1. YAZARLAR

  2. Muhammed Taha Uğurlu

  3. Kadına Şiddet Sorunsalı
Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadına Şiddet Sorunsalı

A+A-

 

Tamamen tüketim endeksli olan ve insan ilişkilerinin de bundan etkilendiği günümüz dünyasında toplumsal ahlak yapısı daha da sorgulanır hâle geldi.

Üretim ve çeşitliliğin artmasıyla doyumsuzlaşan insanoğlu, aile, arkadaş ve duygusal ilişkilerini de tüketim odaklı kurmaya başladı. Bu da ciddi anlamda ahlakî problemlerin oluşmasına yol açtı. Özellikle erkek egemen toplum yapısı malesef bu durum üzerinde oldukça etkili.

Bugünlerde sık sık gündemi meşgul eden kadın cinayetleri ve kadına şiddet, oluşan ahlakî problemlerden sadece birisi. Bir gazate sitesinin haberine göre 2019’un son 11 ayında öldürülen kadın sayısı 430 iken sadece kasım ayında ölüdürülen kadın sayısı ise 39 olarak gösterilmiş.

Bu istatistikî bilgiler gösteriyor ki bu problem ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Kendi çocuğunun gözü önünde eşine şiddet uygulayan ya da ölümüne sebep olan kişilerin bu durumları göz önünde bulundurularak caydırıcı cezaların gündem edilmesi gerekir. Bunun yanında ülkenin eğitim anlayışının ve yönteminin ya da tv programlarının ve yayınlanan dizi içeriklerinin de gözden geçirilmesi gerekir.

Çünkü insan psikolojisi çevresel etmenlerden çokça etkilenir. Özellikle insanoğlunun öğrenmeye en açık olduğu 7-18 yaş arası dönem insan gelişimi üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Ahlakî temeller özellikle bu dönemlerde atılmalıdır. Bazı tv programları ve diziler ise yaşadığımız coğrafyanın dinî ve kültürel yapısından oldukça uzakta. Bu bazı program ve dizilerin içeriğinde yer alan şiddetli aşk ve ihtiraslar, kadının cinsel obje olarak sahnelenmesi, erkeğin kadın üzerinde otoriter bir varlık olarak gösterilmesi izleyicilerin zihnine birer örtük mesaj olarak işlenmektedir. Bu da toplumsal anlamda ahlakî yozlaşmaya neden olmaktadır.

Toplumun bir kesiminin kadını meta olarak görmesi, kadına şiddetin en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda kadın-erkek rollerinde erkeğin kadından daha üstün bir durumda görülmesi yine sosyolojik bir problemdir. Kadın ve erkeğin eşit olduğu gerçeği, cahiliye dönemini sona erdiren İslam dinin insanlığa rahmet olarak gönderilmesiyle hatırlatılmış oldu. Bunu şu ayet ile net bir şekilde görmekteyiz:

“Erkekler kadıların koruyup gözeticisidirler; çünkü Allah erkeklerle kadınları farklı alanlarda üstün yeteneklerle donatmıştır.(...)” (Nisa Suresi 34)

Ayetin de belirttiği gibi erkeğin rolü kadını korumaktır. Bugün sık sık yaşadığımız kadına şiddet vakaları da hem dine hem ahlaka hem de mantığa ters düşmektedir.

       

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.