1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Kabine Revizyonu Dünya Basınında
Kabine Revizyonu Dünya Basınında

Kabine Revizyonu Dünya Basınında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'ın dün kabinesinde 10 bakanı değiştirerek geniş çaplı bir revizyona gitmesi dünya basınında önemli yankı buldu. Amerikan Washington Post gazetesi, \"İstifa sonrası hükümette revizyon\" başlığını attı. Alman Die Welt gazetesi

A+A-

NEW YORK TIMES: BÜYÜK KRİZ

Amerikan New York Times gazetesi, hükümetteki revizyona geniş yer verdi. Türkiye'de 3 bakanın birden istifa etmesinin başlı başına büyük bir kriz olduğunu iddia eden Amerikan New York Times gazetesi, Bakan Bayraktar'ın Erdoğan'a karşı beklenmedik çıkışını şu sözlerle değerlendirdi: "Bu tavır, bir anda yürütülen soruşturmanın önemini daha da artırdı."

WASHINGTON POST: İSTİFA SONRASI HÜKÜMETTE REVİZYON 


Haberde, dün istifa eden üç bakanın, oğlunun yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındığı ifade edildi. İstifa eden üç bakanın kendilerine yöneltilen suçlamaları reddettiği vurgulandı. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2008'de partisinin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması girişiminden bu yana en büyük siyasi krizle karşı karşıya olduğu ileri sürüldü.

 

DER SPIEGEL: ERDOĞAN KABİNENİN YARISINI DEĞİŞTİRDİ

Türkiye'de İslamcılar arasında bir iktidar savaşı yaşandığını iddia eden Der Spiegel, 6 ay önce Türkiye'de sokakta yaşanan çatışmanın bu kez savcılık-polis ve parti merkezleri üçgeninde yaşandığını savundu.

WELT: ERDOĞAN İSTİFALAR SONRASI KABİNENİN YARISINI DEĞİŞTİRDİ
Erdoğan'ın kabinesindeki 26 bakandan 10'nu değiştirdiğini vurgulayan Die Welt, AB Bakanı Egemen Bağış'ın da koltuğunu kaybeden bakanlar arasında yer aldığını belirtti. Haberde, Egemen Bağış'ın yolsuzluk operasyonunda ismi geçmesine rağmen, diğer 3 bakanın yaptığı gibi istifa etmediği de hatırlatıldı. Bağış'ın Başbakan Angela Merkel'e karşı sarf ettiği sözler nedeniyle Türk-Alman ilişkilerine zarar verdiği de ileri sürüldü.

GUARDIAN: BAKANDAN İSTİFA ÇAĞRISI

AK Parti hükümetinden üç bakan görevlerinden istifa ederken, Erdoğan Bayraktar Başbakan Erdoğan’a aynısını yapma çağrısında bulundu. Kabine değişikliğine giden ve meydan okuyan bir tavır sergileyen Tayyip Erdoğan, istifa eden ve yerel seçimlerde adaylığını koyan 10 bakanın yerine yenilerini atadı.

İstifa eden bakanların oğulları, 17 Aralık’ta başlatılan soruşturma kapsamında gözaltında bulunurken, Halkbank’ı da kapsayan rüşvet ve yolsuzluk skandalı soruşturmasında birçok kişi gözaltına alındı. İstifasını NTV’de açıklayan Bayraktar, Başbakan’ın da istifa etmesi gerektiğini söyledi. Guardian’a konuşan Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Koray Çalışkan, “İstifalar çok geç ve zor geldi. Demokrası adına bir değerleri yok” ifadesini kullandı.

AP: ERDOĞAN'IN 11 YILLIK İKTİDARI SALLANTIDA 


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler istifalarını açıklamayla duyururken, Şehir ve Çevrecilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, NTV canlı yayınında istifasını duyurdu. Bayraktar, Erdoğan’ın da görevini terk etmesi gerektiğini söyledi. Her üç bakan, yolsuzluğa karışmadıklarını iddia etti.

