1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İşte Ersever cinayetinin şifreleri!
İşte Ersever cinayetinin şifreleri!

İşte Ersever cinayetinin şifreleri!

A+A-
"Ersever ve evinde kaldığı Kemal Sadık Uzuner"in araç telefonu görüşmelerinin detayları çıkarılırsa cinayet çözülür ama bu yapılmadı"

JİTEM davasında yaptığı tanıklıkla devletin yıllarca varlığını inkar ettiği yapılanmayı deşifre eden Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, ifadesinde Cem Ersever cinayeti ile ilgili de çarpıcı bilgiler verdi. Ersever"in kullandığı araç telefonunun öldürüldükten sonra “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım"a geçtiğini söyleyen Avcı, Ersever"in, birlikte hareket ettiği Mustafa Deniz"in, Ankara JİTEM"e yaptığı “Evde patlayıcı saklıyor” ihbarından sonra öldürüldüğünü, ancak Mustafa Deniz"in de birlikte Ersever ile birlikte öldürüldüğünü anlattı.

Edirne 1. Ağır ceza Mahkemesi"nde ifade veren Avcı, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım"ı, Elazığ-Tunceli hattında jandarmaya mahalli olarak bilgi veren bir kişi olarak tanıdığını belirterek, Ersever cinayeti ile çarpıcı bilgileri şöyle anlattı:

PATLAYICILAR ŞOFÖRÜN EVİNDE: Bir gün Alparslan Ertuğ isimli tanımadığım biri yanıma gelerek özel görüşmek istedi. Cem"in İstanbul"a kendisinin yanında çalışmak için geldiğini söyledi. Cem"in bölgede olduğu dönemde topladığı doküman, patlayıcı maddeler ve silahları, güvendiği Ali Balkan Mete"nin şoförü Kemal Sadık Uzuner"in Keçiören"deki evine bıraktığını söyledi. Ersever"in Ankara"ya duruşmaya gittiğinde o malzemeleri de teslim alacağı, bu sebeple bir minibüsü refakatine verdiğini ancak Cem"in önce malzeme almaya gittiğini, kendisinin gönderdiği şoförü Cem"in Keçiören"e götürmediğini söyledi. Cem"in minibüs şoförüyle Kızılay"da 12.00"de verdiği randevusuna gitmediğini ve duruşmaya da katılmadığını anlattı. Cem"den endişelendiğini ve Cem"in daha önce “Hanefi"ye güvenebilirsin” dediğini söyledi.

EMNİYETE BASKIN: Ankara İstihbarat Şube müdürü Abdurrahman Toygar"ı aradım, Sadık"ın telefonunu vererek ilgilenmesini istedim. Polis, Sadık"ı telefonla çağırıyor ve Cem"i soruyor. O da Cem"in iki kişiyle Lada arabayla geldiğini, malzemeleri aldığını, saat 11.00 gibi ayrıldığını söylüyor. O sırada jandarma istihbarat görevlileri emniyete, “Bizim istihbarat elemanımızı nasıl alırsınız, deşifre edersiniz” diyerek baskın bir tutumda bulunuyorlar. Polis de Sadık"ı bırakmak zorunda kalıyor. Bu kez de Emniyet görevlileri Mustafa Deniz"i çağırarak, durumu anlatınca, Mustafa Deniz de polisin bilgisi dahilinde Kemal Sadık"ı arıyor. Kemal Sadık"ın, “Gel” demesi üzerine evine gidiyor. Bir daha haber alınamıyor. Cem"in kaybolduğunu öğrenen Neval Boz da Sadık"ı aradıktan sonra aynı eve geliyor. Bir daha Neval"den (itirafçı, Ersever"in sevgilisi) de haber alınamıyor. Ankara çıkışında üçü de ölü bulunuyor.

İHBAR ETTİ, ÖLDÜRÜLDÜ: Avcı olaydan sonra karşılaştığı Ertuğ"un kendisine Cem"in öldürülmesi olayını çözdüğünü ifade ederek şöyle dedi: “Cem bulunduğunda üzerinde kadife pantolon varmış. Cem, Ankara"ya duruşmaya gittiği için yanına takım elbise almış, bunu Sadık"ın evinde değiştirecekmiş. O evden çıkmış olsaydı üzerinde takım elbise olurdu. Yani Cem"in Kemal"in evinden çıkmadığını, Mustafa ve kızın da aynı şekilde bu şahsın evinde ya da buradan kaçırılarak öldürüldüğünü bana söyledi. Mustafa Deniz, Cem"in çılgın bir yapısı olduğunu bildiği ve Kemal Sadık"ın evine beraber koydukları patlayıcıları kullanabilir endişesi ile JİTEM karargahına giderek, patlayıcıların yerini anlatıyor. Tahminimce JİTEM Ali Balkan Mete üzerinden Sadık ile irtibata geçerek, önce malzemeleri alıp, daha sonra Cem, Mustafa ve Neval"i öldürüyor. “

Avcı, Ersever"in gizlilik gereği 0522 kodlu araç telefonunu, ”Cem öldükten sonra yaptığımız araştırmada, kullandığı telefonunun Yeşil"e geçtiğini tespit ettik. Yeşil o sıralar JİTEM ajanıydı. Daha sonra telefon Mahmut Yıldırım tarafından kullanılmıştır “ dedi.

Ersever güvenlik şirketi kuracaktı

Ersever"in Ankara"ya atanmasından sonra itirafçı Ali Ozansoy ve Mustafa Deniz ile birlikte “milleti bilinçlendirmek” için yayınevi kurduklarını, ancak sonuç alamadıklarını anlatan Avcı, Aydınlık Dergisi"ne Mahmut Yıldırım ve jandarma görevlilerinin kanunsuz faaliyetlerini anlatınca jandarmanın hakkında dava açtığını söyledi. Ersever"in Alparslan Ertuğ ile birlikte güvenlik şirketi kurmak için Neval Boz"la (itirafçı, Ersever"in sevgilisi) İstanbul"a geldiklerini belirtti.

"Cinayet çözülür"

Hanefi Avcı, Cem Ersever öldürüldükten sonra Kemal Sadık"ın araç ve ev telefonu ile yapılan görüşmelerin detaylandırılması halinde cinayetin açık şekilde çözeleceğini söyledi. Avcı, ” Ancak ben Ankara DGM Savcılığına ve jandarmanın kurduğu tahkikat komisyonuna hem Cem"in hem de Kemal Sadık"ın telefon numaralarını vermiş olmama rağmen bu hususta son alıcı bir çalışma yapılamadı. Halen de söz konusu vaka bir faili meçhul olarak tutulmaktadır “ dedi.

Avcı, ifadesinin sonunda, ”Susurluk"tan sonra Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, “olmayan bir teşkilatın olduğunu” söylediğim gerekçesiyle benden şikayetçi oldu. Ben, Cem Ersever"e JİTEM Grup Komutanı adıyla verilmiş takdirnameleri, jandarma resmi telefon rehberindeki JİTEM birimlerini verdim. Danıştay"dan hakkımda yargılanmama kararı verildi“ dedi.

Haber: Kemal Göktaş
Kaynak:
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.