecek.

'CUMHURBAŞKANIMIZ TRUMP'LA DÜN GECE O KONUYU GÖRÜŞTÜ, TATLIYA BAĞLADI'

— O tweet atıldıktan sonra gerekli cevapları verdik. Dün akşam sayın Cumhurbaşkanımız, Trump'la kapsamlı görüşmeyi yaptılar ve konuyu sonuca bağladılar iki lider olarak. Dünkü görüşme tonu ve genel havası itibarıyla olumlu bir görüşmedir. Sonuçta sayın Trump da bir tweet attı, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek üzere. Hazine ve Maliye Bakanımız konuyu yakından takip etmekte. Bunu geride bıraktığımızı düşünüüyoruz. Tabii ki görüş ayrılıkları olabilir. ABD'nin PYD/YPG'nin tutumunu kabul etmediğimizi söylüyoruz sürekli. Kendileri de bunu görecekler, belki biraz gecikerek.

'ABD 4 YIL SONRA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇİZGİSİNE GELDİ'

-Sayın Cumhurbaşkanımız grup konuşmasında bu konuyu paylaştı. Bu sayın Cumhurbaşkanımızın 4 yıldır gündeme getirdiği bir tekliftir. Mülteci konusunda sayın Cumhurbaşkanımız bunu dünya liderleriyle paylaşmıştır. Bu teklif kabul edilseydi 2015-16 yıllarına damgasını vuran o büyük mülteci akını yaşanmayacaktı. Birçok insan ölmeyecekti, onların hayatları kurtarılacaktı. İlk defa ABD yönetimi tarafından en üst düzeyde bunun uygulanabilir bir plan olduğu söylendi. Sayın Cumhurbaşkanımızın çizgisine geldiler. Bunun askeri, istihbari boyutu ne olacak, bununla ilgili görüşmeler devam ediyor.

 

'GÜVENLİ BÖLGENİN KONTROLÜ TÜRKİYE'NİN DENETİMİNDE OLACAK'

— Güvenli bölge 30 kilometrede yaşayan herkesi güvenceye alıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız net bir şekilde ifade ettiler. Sayın Bahçeli bu noktaya dikkat çekiyor. Burada Türkiye'yi adeta boşa çıkartacak, terör örgütlerine yeni bir fırsat alanı yaratacak bir anlaşmaya bizim onay vermemiz asla sözkonusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız grup konuşmasında ifade ettiler, buranın kontrolü Türkiye'nin olacak. Türkiye'nin askeri konuşlanmasıyla, istihbari faaliyetleriyle yerel halkın dahil olmasıyla bir güvenlik bölgesi oluşturulacak.

             

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.