BBC: BAKANLAR İSTİFALARINI VERDİ

İstifasını açıklayan bakanlardan Erdoğan Bayraktar, Başbakan Erdoğan’ın da görevini bırakması çağrısı yaptı. Bayraktar, Zafer Çağlayan ve Muammer Güler, oğullarının gözaltına alınmasının ardından istifalarını açıkladı. Polis, İran’a yapılan yasadışı para transferleri ve inşaat ihalelerinde yolsuzluk iddialarını araştırıyor. İstifalarında yolsuzluğa karışmadıklarını öne süren her üç bakan, Salı gecesi Erdoğan’ı Pakistan dönüşünde karşılamış ve beraber halkın karşısına çıkmışlardı.

NTV’ye telefonla bağlanan Bayraktar, istifasını açıklarken, başbakanın da istifa etmesi gerektiğini savundu. Erdoğan’a en son darbe, eski içişleri bakanı ve milletvekili İdris Naim Şahin’in istifasını duyurması oldu. Erdoğan, yaşanan istifaların ardından geç saatlerde kabine değişikliğine gitti.

EL CEZİRE: ERDOĞAN SKANDAL KARŞISINDA KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ

Erdoğan’ın yolsuzluk iddiaları sonrası gelen istifaların ardından kabine değişikliğine gittiği gün, hükümet karşıtı göstericiler polisle çatıştı. Erdoğan, giderek büyüyen skandal karşısında 10 bakanını değiştirirken, dün yaptığı açıklamada AB’den sorumlu bakan Egemen Bağış da dahil olmak üzere adalet, ulaşım, aile, spor ve sanayi bakanlıklarında da değişikliğe gitti.

Kabine değişikliği, Salı günü değişimin kaçınılmaz olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapılan toplantının ardından geldi.

TELEGRAPH: YOLSUZLUK SKANDALI TÜRK BORSASINI VURDU


Erdoğan hükümetinin güvenini sarsan bakanlık istifalarının yaşandığı gün, İstanbul borsası da ciddi bir düşüş yaşadı. Üç bakanın istifa ettiği ve bir tanesinin Erdoğan’ı da istifaya çağırdığı gün, Borsa İstanbul’da sarsıntı yaşadı.

Devlete ait Halkbank’ı da kapsayan rüşvet ve yolsuzluk iddiaları büyürken, lira dolar karşısında güç kaybetmeyi sürdürdü.

REUTERS: ERDOĞAN KABİNESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Yolsuzluk iddiaları 11 yıllık iktidarına hiç olmadığı kadar büyük bir tehdit doğuran Recep Tayyip Erdoğan, üç bakanının istifasının ardından kabine değişikliğine gitti. Erdoğan, AB’den sorumlu bakanı Egemen Bağış’ı görevinden alırken, kabinede yer vermediği Bağış’ın yerine Mevlüt Çavuşoğlu’nu atadı. 

Üç bakan dün erken saatlerde istifasını sunarken, ikisi sürmekte olan soruşturmanın asılsız suçlamalara ve komplo teorilerine dayandığını savundu. NTV’ye konuşan Erdoğan Bayraktar ise Erdoğan’a istifa çağrısı yaptı. Bayraktar, ‘Türkiye’nin refahı ve çıkarı için Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğini’ söyledi. Tayyip Erdoğan, görevini bırakan ve yerel seçimlere katılacak bakanların yerine 10 yeni isim atadı. Skandalın Noel vaktine rastlaması, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda darbe almasına neden olurken, lira dolara karşı değer kaybetmeye devam etti. Erdoğan, tüm yaşananların ardından etkilenmemiş bir görüntü sergiledi.

17 Aralık’ta Halkbank genel müdürünün de aralarında bulunduğu onlarca kişinin rüşvet ve yolsuluk soruşturması kapsamında gözaltına alınmasıyla patlak veren skandala, Erdoğan polis müdürlerini değiştirerek cevap verdi. Yargı sistemiyle devam eden kan davası, sokaklara taşan protestoları tekrar başlatırken, yabancı yatırımı da baltaladı.

ntvmsnbc

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.