1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İzin büyük yerdenmiş
İzin büyük yerdenmiş

İzin büyük yerdenmiş

A+A-

Ergenekon davası kapsamında tutuklanarak Kandıra Cezaevi’ne konulan emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’a Türk Silahlı Kuvvetler adına yapılan ziyaret izninin arkasında Adalet Bakanlığı çıktı. Ziyaretle ilgili soruşturma isteyen Mazlum-Der Kocaeli Şubesi yöneticisi Nigar Gümrükçüoğlu, TSK’nın görüş için Kocaeli Savcılığı’na başvuru yaptığını, onay çıkmayınca da Adalet Bakanlığı’ndan izin aldığını söyledi.

SORUŞTURMA İSTENDİ • İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der), Korgeneral Galip Mendi’nin 3 eylülde yaptığı ziyaretle ilgili geçen hafta Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı ve ziyaret tarihinde Kandıra F Tipi Cezaevi’nden sorumlu savcı hakkında Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Başvuruda “Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklu bulunan emekli orgeneral Şener Eruygur ve emekli orgeneral Hurşit Tolon’u TSK adına ziyaret etmiş bulunan Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi’ye izin vermiş olduğu, bu izin kararının evrensel hukuk normlarına, Anayasa Mahkemesi’nin hukuk devleti anlayışına, AİHM’in hukukun üstünlüğü ilkesi kriterine ve anayasanın 10. maddesine aykırı bir işlem olduğu gibi bu kararı ile 5237 sayılı yasanın 257. maddesinde tanımı yapılmış bulunan ‘görevi kötüye kullanma’ suçunu işledikleri açıktır” denilerek, şüpheliler hakkında idari ve cezai soruşturma yapılması istendi.

“NEDEN İZİN VERİLDİ” • Korgeneral Galip Mendi’ye hangi nedenlerle izin verildiğini öğrenmek amacıyla da Mazlum-Der Kocaeli Şube yöneticisi Nigar Gümrükçüoğlu, bilgi edinme yasası çerçevesinde Kocaeli Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne genel merkezden farklı olarak ikinci bir başvuruda bulundu. Nigar Gümrükçüoğlu, Mazlum-Der Genel Merkezi’ni bilgilendirdiklerini belirterek, cezaevi savcısıyla aralarında geçen konuşmayı şöyle anlattı: “Kocaeli Cezaevi Savcılığı’na bilgi edinme yasası kapsamında başvuruda bulunduk. Ayrıntıları ile anlatacak olursak Savcı yanında iki stajer avukat olduğu halde bizleri oturtarak dilekçelerimizi inceledi ve Savcılığın bilgi edinme kanunundan sorumlu olmadığını, yani adliye ile ilgili işler hakkındaki bilgilere Adalet Bakanlığı’nın bilgi edinme biriminden ulaşılacağını ifade ederek, kendilerinin muaf olduğunu söyledi.”

İZNİ BAKANLIK VERMİŞ • Mazlum-Der şube yöneticileri, savcılarla yaptıkları temasa ilişkin şunları anlattı: “Şube yöneticileri savcılarından birinin ‘Tabi şu an resmi bir açıklama yapmıyorum ama açık söyleyeyim ki ben bu suç duyurusundan memnun kaldım. Mehmet Altan’ın yazdıkları da beni memnun etti. Çünkü bir sürü insan beni arayarak Savcı Bey neden izin verdiniz vs diye soruyor. O izni biz vermedik. O gün zaten ben izinliydim. Yerime bakan arkadaş da bu izni vermemiş. İzin verilmeyince başsavcıya durum aksetmiş. Başsavcımızda bu izni vermemiş. Savcılıktan izin alamayınca onlar da Adalet Bakanlığı’ndan bu izni almışlar. Bu suç duyurusu sonucunda bizde aklanmış olacağız üzerimizdeki baskı azalacak ve izni kimin verdiği anlaşılacak, bu sebeple de bundan memnunum’ ifadesini kullandı.”

kaynak:taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.