1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. KABİR VE BERZAH ALEMİ/MAARİF
KABİR VE BERZAH ALEMİ/MAARİF

KABİR VE BERZAH ALEMİ/MAARİF

A+A-

Berzah lügat’te set, engel, iki şey arasındaki perde anlamındadır. Rahman suresinin 19 ve 20. Ayetlerinde mealen şöyle buyruluyor:

 

 

“ O, birbirine kavuşmak üzere iki denizi salıverdi. (ama) aralarında bir engel (berzah) vardır; birbirlerine karışmazlar.”

Berzahın kavram olarak anlamı, ruhlar âlemi yani ölümden sonra ruhların kıyamete kadar kalacakları âlem, ya da kabir âlemi manalarına gelmektedir. Bu anlamda berzah kelimesi, Kur’an-ı Kerim’de sadece bir defa (Muminun suresi 99 ve 100. Ayetler’de zikredilmiştir:

“Sonunda onlardan biri ölümün eşiğine geldiğinde der ki; "Ya Rabb'i, beni geri çeviriniz. Ki, ihmalkâr davrandığım konularda iyi ameller işleyeyim. "Asla. Bu söz, boş yere söylenmiş yararsız bir lâftır. Yeniden dirilecekleri güne kadar onların önünde geçit vermez bir engel (berzah) vardır.”

‘Berzah’ kavramı hadislerde de bu anlamda zikredilmiştir. Bir hadiste, “Berzah, insanın öldüğü andan kıyamet gününe kadar kalacağı kabir hayatıdır” denilmektedir.

İfade edilen hususlardan berzahın sözlük ve ıstılahi anlamı vüzuha kavuşmuş, berzahın gerçekte kabir hayatı olduğu anlaşılmış bulunmaktadır. Elbette kabir alemini, müşahede ettiğimiz maddi kabir olarak yorumlamamak gerekir. Hadislerde bu hususa açıklık getirtilmiştir:

“Berzah, kabir âlemidir ve o da dünya ile ahiret arasında var olan sevap, mükâfat ve cezalandırmadan ibarettir.”

Bu bakımdan rivayetlerde “kabir âlemi” veya “kabir”le ilgili zikredilen tüm özellikler ve hususlar gerçekte berzah alemi ile ilgilidir. Bu nedenle “berzah”, “kabir”, “berzah âlemi” veya “kabir âlemi” kavramlarını eş anlamda birbirinin yerine kullanmak mümkündür.

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.