1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. İşte Ahmedinejad'ın Batılıları Endişelendirecek Yeni Füzesi
İşte Ahmedinejad'ın Batılıları Endişelendirecek Yeni Füzesi

İşte Ahmedinejad'ın Batılıları Endişelendirecek Yeni Füzesi

A+A-

Seçim çalışmaları için gittiği Samnan'da Ahmedinejad "İran, başta Nükleer enerji olmak üzere tüm haklarını koruyacaktır. Tehditlerle birilerine geri adım attırma dönemi ebediyete kadar bitti. Yeryüzünde hiçbir devlet, İran'a saldırmaya cesaret edemez" dedi.

İran'ı hedef alacak bir saldırıya karşı düşmanlarını uyaran Ahmedinejad, konuşmasına şöyle devam etti: "Düşmanlarımızın İran'a saldırması halinde İran'ın gücü kat kar artacak, İran'ın gelişmişlik düzeyi gün gün ilerleyecektir" diye konuştu.

İsrail'in Nil'den Fırat'a kadar devlet kurma hayallerine dikkat çeken Ahmedinejad, bu hedeflerin gerçekleşmemesi için ellerinin kollarının bağlı kalmayacağını ifade etti.

Ahmedinejad,İran halkının haklarından geri adım atmasını sağlamak için yapılacak her türlü yaptırımın da başarısızlıkla sonuçlanacağını belirtti.

Ahmedinejad "Batının önümüze engeller koymasına rağmen haklarımızdan taviz vermeyeceğiz, bu engelleri bir bir aşacağız. İran'ın halkı ve liderliğinin oynadığı rolden ötürü İran bugün dünyadaki en istikrarlı ve güvenli bir ülke olmuştur" dedi.

Ahmedinejad, Samnan'a gitmeden önce havaalanında yaptığı açıklamada da nükleer enerjide zirveye ulaşılmasının İran halkının iradesinin sağlamlığını gösterdiğini kaydetti.

Yeni Füze Haberi

İran resmi haber ajansının bildirdiğine göre Ahmedinejad Samnan eyaletinde halka yaptığı konuşmada “bir saat önce savunma bakanı beni arayarak çok gelişmiş teknolojiye sahip Sicil-2 füzesini Semnan’dan fırlattıklarını ve istedikleri hedefe ulaştırdıklarını bildirdi” dedi.

İran cumhurbaşkanı “Bu füze katı yakıtla hareket ediyor. Bu yakıt türünün sağladığı hareket gücü ve menzil sıvı yakıttan çok daha fazla. Füzede katı yakıt kullanmak füze yakıtının hacmini 12’de 1 oranında azaltıyor” şeklinde konuştu.

Ahmedinejad “Uzak olmayan bir gelecekte Semnan eyaletinden daha uzun menzilli füzelerin ve daha büyük uyduların gökyüzüne gönderileceği” sözünü de verdi.

Konuşmasında karadan karaya füzelerden söz eden Ahmedinejad “Bunlardan biri de Sicil füzeleridir. Siccil fırlatıldıktan sonra iki merhalede atmosfer dışına çıkıyor sonra da hedefe yöneliyor. Bu füzelerin yakıtı ne kadar fazla olursa menzilleri de o kadar fazla oluyor” dedi.

Siccil-2 füzesi, sıvı yakıtla çalışan Şehab füzelerinden daha gelişmiş bir teknolojiye sahipler. Şehab-3 füzesi bir merhaleli atış sistemine, Siccil-2 ise iki merhaleli atış sistemine sahip.

Siccil-2 füzesinin menzilinin 2000 km olduğu kaydediliyor.

Hamanei: Amerika, İran'a Saldıran Teröristleri Destekliyor

Kürdistan eyaletindeki gezilerine devam eden İslam Devrimi lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, ulaştıkları sağlam kaynaklara dayanarak Amerika'yı İran'ın batısındaki teröristlere destek olmakla suçladı.

Hamanei ayrıca "İran ve diğer ülkelerdeki din adamları, müslümanları parçalamayı hedefleyen projeleri etkisizleştirdi" dedi.

Kürdistan halkını öven Hamanei, "Kürdistan'daki halkımız, tüm gücüyle İslam Devrimi'ni desteklemektedir" dedi.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.