1. YAZARLAR

  2. M. Şakirê Koçer

  3. İyisimi, İki Tarafta Harakiri Yapsın
M. Şakirê Koçer

M. Şakirê Koçer

Yazarın Tüm Yazıları >

İyisimi, İki Tarafta Harakiri Yapsın

A+A-

Japonlarda bir adet var. Herhangi bir devlet yetkilisi yada bir komitenin, aygıtın, örgütün, kurum ve kuruluşun başında bulunan, veya bir aile reisi, bir işten sorumlu herhangi biri, kendi sorumluluğunda, kendi yetkisinde, kendi işinde, görevinde başarısız olunca kendi karnına hançeri saplar. Kendi canına kıyarak kendisini fesh eder ve buna '' Harakiri'' denir. Bu onların inancında yapılması gereken son görevdir. Bu eylem, onlara göre kendi onurlarını kurtarma operasyonudur.

Sözü yıllar boyunca hayatımızı karartan ve hayat ağacımızın köküne kibrit suyu döken, şu kirli, irinli, kanlı ve soysuz savaşa getirmek istiyorum. Soysuz savaş diyorum, çünkü soylu savaşlar da olur. Ve bunlar tarih içinde mevcutturlar. Çünkü, soylu savaşların haklı gerekçeleri olur. Çünkü, soylu savaşların Allah katında indirilmiş bir delili olur, bir mesnedi olur. Zalime, zorbaya, işgalciye karşı savaşan taraf, zalim olmaz, istila etmez, başkasının hakkına tecavüz etmez. Kendi hakkını, hukukunu, malını, mülkünü, canını, namusunu savunur ve bu gerekçelerle sipere yatar.

Eğer Allahın mülkünde, bir savaşa karar verilecekse ve Allahın yaratmış olduğu canlara kıyılacaksa, doğal olarak bu savaş kararlarının Allah a danışılması, onun rızasına, iznine ve ruhsatına tabi kılınması gerekmiyor mu? Yoksa bu ölüm kalıma, bu yok oluş ve varoluş işine ve insanlığın kozmik gelecek riskini bünyesinde barındıran ameliyeye nasıl cesaret edilip karara bağlanabilir? Savaş ki, bir büyük insanlık, hak ve hukuk davasında baş vurulması gereken en son çaredir.

Haklı savaşların kurallarını ancak ve ancak Allah belirleme hakkına ve yetkisine sahiptir. Çünkü mülk te onun, can da onun, mal da onun.

Aksi takdirde, mülke, mala, cana ve Dünya ya haydutlar hükmeder. Savaş cinayet olur, işgal olur, tecavüz olur, hayat binasının yıkımı, canların kıyımı ve kırımı olur. Filler savaşır çimenler ezilir, develer kavga eder karıncalar ezilir. Filin züccaciye dükkanına girdiği gibi, düzenin, nizamın, imtizamın ve asayişin hercümerci olur.Bu günkü dünyada yaşanan savaşların aynısı olur. Ortadoğuda yaşananların aynısı olur. Türk-Kürt, Şii-sünni ve benzerlerinin arasında yaşanan savaşların aynısı olur ve hayat kaosa terk edilir.

Memleketimizdeki haydut tarafların, yıllarca halkımızın başına bela ettiği ruhsatsız savaşın son bilançosu, '' Qıleban katliamı, tam otuz altı can, ekmek davası için karlı ve sarp yollarda gezinen gencecik canlar, köylü mustazaf Kürt gençleri. Amerikanın istihbaratı çerçevesinde kullanılabilme iznine bağlı olan savaş uçakları tarafından boşaltılan bombalarla küle dönüştürülen otuz altı beden. Sonra özrü kabahatinden büyük açıklamalar. Türk Devleti Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik '' Evet bu olmuş bir olaydır. Bu savaş zaiyatıdır. Operasyonlar devam edecek.'' Tamamen imandan, dinden, ahlaktan, vicdandan, Allah korkusundan yoksun ve talihsiz açıklamalar. Diğer taraftan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş '' Devlet özür dilesin, şunu yapsın, bunu yapsın.'' Sormak gerekmez mi? Ne özrü? Bin kere özür dilese ne yazar. Hadi sizin gibi yeminliler bu özre kıymet biçer, acaba o hunharca katledilen gençlerin anaları, babaları, bu özre kıymet biçer mi? Acaba caniler Allah a nasıl hesap verecek? Acaba Kürt halkı sizin bu ucuz açıklamalarınızı yutar mı?

Türk Devleti de, PKK (Kürdistan İşçi Partisi) de, uzun yıllardır ruhsatsız ve meşru olmayan, haydutça bir savaşla nice masum canlara kıydılar. Nice iradesine ipotek konulmuş asker, gerilla ve halktan insanlar haksız yere öldürüldü. Nice evler yıkıldı, ocaklar söndü, köyler yakıldı. Artık bu iki ruhsatsız ve gayri meşru tarafın, insanlık, barış, huzur ve kurtuluş adına, hak, hukuk ve adalet adına, vicdan ,merhamet, şevkat ve ahlak adına , kardeşilk adına , hoşgörü ve sevgi adına, ne söyleyecek bir sözleri, ne yapacak bir işleri kalmıştır.Ne Türk Devleti nin, ne de Kürdistan İşçi Partisi nin(PKK) artık halkı yönetmek ve onlara vekalet etmek babında hiçbir yetki ve ehliyetleri kalmamıştır. Zaten daha önce de yoktu. Rejimleri, ideolojileri ve zihniyetleri Allah'a, peygambere, Kuran'a, İslam'a ve İslam Şeriatına dayanmadığı için batıldır, merduttur ve gayri meşrudur. İyisimi kendi devletlerini ve örgütlerini fesh etsinler. Onurlu bir Japon gibi harakiri yapsınlar, bundan fazlası onların ruzi mahşerde Allah a verecekleri çok çetin bir hesapları var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.