1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İzzettin Yıldırım Şehadetinin 9. Yılında Anıldı
İzzettin Yıldırım Şehadetinin 9. Yılında Anıldı

İzzettin Yıldırım Şehadetinin 9. Yılında Anıldı

A+A-

“Şehadetinin 9. Yılı Vesilesiyle Risale-i Nur’u ve Abid, Fazıl ve Şehid İzzettin Yıldırım’ı An(la)ma Programı” başlığı ile 11.04.2009 günü Ankara Harikalar Diyarı Nikah sarayında düzenlenen programa konuşmacı olarak Zehra Eğitim ve Kültür Derneği başkanı Zekeriya Özbek, Mazlumder eski başkanlarından Yılmaz Ensaroğlu, Durham Üniversitesi Politik Ekonomi Kürsüsünden Dr. Mehmet Asutay, Osman Tunç ve Abdullah Şahin konuşmacı olarak katıldı.

Programa Kur’an-ı Kerim okunarak başlandı.

Hayat Der başkanı Av. İbrahim Topçu’nun konuşmasının ardından oturuma geçildi.

Oturum başkanı Osman Tunç ilk olarak Dr. Mehmet Asutay’a söz hakkı verdi.

Asutay, İzzettin Ağabeyi yâd etmekten memnuniyetini dile getirdikten sonra, yaralı bilinç kavramı üzerinden İzzettin Yıldırım sonrası durumu ve onun unutulmaması gerekliliğini dile getirdi.

İkinci olarak konuşan Yılmaz Ensaroğlu’da Zehra Vakfı’nın İzzettin Yıldırım sonrası durumuna eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşarak, Yıldırım’ın hayatından örneklerle Zehra Vakfının misyonunun ondan sonra da yaşatılması gerekliliği üzerinde durdu.

Abdullah Şahin ise Medresetuz’Zehra ile başladığı konuşmasına, İzzettin Yıldırım’ın da üstadına yapılan haksız ithamlarla karşı karşıya kaldığını ve Yıldırım’ı fikirlerinden dolayı suçlayan cemaatlerin, günümüzde, suç konusu yaptıkları fikirleri kendi misyonlarının içine aldıklarını ve bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını risale-i nur’un Kürtçeye tercüme edilmesi çalışmalarını örnek vererek anlattı.

Zehra Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Zekeriya Özbek ise bu zamanın farz vazifesi olarak İttihad-ı İslam bağlamında alem-i islamın geleceği ile ilgili konuşma yaptı.

Programa çeşitli illerden gelen davetliler, konuşmaların ardından, çocuklardan Kur’an ve şiir, Şair ve Yazar Müştehir Kararkaya’dan şiir, grup Mavera’dan da Türkçe ve Kürtçe ilahi dinlediler.

Programa gösterilen ilgi organizatörleri memnun ederken, dinleyicilerde içerik ve organizasyonu taktir ettiler.

Dernek, Şehid İzzettin Yıldırım’ın her yıl anılarak dava ve duruşunun yaşatılmaya ve sonraki nesillere aktarılmaya çalışılacağını belirtti.

gazetekurd

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.