1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İyi uyu, gecikme ve başını örtme!
İyi uyu, gecikme ve başını örtme!

İyi uyu, gecikme ve başını örtme!

A+A-

Bir milyon 351 bin adayın gireceği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), 14 haziran pazar günü saat 09:30"da, Türkiye"de ve KKTC"nin başkenti Lefkoşa"da gerçekleştirilecek. Bu yıl son kez yapılacak ve üç saat 15 dakika sürecek olan sınavın soru ve cevapları aynı gün saat 15:00"te ÖSYM"nin internet sayfasında; sonuçları ise temmuz ayının ortalarında açıklanacak.

Sınava sayılı günler kala adaylara yönelik açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS sorularının geçen yılki ile aynı zorluk düzeyinde olduğunu belirtti. Bazı soruların zor gelmesi durumunda endişe edilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yarımağan sınava girecek adaylara şu öneri ve uyarılarda bulundu:

-
 Özellikle büyük şehirlerde yaşayan adaylar, sınava girecekleri binayı sınavdan önce mutlaka görmeli.

-
 Adaylar, sınavdan önceki birkaç günü dinlenerek, televizyon seyrederek, açık alanlarda gezerek geçirmeli.

-
 Sınav günü adaylar en geç 08:30"da sınava girecekleri yerlerde olmalı.

-
 Bina içine kesinlikle cep telefonuyla girilmemeli.

-
 Sınava “başı açık şekilde” gelinmeli.

-
 Sınav başladıktan sonra çevreden soyutlanarak ve heyecanlanmadan sorular cevaplandırılmalı.

-
 Kopya olaylarına karşı duyarlı olunmalı.

Geçen yıllarda olduğu gibi görme engelli adayların her birinin ayrı salonlarda, işitme ve fiziksel engelli adayların ise bir arada sınava gireceğini belirten Prof. Dr. Yarımağan, görme engelli adaylara iki görevlinin yardımcı olacağını ve yarım saat ek süre tanınacağını hatırlattı. Yarımağan, adayların sınav kitapçığında her biri 30"ar sorudan oluşan sekiz testin tamamını cevaplandırmak zorunda olmadıklarını dile getirerek şöyle konuştu: “Meslek yüksekokulları ve bazı lisans programları ile Açıköğretim Fakültesi"ne gitmek isteyenlerin sınavın birinci aşamasında bulunan 120 soruyu yanıtlamaları yeterli. Lisans programlarına yerleşmek isteyen adayların bu 120 soruya ek olarak 60 soru daha yanıtlamaları gerekli. Ön lisans programlarına yerleşebilmek için asgari 145, lisans programlarına girebilmek için de 165 puan alınmalı.”

Türban Danıştay"dan dönmüştü

Milli Eğitim Bakanlığı"nın başörtülü öğrencilerin sınavlara girebilmesinin önünü açan değişiklik daha önce Danıştay"dan Eğitim-Sen"in başvurusuyla dönmüştü. Milli Eğitim Bakanlığı"nın Merkezi Sistem Sınav Yönergesi"nin 11. maddesinin “Tüm sınav görevlilerinin, yürürlükteki mevzuata uygun kılık ve kıyafet ile görevlerine gelmelerini, örgün ilk ve orta öğretim kurumlarında öğrenim gören adayların merkezi sistem sınavlarına başı açık, temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle girmelerini sağlamak” şeklinde yer alan (i) bendinden “başı açık” ibaresini çıkartma girişimi, Danıştay"da açılan davalarla engellenmişti. Danıştay iptal kararının gerekçesinde söz konusu değişiklikle “başı açık"" ibaresinin çıkarılarak, yürürlükteki diğer mevzuat hükümlerine ve yargı kararlarınca da sabit olan kılık kıyafet koşullarına ilişkin düzenlemelerin göz ardı edildiğini belirtti. Danıştay 8. Dairesi"nde alınan karara bakanlık itiraz etmiş, ancak Danıştay bakanlığın bu itirazını da reddetmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.