1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ‘İYİ ÇOCUK’LAR YENİDEN İŞ BAŞINDA MI?
‘İYİ ÇOCUK’LAR YENİDEN İŞ BAŞINDA MI?

‘İYİ ÇOCUK’LAR YENİDEN İŞ BAŞINDA MI?

A+A-

Güneydoğu’da halkın bir arada olduğu alanlardaki şüpheli patlamalar sürüyor. Halkın bir açıklama beklediği yetkililerse adeta susmaları tembihlenmiş gibi sessizliklerini sürdürüyor.

Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde meydana gelen patlamalarla ilgili Şırnak Barosu dün bir açıklama yaptı. Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan Elçi halkın meydana gelen patlamalardan sonra  ‘Yeni bir Şemdinli olayı mı yaratılmaya çalışılıyor?’ diye korktuğunu belirtti.

Şırnak’ın İdil ilçesi’nin Sulak Köyü Elcani mezrasında meydana gelen ve 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya bir havan mermisinin neden olduğu iddia edilmişti. Köylülere göre havan mermilerinden biri düğün alanının yakınına, diğer ikisi ise dere kenarına düştü.

İdil’deki olaydan iki gün sonra benzer bir patlama Cizre’de yaşandı. 3 kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın resmi aracın geçtiği sırada meydana geldiği iddiaları akılları karıştırdı. Düğüne katılanların iddialarına göre patlama, Kürtçe “Oramar” şarkısı çalınırken meydana geldi. Düğün konukları ve tanıklar patlama sırasında yakınlardan bir resmi aracın geçtiği öne sürdü.

Cizre’deki olayların meydana geldiği 25 Mayıs akşamı  patlama yerinde incelemelerde bulunan Şırnak Valisi Ali Yerlikaya faillerin bulunması için gerekli araştırmanın yapılacağını belirtmişti. Ancak Şırnak Valiliği şimdiye kadar bu konuda herhangi bir açıklama yapmış değil.

Yeni bir Şemdinli olayı mı yaratılmaya çalışılıyor?

Patlamalarla ilgili Şırnak Barosu adına  basın açıklaması yapan baro başkanı Nuşireyan Elçi, 25 Mart’ta Cizre’de Kırmızı Medrese yakınında meydana gelen patlamanın ve bir ay sonra yine Cizre Otogarı’nda meydana gelen patlamanın kafaları karıştırdığını belirtti. Elçi, aynı gün İdil’e bağlı Elcani Köyü’nün Gülbahçe Mahallesi’nde de yine bir düğün esnasında patlama olduğunu ve bu olaylar sonucunda yaralanan insanların ölümden döndüğünü ifade etti.

Açıklama yaptığı sırada Silopi’nin bir mezrasında yine bir çobanın koyunlarını otlattığı alanda başka bir patlamanın meydana geldiği haberini aldıklarını belirten Elçi durumun korkutucu olduğunu, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ve faillerin mutlaka açığa çıkması gerektiğini söyledi.

‘İkinci Susurluk’ olarak adlandırılan Şemdinli olayı öncesinde de, ilçe merkezinde pek çok kez bombalama olayı meydana geldiğini, onlarca kişinin yaralandığını ve ciddi mal kayıpları oluştuğunu hatırlatan Elçi, Umut Kitabevi’nin bombalanmasının faillerinin keşif sırasında üzerlerine ateş açılan Şemdinli halkının sağduyusu neticesinde  derinlemesine inilemese de tespit edildiğini vurguladı. Av. Nuşirevan Elçi patlamalarla ilgili şunları ifade etti:

“Bombalama alanları olarak düğün gibi yoğun kalabalığın olduğu alanların seçilmesi, halkta ‘yeni bir  Şemdinli olayı mı yaratılmaya çalışılıyor?’ sorusunu oluşturmuştur. Çabamız bu olayların faillerinin, Şemdinli’de olduğu gibi olaylar çığırından çıkmadan tespit edilmesidir. Son günlerde gündemi işgal eden telekulak olayları ile birlikte değerlendirildiğinde bu bombalama olaylarını, Ergenekon türü yapılanmalarla ilişkilendirmek her halde komplo teorisi olarak düşünülemeyecektir."  

"Hiç kimse bu olayların tesadüf olduğu aldatmacasıyla insanlarımızı kandırma aymazlığını göstermesin. Şiddeti kendi çıkarlarını korumak için meşru gören karanlık kesimler, kanlı oyunları için mekan olarak bölgemizi seçmektedirler.

Bir kez daha dile getiriyoruz ki, Kürt sorununun çözümsüz bırakılması, demokratik adımlar atılamaması, Hükümetin iyileştirme paketleriyle çıkardığı yasaları tekrar tekrar değiştirip eski haline getirmesi, demokrat tüm kesimlerle adeta kavgalı hale gelmesi sebebiyle karanlık güçlerin eli kuvvetlenmektedir. Hükümet devlet organları ile ağız dalaşını bırakıp asıl yapması gereken görevlerini yerine getirmelidir.”

Yeni bir Şemdinli olayının yaratılmasından endişe ettiklerinin altını çizen Elçi, “Şırnak barosu olarak bu olayların aydınlatılması için üzerimize düşen her türlü görev ve sorumluğu sonuna kadar yerine getireceğimizi, faillerin bulunması ve yargı önünde hesap vermesi için olayların takipçisi olacağımızı dile getiriyor, tüm kesimleri bu konuda özen ve sağduyuya davet ediyoruz” dedi.
Rıdvan Ediş - Emin Dilovan Kınay Şırnak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.